Β' ΕΘΝΙΚΗ

Κερδισμένοι ο Διαγόρας και ο Χαρίλαος Τρικούπης

Κερδισμένοι ο Διαγόρας και ο Χαρίλαος Τρικούπης

Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του Ομίλου του Νότου της Β' Εθνικής επικράτησε με 78-72 του Πανερυθραϊκού και συνέχισε να βρίσκεται σε τροχιά ανόδου, ενώ στον Βορρά ξεχωρίζει η νίκη του Ερμή Λαγκαδά επί των Ικάρων Σερρών με 66-60.

Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων στην 20η "στροφή" του Ομίλου του Νότου της Β' Εθνικής επιβλήθηκε του Πανερυθραϊκού με 78-72 κι επανήλθε στην 2η  θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ στον Βορρά ο Ερμής Λαγκαδά έκανε... δώρο στον Χαρίλαο Τρικούπη.

Ο Ερμής Λαγκαδά επικράτησε των Ικάρων Σερρών με 66-60 και ο Χαρίλαος Τρικούπης, ο οποίος νίκησε με 75-60 την Ασπίδα στην Ξάνθη ανέβηκε προσωρινά στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα, καθώς η Καβάλα είχε ρεπό.  Στα άλλα ματς του Ομίλου του Βορρά το Αγρίνιο "έπνιξε" στην άμυνά του την Χαλκηδόνα (51-48), οι Μαχητές νίκησαν στην παράταση (κ.α. 72-72) τα Φάρσαλά με 84-80 και η Ελίμεια επιβλήθηκε της Γέφυρας (78-66). Τέλος, το Στρατώνι νίκησε εκτός έδρας το Ανατόλια με 77-71, ενώ το διπλό με 82-64 πήρε και το Πευκοχώρι απέναντι στους Τιτάνες Παλαμά.

Στον Νότο ο Ιωνικός Νικαίας... με 107 απέναντι στον Πανελευσινιακό, τον οποίο νίκησε με 101-79 κι έκανε ακόμα ένα βήμα προς την μαθηματική εξασφάλιση της ανόδου στην Α2 της νέας σεζόν. Επίσης. το Κορωπί επιβλήθηκε της Κηφισιάς με 99-85, η ΕΦΑΟΖ νίκησε στο νήματα (79-77) τον Πρωτέα Βούλας και το Ηράκλειο επικράτησε του Παγκρατίου με 81-77.  Η Δάφνη Δαφνίου νίκησε τον Ίκαρο Νέας Σμύρνης με 79-66, ενώ την έδρα του εκμεταλλεύτηκε και ο Μανδραϊκός απέναντι στον ΚΑΟΚ (87-81).

Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής:

Σάββατο 3 Μαρτίου

Τρίτωνας - Ιπποκράτης Κω 73-74

Κυριακή 4 Μαρτίου

Κορωπί - Ν. Κηφισιά 99-85

Διαγόρας Δρυοπιδέων - Πανερυθραϊκός 78-72

ΕΦΑΟΖ - Πρωτέας Βούλας 79-77

Μανδραϊκός - ΚΑΟΚ 87-81

Ηράκλειο - Παγκράτι 81-77

Ιωνικός Νικαίας - Πανελευσινιακός 101-79

Δάφνη Δαφνίου - Ίκαρος Ν. Σμύρνης 79-66

Η βαθμολογία

1. Ιωνικός Νικαίας 39 (19-1)

2. Διαγόρας Δρυοπιδέων 35 (15-5)

3.  Ιπποκράτης Κω 34 (14-6)

4.  Πανερυθραϊκός 32 (12-8)

5. Μανδραϊκός 32 (12-8)

6. *Τρίτωνας 31 (12-7)

7.  Ηράκλειο 30 (10-10)

8. ΚΑΟΚ 29 (9-11)

9. Πρωτέας Βούλας 28 (8-12)

10. Κορωπί  28 (8-12)

11.  ΕΦΑΟΖ 28 (8-12)

12. Παγκράτι 27 (7-13)

13. Πανελευσινιακός 27 (7-13)

14. Δάφνη Δαφνίου 27 (7-13)

15. *Κηφισιά  25 (6-13)

16. Ίκαρος Ν. Σμύρνης 25 5-15

*Έχουν ένα ματς λιγότερο.

