Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ο ΠΑΟΚ "λύγισε" τον Φάρο Κερατσινίου

EUROKINISSI

Ο ΠΑΟΚ έγινε η πρώτη ομάδα μετά τον Ολυμπιακό που νίκησε τον Φάρο, καθώς στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών επικράτησε της ομάδας του Κερατσινίου με 75-67.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 75-67 τον Φάρο Κερατσινίου στο μεγάλο παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών και παρέμεινε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα μαζί με την Δάφνη Αγίου Δημητρίου, η οποία πέρασε δύσκολα από τον Βόλο επικρατώντας με 72-70 του τοπικού Ολυμπιακού.

Οι ομάδες στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης συμβάδιζαν στο σκορ (23-20), ενώ σε παρόμοιο τέμπο εξελίχθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 31-25 στο 13΄, αλλά ο Φάρος απάντησε για το 41-41 που ήταν το σκορ του α' ημιχρόνου. Ο "Δικέφαλος" στην τρίτη περίοδο ανέβασε "στροφές" και προηγήθηκε με 60-52 στο 30', ενώ μπήκε στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης έχοντας σε απόσταση 9 πόντων (66-57, 35') τις αντιπάλους του. Ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος και πήρε τη νίκη με 75-67.

Στα άλλα ματς της Κυριακής (18/3) η Νίκη Λευκάδα επιβλήθηκε με 78-65 του Αθηναϊκού και τον "έπιασε" στο 10-9, με την ομάδα του Βύρωνα να υπερασπίζεται, όπως αναμενόταν, την διαφορά των 31 πόντων (93-62) που είχε νικήσει στον α' γύρο. Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου νίκησε εκτός έδρας τον Ολυμπιακό Βόλου με 72-70 και ανέβηκε στο 11-8. Το ίδιο ρεκόρ έχει και ο ΠΑΟΚ, αλλά η Δάφνη Αγίου Δημητρίου είχε πάρει την εκτός έδρας νίκη επί του "Δικεφάλου" στον πρώτο γύρο, ενώ οι ομάδες θα κοντραριστούν την επόμενη αγωνιστική (1/4). Τέλος, οι Εσπερίδες με τριπλ νταμπλ της Αριάνα Μούρερ (11 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 11 ασίστ) νίκησαν με 75-59 τον Παναθλητικό.

Δεκάλεπτα: 22-20, 48-32, 60-47, 78-65

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Τελίδου 8 (2), Τσινέκε 22 (4), Ουάιτχεντ 13 (10 ριμπάουντ), Τσαμπούρη, Ντάναμμ 16 (10 ριμπάουντ), Όστρια 16 (2), Κοντογεώργου 3.

Αθηναϊκός (Καλογερόπουλος): Τζανετάτου 4, ΣτουΚόνιαλη 14 (2), Λιτλ 26 (14 ριμπάουντ), Σλούκα 7 (1), Σουάν 14 (12 ριμπάουντ).

Εσπερίδες - Παναθλητικός 75-59

Διαιτητές: Μακρής-Μαρίγλη

Δεκάλεπτα: 23-15, 44-26, 57-41, 75-59

Eσπερίδες (Ρουμπελάκης): Τζαμπαζή, Μούρερ 11 (1/3 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Δανούση 15 (1), Ευμορφοπούλου 8, Λουκάτου 8, Στεφάτου, Καψοκώλη, Λίτσι 11, Μπαλιούση, Ζότοβα 2, Λούκα Κάστρο 20 (3).

Παναθλητικός (Καφαντάρη): Χαιριστανίδου 9, Γράψα 4, Κυλαζίδου 5 (1), Κυρατζή, Σύρρα 5 (1), Σταυρίοδυ 11 (1), Νάστου 14 (2), Κατωπόδη 1, Μπράουν 10, Γκλεζάκη.

Ολυμπιακός Βόλου - Δάφνη Αγίου Δημητρίου 70-72

Διαιτητές: Θεοδώρου-Καρκαλέτσης

Ολυμπιακός Βόλου (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου, Ταντοθρόφσκα 14 (2), Σουλτάνη 6, Άντριους 16, Ζέρβα 2, Ουίλιαμς 24 (10/24 δίποντα, 19 ριμπάουντ), Δεληγιάννη 8.

Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Αλεξανδρή 5 (1), Μανώλη 13 (3), Καλαμπάκου 8 (2), Ντίτρικ 12 (2), Πατεράκη 6, Μούλη 6, Γιαμπάνη 10, Ροσέλ 12.