Χολαργός - Ρέθυμνο 66-61: Ακόμα πιο κοντά στα playoffs

BASKET LEAGUE / ΧΟΛΑΡΓΟΣ - ΡΕΘΥΜΝΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΧΟΛΑΡΓΟΣ - ΡΕΘΥΜΝΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Βήμα playoffs έκανε ο Χολαργός, που έσπρωξε το Ρέθυμνο ακόμη πιο κοντά στην Α2. Γιάνκοβιτς και Φιτζπάτρικ έκαναν τη διαφορά για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη.

Την ένατη νίκη του σε 20 αγώνες της Basket League 2018/19 πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου (23/3) ο Χολαργός, που αν και δυσκολεύθηκε, λύγισε στο φινάλε την αντίσταση του Ρεθύμνου Cretan Kings που με τη σειρά του έπεσε στο 3-17 και έμεινε στην τελευταία θέση της κατηγορίας μαζί με τον Κολοσσό Ρόδου.

Κορυφαίος των νικητών για άλλη μια φορά ο all-around Βλάντο Γιάνκοβιτς, διψήφιοι οι Χόκινς - Κώττας σε ένα απόγευμα που ο Άρης Λυκογιάννης είδε τους παίκτες του να ευστοχούν μόλις δύο φορές πίσω από τη γραμμή των 6μ.75. Μπαρτ και Τζόουνς πάλεψαν για το Ρέθυμνο, που είχε και εκείνο άσχημα ποσοστά στο τρίποντο και βρίσκεται πλέον σε πολύ δύσκολη θέση όσον αφορά την παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ.

O MVP

Καθοριστικοί οι Φιτζπάτρικ (10 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και Κώττας (10 πόντοι σε 17 λεπτά) απέναντι στην πρώην ομάδα τους, όμως ο Βλάντο Γιάνκοβιτς ήταν και πάλι ο ηγέτης του Χολαργού. Σε 34:15 σκόραρε 17 πόντους με 5/11 δίποντα και 7/8 βολές, μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε μια μπάλα και έκανε μόλις ένα λάθος

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Μόλις δέκα πόντους πήρε ο Χολαργός από τους αναπληρωματικούς του, όλους από τον Θωμά Κώττα! Στο μηδέν έμεινε ο Ζερμέιν Λοβ με έξι άστοχες προσπάθειες, την ώρα που οι δύο ομάδες σούταραν πολύ άσχημα στο τρίποντο (2/13 οι γηπεδούχοι, 5/22 οι φιλοξενούμενοι).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με φόρα μπήκε ο Χολαργός στο ματς. Προηγήθηκε με 10-4 στο τέταρτο λεπτό χάρη στην αποτελεσματικότητα του Αγκμπελέζε, έφτασε τη διαφορά στους εννέα στο 8' και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 22-9 χάρη στην κυριαρχία του στη ρακέτα (9/17 δίποντα) και τους οκτώ πόντους του Κώττα που έκανε εκπληκτική δουλειά απέναντι στην πρώην ομάδα του που μετρούσε 4/12 σουτ και πέντε λάθη.

Το Ρέθυμνο έκανε ένα καλό ξέσπασμα στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, έτρεξε ένα σερί 11-0 για να μειώσει στο καλάθι (22-20), εκεί όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα δικό τους καλό διάστημα για το 31-22 του 18' και για το 34-27 του ημιχρόνου. Οι Κρητικοί είχαν πλέον πιστέψει στις δυνάμεις τους, ήταν πολύ ανταγωνιστικοί στο τρίτο δεκάλεπτο, έμειναν κοντά στο σκορ, ένα μικρό σερί του Χολαργού όμως τον βοήθησε να γράψει το 46-39 του 30'.

Όσο κι αν προσπαθούσε το Ρέθυμνο, δεν είχε αυτό που χρειαζόταν για να "κλέψει" τη νίκη. Έμεινε σχετικά κοντά στο σκορ, είχε τις ευκαιρίες του για να πιέσει ακόμη περισσότερο τον Χολαργό, όμως ένα τρίποντο του Φιτζπάτρικ και ένα δίποντο του Γιάνκοβιτς έγραψαν το 60-53 στο 38' που δεν μπορούσε πια να ανατραπεί.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν γέμισε το κλειστό του Χολαργού, που είχε όμως όμορφη ατμόσφαιρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Μπήτης, Μπίκας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-9, 34-27, 46-39, 66-61

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 10 (4/11 σουτ, 9 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 17 (5/11 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Τάλτον 7 (6 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Αγκμπελέζε 9 (7 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Χόκινς 13 (2/8 σουτ, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κώττας 10, Καμπερίδης, Σπυριδωνίδης, Καλαϊτζάκης, Οκερεαφόρ, Ραλλάτος, Λοβ (0/6 σουτ)

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 4, Μπαρτ 15 (1/6 τρίποντα), Κλάντον 2, Χίκι 5 (2/14 σουτ), Ντάνιελς 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Οικονομόπουλος, Τζόνσον 10 (2), Σιγκούνας 3 (1), Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης, Ραζής, Τζόουνς 11 (9 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Χολαργού: 20/48 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 20/26 βολές, 43 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 14 επιθετικά), 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, 7 κοψίματα, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου: 17/42 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 12/15 βολές, 38 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 12 επιθετικά), 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Χολαργός θα παίξει ξανά εντός έδρας, αυτή τη φορά με την Κύμη (30/3 στις 15:45), ενώ το Ρέθυμνο θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό (1/4 στις 16:45).