ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός - Βίσλα Κρακοβίας 63-63: H Παυλοπούλου κράτησε όρθιες τις νταμπλούχες

EUROKINISSI

Η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού επέστρεψε από το -16, η Πηνελόπη Παυλοπούλου φώναξε παρούσα διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα (63-63) και οι νταμπλούχες Ελλάδας θα παίξουν την παράταση πρόκρισης στους Ομίλους της EuroLeague την Παρασκευή (12/10, 19:30).

Ολυμπιακός - Βίσλα Κρακοβίας σημειώσατε Χ. Οι νταμπλούχες Ελλάδας επέστρεψαν από το -16 απέναντι στην Βίσλα Κρακοβίας (63-63) και στην Πολωνία (12/10, 19:30) θα παίξουν την παράταση πρόκρισης στην EuroLeague. Η Πηνελόπη Παυλοπούλου ήταν εκ των κορυφαίων του Ολυμπιακού , αλλά κι εκείνη που ανέλαβε την ευθύνη και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Η Κατερίνα Σωτηρίου και η Τζέσικα Τόμας έβαλαν κάτι παραπάνω από ένα "λιθαράκι", ώστε ο Ολυμπιακός να μείνει όρθιος απέναντι στην ισχυρή Βίσλα.

Οι φιλοξενούμενες στη μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου είχαν τον έλεγχο, αλλά οι ερυθρόλευκες αντεπιτέθηκαν με οδηγούς την Σωτηρίου και Τόμας και στο φινάλε του αγώνα η Παυλοπούλου διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Ολα πλέον θα κριθούν στο ματς της Παρασκευής, καθώς ο Ολυμπιακός παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, έμεινε όρθιος και δεν λύγισε.

Οι νταμπλούχες Ελλάδας μπήκαν στην αναμέτρηση με το "μαχαίρι στα δόντια", καθώς πίεσαν τις αντιπάλους και με οδηγό την Σταμάτη προηγήθηκαν με 9-2 στο 4'. Η απάντηση της Βίσλα, όμως, δεν άργησε να έρθει και οι φιλοξενούμενες πλησίασαν σ σε 9-8 τρέχοντας ένα μικρό σερί. Οι Τζόνσον και Παυλοπούλου έστειλαν τον Ολυμπιακό και πάλι στο +7 (15-8, 8'), αλλά η Βίσλα κάνοντας επιμέρους σκορ 2-11 έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +2 (17-19).

Η Βίσλα Κρακοβίας σε μεγάλη διάρκεια της δεύτερης περιόδου είχε το προβάδισμα στα χέρια της, καθώς μεταξύ δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την αστοχία των γηπεδούχων (6/23 δίποντα). Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν δύο φορές με διαφορά έξι πόντων (17-23 στο 12' και 23-29 στο 16'), αλλά ο Ολυμπιακός δεν την άφησε να ξεφύγει περισσότερο. Η Σπυριδοπούλου αρχικά με δύο εύστοχα τρίποντα ισοφάρισε σε 23-23, ενώ οι Σωτηρίου, Σταμάτη και Μάζιτς έγραψαν το 29-20 στο 19'. Η Οροσόβα, όμως, στο φινάλε του α' ημιχρόνου ευστόχησε σε τρίποντο για το 29-32, σκορ με οποίοι οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Οι φιλοξενούμενες στην τρίτη περίοδο πάτησαν το γκάζι και άνοιξαν την ψαλίδα που τις χώριζε με τις γηπεδούχες. Η Βίσλα χτυπώντας μέσα από την ρακέτα κι εκμεταλλευόμενη την φροντ λάιν της "άνοιξε" την άμυνα του Ολυμπιακού, ο οποίος στο 27' βρέθηκε στο -16 (33-49), καθώς δέχτηκε ένα σερί 0-12 (33-37, 23'). Η Τόμας και η Σωτηρίου, όμως, κράτησαν όρθια την ομάδα τους, η οποία, όμως, στο τέλος της περιόδου ήταν στο -10 (41-51).

Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο και με το "καλημέρα" της οι γηπεδούχες μείωσαν σε 46-51 (31'). Η Τόμας οδήγησε στο -2 (52-54) τις ερυθρόλευκες, οι οποίες απώλεσαν ευκαιρίες για να φέρουν το ματς στα ίσια και να προσπεράσουν. Η Σωτηρίου, όμως, στο 36:19 ευστόχησε σε τρίποντο, πήρε το φάουλ κι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της (56-55). Η Παυλοπούλου στο 38' έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στον Ολυμπιακό (59-55), αλλά η Βίσλα με τρίποντα της Κόντε και την Μένσο ισοφάρισε (61-61, 39.05). Η Παυλοπούλου ήταν άστοχη, η Κάναντα υπό την πίεση της Τόμας δεν κατάφερε να σκοράρει, αλλά η Κόντε πήρε το επιθετικό ριμπάουντ κι έγραψε το 61-63 (39:51). Η Παυλοπούλου, όμως, "τρύπησε" την άμυνα της Βίσλα και σχεδόν με την εκπνοή του αγώνα ισοφάρισε σε 63-63.

Δεκάλεπτα:17-19, 29-32, 41-51, 63-63.

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Παυλοπούλου 12 (2), Σωτηρίου 12 (1), Σπυριδοπούλου 6 (2), Σταμάτη (2), Τόμας 10 (12), Αυτζή, Τζόνσον 10 (8 ριμπάουντ), Κοσμά, Μάζιτς 5 (6 ριμπάουντ).

Βίσλα Κρακοβίας (Σέβζικ): Κάναντα 10, ΚΚόντε 14 (2), Οροσόβα 6 (2), Αραούχο 7 (1), Μάνσο 13 (2), Γιακούμπιουκ, Μούγιοβιτς, Ράσε 12.

Νικες για Ναντέζντα, ΤΤΤ Ρίγα στα άλλα παιχνίδια

Στους άλλους αγώνες που έγιναν σήμερα, βήμα πρόκρισης έκανε η ρωσική Ναντέζντα με το "διπλό" στην Τουρκία επί της Τσουκουρόβα με 60-58, όπως και η λετονική ΤΤΤ Ρίγα, που νίκησε την Βενέτσια 67-56.