ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 54-63: Ηττήθηκαν με το κεφάλι ψηλά οι ερυθρόλευκες

Η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού στην ιστορική της πρεμιέρα στην EuoLeague κοίταξε στα μάτια την Φενέρμπαχτσε, η οποία, όμως, έφυγε νικήτρια από την Χαλκίδα με 63-54.

Ο Ολυμπιακός πάλεψε όσο μπορούσε απέναντι στην δυνατή και πιο έμπειρη Φενέρμπαχτσε, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στην ιστορική του πρεμιέρα στην EuroLeague Γυναικών. καθώς η τουρκική ομάδα επικράτησε με 63-54.

Οι "ερυθρόλευκες" πλήρωσαν σχεδόν όλα τα λάθη που έκαναν απέναντι στην Φενέρμπαχτσε, η οποία έχοντας περισσότερες και καλύτερες επιλογές στην επίθεση και με όπλο την άμυνα έφυγε με το διπλό από το "Τ. Καμπούρης".

Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο και πάλεψε για την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Οι φίλαθλοι μάλιστα που βρέθηκαν στο "Τάσος Καμπούρης" αναγνώρισαν την προσπάθεια των ερυθρολεύκων, τις οποίες χειροκρότησαν στο τέλος του αγώνα, ενώ σε όλη την διάρκεια του ματς ήταν δίπλα τους με την φωνή τους.

Ο Ολυμπιακός είχε πολύ καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο, καθώς εμφανίστηκε διαβασμένος και κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με 9 πόντους. Η συμπλήρωση, όμως, των 20' τον βρήκε στο -2, καθώς η Φενέρ βρήκε λύσεις από την άμυνά της. Οι φιλοξενούμενες στην αρχή του αγώνα χτύπησαν με την Βον μέσα από το "ζωγραφιστό", αλλά η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη έκλεισε τους διαδρόμους προς το καλάθι. Η Σωτηρίου στην επίθεση έμοιαζε ασταμάτητη, η Τζόνσον τραβήχτηκε μακριά από το καλάθι κι έδωσε λύσεις, ενώ στο τέλος της πρώτης περιόδου ο Ολυμπιακός προηγείτο με 21-15.

Η Σταμάτη στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου έστειλε τις ερυθρόλευκες στο +9 (24-15, 11'), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Φενέρ βελτίωσε την άμυνά της, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα σιγά - σιγά να βρει ρυθμό και στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενες βρίσκοντας λύσεις και πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων με τις Πλαμ και Κόρα στο 16' ισοφάρισαν σε 31-31, ενώ στου δρόμου τα μισά ήταν μπροστά με δύο πόντους (34-36).

Οι φιλοξενούμενες επέβαλλαν τον ρυθμό της στην τρίτη περίοδο, ενώ η φάρσα για τοποθέτηση βόμβας στο "Τ. Καμπούρης" στο 21:23 φαίνεται πως τις επηρέασε λιγότερο από ό,τι τις ερυθρόλευκες. Η άμυνα της Φενέρ δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Ολυμπιακό, ενώ η Πλαμ έδωσε πολλές λύσεις στην ομάδα της, η οποία στην συμπλήρωση των 30΄ ήταν στο +10 (42-52).

Οι ερυθρόλευκες, όμως, δεν παρέδωσαν τα... όπλα και με τις Παυλοπούλου μείωσε σε 49-56 στο 32:26. Οι ερυθρόλευκες, όμως, απώλεσαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν για να κατεβάσουν και άλλο την διαφορά και η Φενέρ μπήκε στο τελευταίο πεντάλεπτο προηγούμενη με 7 πόντους (49-56). Η Πλαμ εν συνεχεία "τιμώρησε" τα λάθη της άμυνας του Ολυμπιακού και οδήγησε την Φενέρμπαχτσε στο +11 (50-61, 36:39). Οι φιλοξενούμενες στον εναπομείναντα χρόνο διαχειρίστηκαν την υπέρ τους διαφορά κι εντέλει επικράτησαν με 63-54.

Δεκάλεπτα: 21-15, 34-36, 42-52, 54-63.

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τζόνσον 10 (2/7 βολές, 8 ριμπάουντ), Παυλοπούλου 6, Σπυριδοπούλου 6, Σταμάτη 3 (1), Τόμας 11 (1)), Αυτζή, Κοσμά, Λίτση, Μάζιτς 4 (1), Νικολοπούλου 3 , Σωτηρίου 11 (1),

Φενέρμπαχτσε (Γκαρνιέ): Τσατίνεζ, Πλαμ 20 (4/8 τρίποντα), Βον 11 (7 ριμπάουντ), Βεραμεγιένκα 6, Ζανταλασίνι 4 (1), Τσόρα 11 (1), Σοτάνα 7 (1), Ντεμιρμέν 4, Γιαβάς.