Η επόμενη αγωνιστική (21η, 11/3)

Ιπποκράτης Κω - Κορωπί

Κηφισιά - Διαγόρας Δρυοπιδέων

Πανερυθραϊκός - ΕΦΑΟΖ

Πρωτέας Βούλας - Μανδραϊκός

ΚΑΟΚ - Ηράκλειο

Πανελευσινιακός - Παγκράτι

Ίκαρος Νέας Σμύρνης - Τρίτωνας

Ιωνικός Νικαίας - Δάφνη Δαφνίου

Όμιλος Βορρά

Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής:

Ασπίδα Ξάνθης - Χαρίλαος Τρικούπης 60-75

Αγρίνιο - Χαλκηδόνα 51-48

Ανατόλια - Στρατώνι 71-77

Μαχητές Δόξας Πεύκων - Φάρσαλα 84-80 (παρ.)

Ερμής Λαγκαδά - Ίκαροι Σερρών 66-60

Ελίμεια - Γέφυρα 78-66

Τιτάνες Παλαμά - Πευκοχώρι 64-82

Η βαθμολογία

1. Χαρίλαος Τρικούπης 34 (15-4)

2.  Καβάλα 33 (15-3)

3. Ίκαροι Σερρών 33 (14-5)

4. Πευκοχώρι 31 (13-5)

5. Ερμής Λαγκαδά 31 (12-7)

6. Ανατόλια 30 (11-8)

7. Αγρίνιο 30 (11-8)

8. Στρατώνι 29 (10-9)

9. Φάρσαλα 28 (9-10)

10. Μαχητές Δόξας Πεύκων 28 (9-10)

11. Ασπίδα Ξάνθης 25 (6-13)

12. Γέφυρα 24 (6-12)

13. Χαλκηδόνα 24 (5-14)

14. Ελίμεια 21 (3-15)

15. Τιτάνες Παλαμά 19 (1-17)

Η επόμενη αγωνιστική (21, 11/3)

Χαρίλαος Τρικούπης - Αγρίνιο

Χαλκηδόνα - Ανατόλια

Στρατώνι - Μαχητές Δόξας Πεύκων

Φάρσαλα - Ερμής Λαγκαδά

Γέφυρα - Ίκαροι Σερρών

Πευκοχώρι - Καβάλα

Ελίμεια - Τιτάνες Παλαμά

ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ - ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ:

ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ – ΑΕΝ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 99-85

Δεκάλεπτα:  24-24, 49-43, 77-67, 99-85

Διαιτητές : Αποστολίδης-Μπούκας

ΓΣ Κορωπίου (Ρουμελιώτης) : Δενδρινός 2, Μπουρδάνος 2, Γκοντόπουλος 14 (1), Σερέτης 5, Αγόρης 10 (2), Σιμιτζής 21 (5/5 τριπ.), Σπανός 19 (3), Μαλτέσιος 15, Γκίνης, Παπαθεοδώρου, Πέτς 11 (1).

ΑΕΝ Κηφισιάς (Λιόγας) : Καμαριανός 23, Μοσχοβίτης 16 (2), Κεφαλάς, Μαρίνος, Μανούσος, Ντουζίδης 9 (2), Χαϊκάλης, Χατζηνικόλας 9, Πρέκας 11, Ψαρόπουλος 17 (2)

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 101-79

Δεκάλεπτα: 20-16, 45-33, 70-53, 101-79

Διαιτητές :  Σπυρόπουλος Σπ.-Γρίβα

Ιωνικός Νικαίας (Γούναρης): Κοντραφούρης, Κουντουράς 4, Καράμπουλας 24, Βουγιούκας 9, Πετροδημόπουλος 4, Παλαιοχωρίτης 3 (1), Μπατής 6 (2), Βασιλόπουλος 18 (5 τριπ., 11 ασ.) , Κανονίδης 18 (1), Λεκάκης, Παπαδόπουλος 3 (1), Κατούφας 12.

Πανελευσινιακός (Χούμπαυλης): Αβραμίδης 8 , Κελαΐδης 8 (1), Νικολακόπουλος 13 (1), Ζούμπος 9 (2), Δούκας 3 (1) Φωτόπουλος, Ηλιάδης, Μαντζιώρης 13 (1) , Τζιάλλας 2 , Στέφος 16, Ρόκας 3, Χόρτσας 2.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 81-77

Δεκάλεπτα: 19-17, 41-32, 54-51, 81-77

Διαιτητές:  Δημόπουλος-Καρακάσης

Ηράκλειο (Μακράκης) : Κίτσος 2, Γουμενάκης, Μποχωρίδης 14 (1), Λιανός 23 (2), Πρωτογεράκης 2, Καλατζής, Χάλαρης 20 (3), Παπαδάκης 3, Λάκκας 7, Πετράκης 12 (3).

