Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ο Ολυμπιακός νίκησε δύσκολα τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΟΣΦΠ
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΟΣΦΠ EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε απέναντι στον εξαιρετικό Πανιώνιο, αλλά "καθάρισε" το ματς στην τέταρτη περίοδο, παίζοντας καλή άμυνα, παίρνοντας την νίκη στη Νέα Σμύρνη με 73-59.

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού έκανε το "7 στα 7" στο ελληνικό πρωτάθλημα, καθώς νίκησε δύσκολα τον εξαιρετικό και ανταγωνιστικό Πανιώνιο, ο οποίος στο 30' βρέθηκε να προηγείται με 52-49. Στην τελευταία περίοδο, οι "ερυθρόλευκες" έπαιξαν καλή άμυνα, κράτησαν τον αντίπαλο τους μόλις στους 7 πόντους και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα, παίρνοντας την νίκη με σκορ 59-73. Η αναμέτρηση στη Νέα Σμύρνη στιγματίστηκε από τα επεισόδια λίγο πριν την έναρξη του ματς, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να ξεκινήσει με 50λεπτη καθυστέρηση.

Πριν την έναρξη του αγώνα οι αθλήτριες του Πανιωνίου έδωσαν από μια ανθοδέσμη στις αθλήτριες του Ολυμπιακού, Δημητράκου, Χαλιβέρα, Γκοτζή και Παπαμιχαήλ, που έχουν περάσει στο παρελθόν από την ομάδα της Νέας Σμύρνης. Η Εβίνα Σταμάτη με την ευστοχία της έξω από την γραμμή των 6,75, ήταν αυτή που άλλαξε την ροή της αναμέτρησης, ενώ η Κάιζερ στην τέταρτη περίοδο πήρε πάνω της τον αγώνα, σημειώνοντας τους 17 από τους 24 πόντους της ομάδας της, καθαρίζοντας ουσιαστικά την νίκη.

Το ματς

Ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και βρήκε ρυθμό στην επίθεση, παίζοντας μπάσκετ με αυτοπεποίθηση, παίρνοντας το προβάδισμα στο δεκάλεπτο με 25-18. Οι γηπεδούχες έπαιζαν στα ίσα τις πρωταθλήτριες, με το ημίχρονο να "γράφει" 36-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 46-40 στο 25', δημιουργώντας προβλήματα και ανησυχία στις "ερυθρόλευκες", αλλά μέσα σε τρία λεπτά οι φιλοξενούμενες ανέκτησαν το προβάδισμα (46-47) με την Καλτσίδου, με το 52-49 να είναι το σκορ στο 30'.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πορεύονται κοντά στο σκορ, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός φρόντισε να... καθαρίσει το ματς. Έπαιξε σοβαρή άμυνα, βρήκε λύσεις στην επίθεση και άρχισε να χτίζει διαφορά, ξεφεύγοντας με +9 (54-63) στο 36'. Οι γηπεδούχες αδυνατούσαν να βάλουν την μπάλα στο καλάθι (έβαλαν μόλις 7 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο), με την Κάιζερ ενάμιση λεπτό πριν το τέλος να "γράφει" το 56-69 στο σκορ, "σφραγίζοντας" το θετικό αποτέλεσμα για την ομάδα της. Οι "ερυθρόλευκες" στο τέλος πήραν την νίκη με σκορ 59-73.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 36-37, 52-49, 59-73

Πανιώνιος (Α. Τσικλήρας) :Πέτερσεν 10, Τσίκα, Χίλι 10, Τσιάδη, Μπότσαρη 9, Σταμπούρλου, Θεοδωρομανωλάκη 8, Στεφανίδου 10, Πατεράκη 8, Γρηγορίου 4, Μήτση, Θανοπούλου.

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Ε. Καπογιάννη) :Γκοτζή, Σταμάτη 17 (5/8 τρ., 3 ριμπ. 4 ασ.), Μπόνη (1 ριμπ.), Χατζηνικολάου 6 (6 ριμπ., 5 ασ.), Κάιζερ 27 (11 ριμπ., 2 ασ.), Μάλτση 5 (1/6 τρ., 2 ριμπ., 3 ασ.), Παπαμιχαήλ (3 ριμπ.), Χαλιβέρα 5 (1/2 τρ., 2 ασ.), Κοσμά 2 (3 ριμπ., 3 ασ.), Χόντζις (1ριμπ.), Καλτσίδου 11 (10 ριμπ., 1 ασ.), Φουράκη.