Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Στον τελικό του Κυπέλλου ο Ολυμπιακός με κορυφαία την Μάλτση

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου, καθώς νίκησε τον Πρωτέα Βούλας (56-85), έχοντας για κορυφαίες τις Μάλτση (18π, 4/7τρ, 6ασ) και Δημητράκου (15π, 5ρ, 4ασ).

Για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, στο Final Four που διεξάγεται στην Γλυφάδα, ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση στον τελικό της Κυριακής (26/3), νικώντας τον Πρωτέα Βούλας με 56-85. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή από την αναμέτρηση Πανιώνιος - Λευκάδα. Οι "ερυθρόλευκες" είχαν για κορυφαίες τις Μάλτση (18π, 4/7τρ, 6ασ) και Δημητράκου (15π, 5ρ, 4ασ). Η ομάδα του Πειραιά τέλειωσε το ματς με 8/11 τρίποντα, με τις ηττημένες να μετρούν μόλις 1/12 σουτ.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα ήταν νευρικός και σπαταλούσε κατοχές του στην επίθεση, αλλά στη συνέχεια βρήκε ρυθμό, φτάνοντας στο +7 (6-13) με την Τζόνσον στο 7'. Η Μάλτση έδωσε επιθετική ώθηση στις "ερυθρόλευκες", τόσο με τα μπασίματα της, όσο και τα σουτ που έβαλε από την περιφέρεια, με το 10-17 να είναι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός πάτησε... γκάζι και έφερε την διαφορά στο +15 (10-25) στο 12', αλλά ακολούθως η Σπυριδοπούλου, με σερί πόντους, μείωσε σε 19-29 στο 16'. Η Καλτσίδου ακολούθως απάντησε με τρίποντο (19-36), με το 23-39 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά δεν είχε ρυθμό. Έκανε λάθη, ήταν άστοχος και έχανε τα ριμπάουντ. Προηγήθηκε με νταμπλ-σκορ στο 23' (23-46), αλλά στο 26' η Σπυριδοπούλου μείωσε σε 32-46, με τον Πρωτέα να κάνει σερί 9-0. Το τέλος της περιόδου, ύστερα από τρίποντο της Μάλτση, βρήκε τις "ερυθρόλευκες" να προηγούνται με 40-61.

Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Μάλτση με τρίποντο στο 32' έφερε την διαφορά στο +22 (45-67), η Νικολαϊδου στις τελευταίες επιθέσεις σκόραρε με συνεχόμενους αιφνιδιασμούς, με τις "ερυθρόλευκες" να νικούν τον Πρωτέα Βούλας με 56-85, παίρνοντας με αυτόν τον τρόπο την πρόκριση στον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 23-39, 40-61, 56-85

Πρωτέας Βούλας: Καρλάφτη 2, Ουάιτ 11, Σπυριδοπούλου 15, Κολάτου 2, Ράτζα, Σκρμπα 14, Νικολοπούλου 8, Αναστασοπούλου, Μαγγίνα.

Ολυμπιακός: Δημητράκου 15, Χατζηνικολάου 1, Κάιζερ 9, Μάλτση 18, Παπαμιχαήλ, Χαλιβέρα 3, Τζόνσον 6, Καλτσίδου 11.