Παγκράτι (Κουστένης) : Κούτρας 5 (1), Καυκής 23 (3), Γιαννίκος 5, Γεωργοπαπαδάκος 14 (3), Λυτόπουλος 4, Τζατζάς 3 (1), Χριστόπουλος 10 (2), Γερονίκος, Ξιούρας, Μπένος 13.

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ 79-66

Δεκάλεπτα: 18-12, 44-29, 57-52, 79-66

Διαιτητές : Χρηστίδης Ηλ.-Φραγκούλη

Δάφνη Δαφνίου (Σορώτος, Κωνσταντινίδης): Κοροβέσης 2, Κουφόπουλος 6 (2), Καπώνης 17 (1), Χρυσός 3 (1), Σωφρονάς 9, Γκίνης 9 (2), Θεοδοσίου 9 (1), Γκιουζέλης 19 (2), Τσιάκος 5.

Ίκαρος Ν.Σ. (Καρακώστας, Μεγαγιάννης): Γοργόνης 7 (1), Μελισσουργός, Βελιζιώτης 5, Γραμματικός 10, Σπυρόπουλος 10 (2), Βούζας 8 (2), Λάβαρης, Δορκοφίκης 16, Μιχαλόπουλος 1, Δαρμογιάννης 4, Ζούκας 5.

ΓΣ ΜΑΝΔΡΑΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ – ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 87-81

Δεκάλεπτα : 28-22, 40-47, 63-60, 87-81

Διαιτητές : Δαρλαμήτσος-Νάστος

ΓΣ Μάνδρας Νικηφορος (Μπεκές) :Τζιβελέκας 6, Κωτσόπουλος, Παπαπέτρος, Κούσουλας 21 (5), Καραμπάτσος 14 (3), Γκαιτάσοφ 11 (1), Βαφειάς 7, Ψυλέας 22 (1), Γεωργοπαπαδάκος 6 (2)

ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος) :Κατσαμάκης 11 (1), Μακρής 16 (1), Κεφαλάς 23, Αντωνόπουλος 2, Σκορδάς 2, Σακελλαράκης 12, Γιανναλέτσος 12, Σταυριανόπουλος , Πράττης 3 (1), Γεωργούλης.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 78-72

Δεκάλεπτα: 30-22, 51-45, 68-57, 78-72

 Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Στρέρμπας

Διαγόρας Δρυοπιδέων (Σαμόλης) : Κουκάς 19 (3), Λυκογιάννης 4, Καραλής 11 (3), Κωνσταντώνης 2, Πέττας 15 (1), Μαυροειδάκος 2, Καρασταμάτης 6 (1), Παπαδολιάς 6, Κατιάκος 13 (1), Μπιμπούδης.

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 10, Στεργίου 2, Καλλιανιώτης 4 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Δερμιτζάκης, Τσακίρης 3, Σκάνδαλος 19 (3), Γιαουρτόγλου 12 (4 κλεψ.), Τσικόπουλος, Αντωνίου 3 (1), Μακρόπουλος 9 (4/4 δίπ.), Σταθόπουλος 10 (1 τρίπ., 8 ριμπ.), Κωνσταντινόπουλος.

ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΑ - ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ:

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ – ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ 64-82

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 37-42, 54-62, 64-82

Διαιτητές: Τζήμα – Καρκαλέτσης

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ. (Αρχοντούλης): Μπιζιώτης 2, Τσουμας 3, Γεωργαντζάς 14(2), Αρχοντούλης 2, Μακρής 7(1), Μουμογλου 6, Μανδαλάκης 24(1), Αποστολάκης 6

ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ ( Μελετιάδης) : Αμπατζίδης 7 (2), Τσιμπής 10 (2), Λαζαριδης, Τζουβάρας 4, Μαυρίδης 6, Καραμπέκης 4, Μυλωνίδης 20 (1), Κιγμέτογλου 18, Θεοδωρίδης 11, Δανάκης 2.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ - ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ 60-75

Δεκάλεπτα: 14-20, 30-43, 41-62, 60-75

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Αγραφιώτης

Ασπίδα (Ιωαννίδης): Αμούτζιας, Παπαδάκης 1, Κουτσογιάννης 10 (1), Θεοδωρίδης 11 (1), Γρούδος, Τσιώγκας 16 (4), Γκέλιος 2, Απιδόπουλος 1, Μασμανίδης 11 (1), Σαββίδης 5 (1), Άνθης 3 (1).

