Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Κοντά στον τίτλο το Ελληνικό

Το Ελληνικό πήρε τη νίκη κόντρα στον Πρωτέα Βούλας με 62-55 και με ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα θα πανηγυρίσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε το Ελληνικό, το οποίο πήρε το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον Πρωτέας Βούλας με 62-55.

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη χρειάζεται πλέον ακόμα μία νίκη για να πανηγυρίσει την κατάκτηση του νταμπλ, καθώς έχει κατακτήσει και το Κύπελλο κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, επέβαλαν το παιχνίδι τους και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα. Η σειρά είναι στο 3-0, με τον Πρωτέα Βούλας να βρίσκεται σε δύσκολη θέση, αφού θα πρέπει να μην γνωρίσει άλλη ήττα για να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 20-12 για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 34-23 για το Ελληνικό. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχες διατήρησαν το προβάδισμα τους για να πάρουν τελικά τη νίκη με 62-55.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 34-23, 44-36, 62-55.

Το επόμενο παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη (7/5) στην έδρα του Πρωτέα.