Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ελληνικό - Παναθηναϊκός 71-46

Το Ελληνικό επικράτησε εύκολα του Παναθηναϊκού με 71-46 στο κλειστό της Αργυρούπολης, έκανε το 2-1 στις αναμετρήσεις με τις "πράσινες" και θα ψάξει τη νίκη στη Λεωφόρο (22/04, 18:30) για το δεύτερο σερί double (PHOTOs)!

Το Ελληνικό δεν συνάντησε αντίσταση από τον Παναθηναϊκό, στην Αργυρούπολη. Οι Κυπελλούχες Ελλάδας επιβλήθηκαν με 71-46 κι έκαναν το 2-1 στις αναμετρήσεις με τις "πράσινες" ενώ θέλουν άλλη μια νίκη για να κατακτήσουν το πρωτάθλημα -και το δεύτερο σερί double.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Η άμυνα και τα επιθετικά ριμπάουντ "κλείδωσαν" τη νίκη του Ελληνικού στο Game 1 της σειράς των τελικών με τον Παναθηναϊκό, που είχε την υποστήριξη 90 φίλων του στην Αργυρούπολη. Οι φιλοξενούμενες ήταν ανταγωνιστικές στο πρώτο ημίχρονο όμως παραδόθηκαν στην ανωτερότητα του Ελληνικού που έκλεισε το ημίχρονο στο υπέρ του +10 (35-25) κι εν συνεχεία έφτασε στην εύκολη νίκη.

Οι "πράσινες" βρήκαν λύσεις πίσω από τα 6μ.75 και προηγήθηκαν 11-15 με την Έιβερι ωστόσο το Ελληνικό "έτρεξε" σερί 8-0 και προηγήθηκε 19-15 με γκολ-φάουλ της Χαλιβέρα, στο 8'. Η Αναστασία Σλούκα έδωσε λύσεις στην επίθεση του Παναθηναϊκού που μείωσε σε 26-25 όμως οι γηπεδούχες "έσφιξαν" την άμυνα, πίεσαν στην μπάλα, περιόρισαν την Όλιβερ, έκαναν σερί 9-0 και έκλεισαν το ημίχρονο στο 35-25.

Εν συνεχεία, η άμυνα της Μπόνη στην Έιβερι αποσυντόνισε τον Παναθηναϊκό που δεν μπόρεσε να βρει λύση στην επίθεση. Από την άλλη πλευρά, το Ελληνικό σκόραρε στον αιφνιδιασμό και προηγήθηκε 51-35 με 2/2 βολές της Μπόνη στο 28'. Η Καλογήρου εκτόξευσε τη διαφορά στο +19 (54-35), δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η αντίδραση των "πράσινων" δεν ήλθε ποτέ κι έτσι το Ελληνικό έφτασε στην εύκολη νίκη με 71-46.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 35-25, 54-35, 71-46.

Ελληνικό - Παναθηναϊκός (2-1)

Παναθηναϊκός - Ελληνικό 60-59 (Regular Season)

Ελληνικό - Παναθηναϊκός 79-61 (Regular Season)

Ελληνικό - Παναθηναϊκός 71-46 (Playoffs)

Παναθηναϊκός - Ελληνικό (22/04, 18:30)

Ελληνικό - Παναθηναϊκός (25/04, 14:00) - αν χρειαστεί