Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Σαρωτικός ο Ολυμπιακός στην πρεμιέρα του

Ο Ολυμπιακός νίκησε και στη πρεμιέρα του στο γυναικείο πρωτάθλημα μπάσκετ, κερδίζοντας τη Νίκη Λευκάδας με σκορ 55-74, έχοντας για κορυφαίες τις Τζόνσον (21π) και Χατζηνικολάου (12π) και τον κόσμο στο πλευρό του.

Ιστορική νίκη για το γυναικείο μπάσκετ του Ολυμπιακού αφού ήταν η πρώτη της νεότερης ιστορίας του τμήματος στον πρώτο της αγώνα για την Α1 με αντίπαλο την Νίκη Λευκάδας στην Λευκάδα.

Ο Ολυμπιακός με τον κόσμο του που δημιούργησε μια φανταστική ατμόσφαιρα και βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα επικράτησε με 55-74 ξεκινόντας με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Α1. Οι αθλήτριες των ερυθρολεύκων στην αρχή βρέθηκαν πίσω στο σκορ αλλά απο τα μέσα της πρώτη περιόδου και για όλη την συνέχεια του αγώνα, επέβαλαν τον ρυθμό τους τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, παίζοντας γρήγορο μπάσκετ. Στην τρίτη περίοδο ο ενθουσιασμός της Νίκης και οι άσχημες επιλογές του Ολυμπιακού έκαναν τον αγώνα ντέρμπι.

Η πολύ καλή άμυνα όμως σε συνδυασμό με την βελτίωση των ποσοστών στην επίθεση ήταν τα συστατικά που οδήγησαν τον Ολυμπιακό στην επικράτηση. Η κόουτς Ελένη Καπογιάννη ξεκίνησε τον αγώνα με τις Σταμάτη, Χατζηνικολάου, Χαλιβέρα, Τζόνσον και Κριστόφερσον. Στην αρχή του πρώτου δεκαλέπτου η Νίκη μπήκε με πολύ ενθουσιασμό και κατάφερε να προηγηθεί με 9-6, αλλά με δυο τρίποντα των Κοσμά και Χατζηνικολάου ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά στο σκορ και με βασιζόμενος επιθετικά στην Τζόνσον που πέτυχε 13 πόντους έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 21-28.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Κοσμά και η Μπαλτά πήραν την θέση της Χατζηνικολάου και Κριστόφερσον με τον Ολυμπιακό να δείχνει εμφανή βελτίωση στην άμυνα αλλά να “κολλάει” στην επίθεση κάτι που άλλαξε με την είσοδο της Χατζηνικολάου στο παιχνίδι που πέτυχε το καλάθι για να ξεκολλήσει το σκορ και μοίρασε το παιχνίδι έτσι ώστε να σκοράρουν η Κριστόφερσον και η Χαλιβερα. Το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 30-45 αλλά με την γραμματεία να μην εχει περάσει στο ταμπλό ένα καλάθι του Ολυμπιακού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Νίκη μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και με ενα σερί 12-3 κατάφερε να μειώσει σε 43-48. Η άμυνα ζώνης που έπαιζαν οι γηπεδούχες βραχυκύκλωσαν τις ερυθρόλευκες που είχαν άσχημα ποσοστά σε τρίποντα και δίποντα με αποτέλεσμα να επιτρέψουν στις γηπεδούχες να μπουν ξανά στον αγώνα. Στα τελευταία δυο λεπτά με πολύ πιεστική άμυνα και καλύτερες επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να αυξήσουν και πάλι την διαφορά με το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 47-53

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε πολύ συμπαγής στην άμυνα και βελτίωσε τα ποσοστά του στην επίθεση με αποτέλεσμα να αυξήσει την διαφορά άνω των 10 πόντων στην αρχή της περιόδου. Απελευθερωμένες από το άγχος οι ερυθρόλευκες χωρίς να μειώσουν την πίεση που ασκούσαν στην άμυνα, κατάφεραν να βρουν τους διαδρόμους στην επίθεση που τους επέτρεψε να φτάσουν την διαφορά στους 19 πόντους με το ταμπλό να γράφει τελικό σκορ 55-74.

Διαιτητές: Κυριακόπουλος, Νάστος.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 30-45, 47-53, 55-74.

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Χεριστανίδου 8, Αργύρου, Καμπουράκη, Γράψα 5, Λιοπύρη 2, Κρητικού 2, Ψυχογιού, Ισκίογλου 2, Σμιθ 20, Λογοθέτη 2, Κροκ 14.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη): Σταμάτη 7, Μπόνη 5, Χατζηνικολάου 12, Μπαλτά 8, Νικολαϊδου, Χαλιβέρα 9, Τζόνσον 21, Καλογήρου 1, Κοσμά 4, Κριστόφερσον 7.

"Έσπασαν" οι έδρες

Στα υπόλοιπα παιχνίδιας, ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου και ο Αθηναϊκός πέρασαν από την Πετρούπολη και τη Γλυφάδα, αντίστοιχα. Η ομάδα α του Αγίου Δημητρίου επικράτησε με 70-64 του Άρη, επιβεβαιώνοντας τις φετινές υψηλές βλέψεις του, ενώ οι παίκτριες του Γαβρίλου Καλογερόπουλου συνέτριψαν με 88-60 την Τερψιθέα, που δεν μπήκε ποτέ στο κλίμα του ματς και μοιραία γνώρισε τη συντριβή.

Τερψιθέα-Αθηναϊκός 60-88

Διαιτητές: Γρίβα, Ηλ. Χρηστίδης

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 26-43, 43-66, 60-88

ΤΕΡΨΙΘΕΑ (Παπασπυριδάκος, Φατούρος): Κρτικοπούλου, Βλάνη 6, Σύρρα, Μπρούλια 2, Ντάνου, Αξιοπούλου 8, Μωύσιάδου, Σίμονς 28 (9ρ), Θεοδοσίου 4, Μούλη 7, Παναγοπούλου, ΜακΝτόναλντ 5.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καλογερόπουλος, Χρυσοβιτσάνος): Δασκαλοπούλου, Κλείτσα 2, Σπαθάρου 14(2), Σταμάτη 12(4), Λουκάτου 3(1), Ντάνιελ 16(4), Κεχαγιά 22(1), Νίξινα 7, Μοντγκόμερι 12, Πολίτη.

Άρης Πετρούπολης-Κρόνος Αγ. Δημητρίου 64-70

Διαιτητές: Παπαφωτίου, Γιακείμη

Δεκάλεπτα: 15-15, 35-30, 47-54, 64-70

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡ. (Κάββουρας, Βαρβαρίγος): Μακρυνικα 10, Μαρίνη 2, Ιωαννίδου 11, Λιάγκα 5(1), Βουκελάτου, Πλούμπη 22, Χρονοπούλου 6(7ρ), Πετυχάκη, Τσέρου 2, Τσουμάνη 8(5ρ).

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Μαυρίδης, Λαγοπόδης): Καμμένου 2, Οικονομίδου 4, Μίχου 5, Μαγκλάρα 6, Τζανετάτου, Σπαθάρη 17, Ξάνθου 6, Ανταμς 6, Ντέι 24 (10ρ.).