Γ.Σ.Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου (Δημητριάδης): Γυφτάκης 1, Βουρνάς 8, Λειβαδάς, Ντόβας 9 (1), Ξηρός 7 (2), Μουράτογλου 8 (1), Σταυρόπουλος 4, Περρωτής, Πολίτης 12 (1), Καραγκιολίδης 16 (1), Αδαμόπουλος 10

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ – ΓΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ 84-80 (72-72 κ.α.)

Δεκάλεπτα: 20-18, 35-37, 72-72 (κ.α.), 84-80

Διαιτητές: Παπαγερίδης-Εκιζογλου

Μαχητές (Γεροφώτης): Βογιατζής 11 (2), Καραγιαννίδης , Αρνίδης 3, Δήμας 11 (1), Χατζημιχαηλίδης 9 (1), Στόλης 14, Κωνσταντινιδης 2,Παπαδόπουλος 5,Βελισσαρίου 24 (4).

Φάρσαλα (Πέρκος): Νικολόπουλος 15 (3), Σαββίδης 10 (2), Χαιρετίδης 7 (1), Αναγνωστόπουλος Χ.16 (4),Σιολογκας 23 ,Αναγνωστόπουλος Γ. 4, Λιούπης 2 Μακρής 3.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ - ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 66-60

Δεκάλεπτα: 12-19, 29-29, 46-49, 66-60

Διαιτητές: Φακίτσας, Ξέρας

Ερμής Λ. (Τσούρμας): Αμπατζάς 8 (2), Μήνου 7 (1), Ελευθεριάδης 5 (1), Μάρουσιτς 22 (2), Παρίτσης 13 (2), Πιλκούδης 5, Γκαμούρας 6, Αβοκάτος, Τοπουζίδης, Χριστοδούλου, Κοτσάνος.

Ίκαροι Σ. (Ποργιόπουλος): Γρίψιος 21 (1), Γεωργιανός 4, Γκάτζιας 5, Φώτογλου 10 (3), Θολιώτης 2, Κακιούζης 18, Σιδερίδης, Τράκας, Γκούτζιας.

ΑΝΑΤΟΛΙΑ - ΣΤΡΑΤΩΝΙ 71-77

Δεκάλεπτα: 25-18, 40-41, 53-62, 71-77

Διαιτητές: Μαντήλας, Ντούρας

Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Πουλιανίτης, Πρωτούλης 9, Γαλανίδης 11, Ζαφειρούδης, Συμεωνίδης 11, Ξενιτίδης, Σταματογιάννης 9(1), Ζώτος 25(2), Βεργίνης 2, Καραποστόλου 4.

Στρατώνι (Χατζούλης): Σπύρας, Μητσάκης 6, Καραμανώλης, Βελίδης 22 (6), Σαμαράς 3 (1), Φλιάτης Ι., Λευκαδίτης 3 (1), Φλίατης Γ. 10 (2), Πολιτόπουλος 15 (4), Δασκαλόπουλος 18

ΑΓΡΙΝΙΟ - ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ 51-48

Δεκάλεπτα: 10-11, 22-28, 36-41, 51-48.

Διαιτητές: Κρεσταινίτης – Λογοθέτης.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 8, Μπερερής 15(1), Κυριλής Θ. 2, Μουρατίδης 4, Γκρέκας 4, Κυριλής Δ., Τάσσος 6, Κασαμπαλής 2, Μήτσου 8(1), Σταύρου 2, Ρέντζιος, Τάγκας.

Γ.Α.Σ. ΧΑΛΚΗΔΟΝΑΣ (Γεώργιος Τουλούμης): Πετρίδης 4, Μαρκίδης 3, Μαραπίδης 9(2), Παπαδόπουλος, Λαΐδης 3(1), Πεταλωτής 1, Σεφερίδης, Μάντσος 14(2), Μπατάκας 4, Παναγιώτου 6(1), Κοτζαγιάννης 4.

 
SHARE

24MEDIA NETWORK

Αν τα τεράστια ελληνικά τραγούδια σου έλεγαν την αλήθεια

Λονδίνο, Άμστερνταμ, με μια πιρόγα φεύγεις και γυρίζεις.

Σου δίνουμε τον δολοφόνο, θυμάσαι ποιο ιστορικό πρόσωπο σκότωσε;

Σπλατεριές και μαχαιρώματα που άλλαξαν τον ρου της ιστορίας.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24