Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ο Ολυμπιακός με "μπόμπερ" την Δημητράκου έριξε "30άρα" στον Παναθηναϊκό

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΟΣΦΠ - ΠΑΟ (Eurokinissi Sports-ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΘΑΝΑΣΗΣ)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΟΣΦΠ - ΠΑΟ (Eurokinissi Sports-ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΘΑΝΑΣΗΣ) EUROKINISSI SPORTS

Η τρομερή Δημητράκου έβαζε το ένα τρίποντο μετά το άλλο (27π, 5/5τρ) και οδήγησε τον αήττητο Ολυμπιακό στη νίκη επί του Παναθηναϊκού με 74-43. Οι "ερυθρόλευκες" έκαναν πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο (48-22).

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος στο ελληνικό πρωτάθλημα, κάνοντας το "6 στα 6", καθώς νίκησε στην Γλυφάδα τον Παναθηναϊκό με σκορ 74-43. Οι "πράσινες" ήταν ανταγωνιστικές για ένα ημίχρονο (26-21), αλλά στο δεύτερο μέρος οι "ερυθρόλευκες" βρήκαν ρυθμό, έβαλαν μεγάλα σουτ και έστησαν το... δικό τους πάρτι, διαλύοντας το "τριφύλλι" στο τέλος, κάνοντας επίδειξη δύναμης.

Η μεγάλη MVP της αναμέτρησης ήταν η τρομερή Ζωή Δημητράκου. Η Ελληνίδα φόργουορντ πραγματοποίησε συγκλονιστική εμφάνιση, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 27 (!) πόντους, έχοντας πάρει... φωτιά από την περιφέρεια, καθώς μέτρησε 5/5 τρίποντα, όλα στο δεύτερο ημίχρονο. Εξαιρετική εμφάνιση τόσο από την Λικέντρα Τζόνσον που κυριάρχησε στους αιθέρες (10π, 22ρ), ενώ η Όλγα Χατζηνικολάου οργάνωσε με μαεστρία το παιχνίδι του Ολυμπιακού (11ασ, 4π).

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο (στο οποίο ήταν κακές και οι δύο ομάδες) είχε 0/9 τρίποντα από την περιφέρεια, αλλά στο δεύτερο μέρος μέτρησε 8/13 (8/22 συνολικά) και επί μέρους σκορ 48-22. Το "παρών" στο γήπεδο έδωσε και ο πρόεδρος της ΠΑΕ, Βαγγέλης Μαρινάκης.

Το ματς

Το παιχνίδι ήταν κακό στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη (12 ο Ολυμπιακός και 11 ο Παναθηναϊκός) και να είναι ιδιαίτερα άστοχες (9/24 δίποντα οι γηπεδούχες και 4/23 οι φιλοξενούμενες). Οι "πράσινες" κατάφεραν να σκοράρουν ύστερα από εφτά στείρα λεπτά, μειώνοντας σε 7-2, με το δεκάλεπτο να βρίσκει τις "ερυθρόλευκες" να προηγούνται με 11-7, παίρνοντας πόντους κυρίως από την Δημητράκου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να κάνουν λάθη και να χάνουν σουτ, σε ένα κακό ματς χωρίς ρυθμό, με τις παίκτριες και των δύο ομάδων να παρουσιάζονται κατώτερες των περιστάσεων. Η Έιβερι μείωσε σε 15-13, η Χατζηνικολάου με προσωπικό καλάθι έφερε την διαφορά στο +7 (23-16) στο 19', με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τις γηπεδούχες να προηγούνται με 26-21.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έλεγχε στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού, η Δημητράκου μέτρησε 5/5 τρίποντα, φτάνοντας τους 27 πόντους στο ματς, ενώ η Τζόνσον λίγο πριν την λήξη εκτόξευσε την διαφορά στο +31 (72-41). Στο τέλος, οι "ερυθρόλευκες" πήραν την νίκη με 74-43, έχοντας κάνει... πάρτι στο δεύτερο μέρος, στο οποίο μέτρησαν επί μέρους σκορ 48-22.

Τα δεκάλεπτα: 11-7, 26-21, 51-32, 74-43

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Γκοτζή, Σταμάτη, Μπόνη 4, Χατζηνικολάου 4 (11ασ), Κάιζερ 6, Μάλτση 8, Παπαμιχαήλ, Χαλιβέρα 2, Τζόνσον 10 (22ρ), Δημητράκου 27 (5/5τρ), Κοσμά 3, Καλτσίδου 10

Παναθηναϊκός (Πρέκας): Μούλη 4, Σμιθ, Καλαμπάκου 3, Πράπα, Σλούκα 3, Διέλα 9, Έιβερι 10, Εζέτζα-Τσινάσα, Χάμπτον 14