Σπαρτάκ - Νίκη Λευκάδας 66-62: Ιστορική πρόκριση στους ομίλους του EuroCup για τις Επτανήσιες!

Η Νίκη Λευκάδας ηττήθηκε με 62-66 από την Σπαρτάκ στην Ρωσία, αλλά χάρη στη νίκη της με 9 πόντους διαφορά στο 1ο παιχνίδι προκρίθηκε στους ομίλους του EuroCup Γυναικών!

Η Νίκη Λευκάδας έγραψε ιστορία! Παρά το γεγονός ότι ήταν "πρωτάρα" στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις δεν λύγισε από την πίεση της Σπαρτάν Νόγκινσκ, ηττήθηκε με 62-66 και χάρη στη νίκη της στο πρώτο παιχνίδι με 66-59 προκρίθηκε στην φάση των ομίλων του EuroCup Γυναικών!

Η ομάδα των Επτανήσων έκανε από την το παιχνίδι ντέρμπι, καταφέρνοντας στο ημίχρονο να προηγείται με 30-28. Στην τρίτη περίοδο το ματς πήγε να στραβώσει, με τις Ρωσίδες να καταφέρνουν να ξεφύγουν περάσουν μπροστά με 49-44. Στα μέσα της τέταρτης περιόδου, μάλιστα, έφτασαν κοντά στο να έχουν... σκορ πρόκρισης, ξεφεύγοντας με 58-50, 60-52 και 66-58, χωρίς ποτέ να προηγηθεί όμως με διψήφια διαφορά. Εκεί ήταν που έδειξε χαρακτήρα η Νίκη Λευκάδας, καταφέρνοντας με ένα σερί 4-0 να μειώσει σε 66-62, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 28-30, 49-44, 66-62

ΣΠΑΡΤΑΚ (Λαρίνας): Αλικίνα 12, Αντριάνοβα 18 (2), Γκορσεκίνοβα 8 (1), Κουζμίνα 12, Ζαμπολότνεα 2, Γκαρκασκάγια 4, Περσίνα, Πέτις 2, Σούμετς 8 (2)

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Μπαλτά 4, Τζόνσον-Ουόκερ 26 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Νάιτ 10 (1), Παπαμιχαήλ 6, Τσινέκε Ε. 14 (1), Αρώνη, Στσεπάνοβιτς 2, Σύρρα, Τσινέκε Κ.