STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Χολαργός - Πανιώνιος 74-73: All you need is Love

Ο Λαβ σκόραρε στην εκπνοή του αγώνα με εκτός ισορροπίας floater και ο Χολαργός νίκησε τον Πανιώνιο 74-73, ολοκληρώνοντας τον πρώτο γύρο με ρεκόρ 7-6.

Ο πρώτος γύρος της Basket League δεν θα μπορούσε να κλείσει με καλύτερο τρόπο! Στο κλειστό "Αντώνης Τρίτσης" έγινε ίσως το καλύτερο παιχνίδι του φετινού πρωταθλήματος, εκεί όπου ο Χολαργός κατέβαλε με 74-73 τον Πανιώνιο, με τον Ντέβιον Μπέρι και τον Τζερμέιν Λαβ να ανταγωνίζονται στο ποιος θα βάλει το μεγαλύτερο καλάθι του ματς. Στο τέλος η μπίλια έκατσε στους γηπεδούχους, αφού ο Λαβ ευστόχησε σε εκτός ισορροπίας floater στην εκπνοή , κι ενώ είχε προηγηθεί το τρίποντο του Μπέρι στα 3,8''!

Ο Λαβ (23 πόντοι) και ο Γιάνκοβιτς (17 πόντοι) ήταν όλο το απόγευμα οι ηγέτες του Χολαργού, ο οποίος έκανε το 7-6 στο πρωτάθλημα και σημείωσε την 5η νίκη στους έξι αγώνες που έχει δώσει στο γήπεδό του. Στην αντίπερα όχθη, οι Μπέρι (17 πόντοι), Χάρις (16 πόντοι) και Παπαντωνίου (14) ήταν οι πρώτοι σκόρερς του Πανιωνίου, ο οποίος υπέστη την 5η συνεχόμενη ήττα του και έχει πλέον 3-10 συνολικά και 0-6 εκτός έδρας.

Αξίζει επίσης να αναφερθεί ότι στην πρώτη κιόλας επίθεση ο Παπαντωνίου τρόμαξε προσωρινά όλο το γήπεδο, όταν δέχτηκε ένα πολύ ισχυρό χτύπημα στο πρόσωπο από τον Τζόι Ντόρσεϊ, με αποτέλεσμα να σωριαστεί στο παρκέ σε ημιλιπόθυμη κατάσταση. Έπειτα από λίγα λεπτά ο 28χρονος γκαρντ σηκώθηκε και κατευθύνθηκε εμφανώς ζαλισμένος στα αποδυτήρια, αλλά επέστρεψε γρήγορα στο παρκέ στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ήταν μάλιστα και ένας από τους κορυφαίους του Πανιωνίου στο παιχνίδι.

Ο MVP

Θέλει και ρώτημα; Ο Τζερμέιν Λαβ δεν ήταν μόνο ο παίκτης της τελευταίας στιγμής (στην κυριολεξία), αλλά και αυτός που κουβάλησε στις πλάτες του τον Χολαργό σε όλο το παιχνίδι, έχοντας 23 πόντους, 10/14 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/3 βολές 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και κανένα λάθος στα 30' που αγωνίστηκε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι αναπληρωματικοί του Χολαργού σημείωσαν συνολικά 38 πόντους, την ώρα που ο Πανιώνιος πήρε όλους κι όλους 12 από τον πάγκο του. Βέβαια, οι 23 από τους 38 προήλθαν από τα χέρια του Τζερμέιν Λαβ...

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Χορταστικό παιχνίδι έγινε στο κλειστό "Αντώνης Τρίτσης". Από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Ενδεικτικό άλλωστε είναι ότι σε όλο το ματς καμία ομάδα δεν ξέφυγε με διαφορά μεγαλύτερη από επτά πόντους, η οποία καταγράφηκε κι αυτή μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 2-9! Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη χρειάστηκε 5,5 λεπτά για να βάλει καλάθι (είχε μόνο βολές μέχρι 6ο λεπτό), χρειάστηκε όμως πολύ παραπάνω για να πιάσει στο σκορ τον Πανιώνιο, ο οποίος είχε σταθερά ένα προβάδισμα 2-6 πόντων σε όλη την πρώτη περίοδο. Αυτό συνέβη τελικά για πρώτη φορά στην πρώτη επίθεση της δεύτερης περιόδου, όταν ισοφάρισε το σκορ 20-20 με καλάθι του Αγκμπελέσε.

Στο 23' ο Χολαργός προηγήθηκε και για πρώτη φορά στο παιχνίδι χάρις σε τρίποντο του Γιάνκοβιτς (25-24), ωστόσο από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες άρχισαν να... παραδίδουν η μία στην άλλη το προβάδισμα. Συνολικά 13 φορές άλλαξε χέρια το προβάδισμα μέχρι τέλους, με καμία ομάδα να μην μπορεί να απομακρυνθεί από την άλλη. Οι δύο τελευταίες εναλλαγές στο σκορ καταγράφηκαν στα τελευταία 3,8''. Μετά τις βολές του Γιάνκοβιτς που έκαναν το σκορ 72-70 με 21,5'' να απομένουν, ο Ντέβιον Μπέρι πήρε το πιο κρίσιμο σουτ και με τρίποντο 3,8'' πριν από τη λήξη έδωσε στον Πανιώνιο το προβάδισμα (72-73). Καλύτερα γέλασε στο τέλος όμως ο Τζερμέιν Λαβ, ο οποίος έκανε το ντράιβ και με ένα εκτός ισορροπίας floater χάρισε τη μεγάλη νίκη στον Χολαργό.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο Κλειστό Γυμναστήριο "Αντώνης Τρίτσης" βρέθηκαν περίπου 600 θεατές για τον έκτο εντός έδρας αγώνα του Χολαργού σε επίπεδο Basket League.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Παναγιώτου, Διαμαντής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 38-37, 55-57, 74-73.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 9 (1), Γιάνκοβιτς 17 (2), Οκερέαφορ, Αγκμπελέσε 8 (4/4 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Χόκινς 2, Κώττας 7, Σπυριδωνίδης 8 (1), Τάλτον 0/5 σουτ, Σκουλίδας, Λαβ 23 (10/15 σουτ).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Παπαντωνίου 14 (2), Ντόρσεϊ 9 (10 ριμπάουντ), Μπέρι 17 (1/9 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 9/10 βολές), Χάρις 16 (2), Σίνγκλερ 5 (1), Καραμαλέγκος 2, Δίπλαρος, Καμπερίδης 3 (1), Τέιλορ, Όστιν 7 (9 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Χολαργού: 24/43 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 14/23 βολές, 39 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 9 επιθετικά), 14 ασίστ, 12 λάθη, 6 κλεψίματα, 55 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 14/35 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 21/27 βολές, 44 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 15 επιθετικά), 11 ασίστ, 13 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Χολαργός θα ανοίξει στο γήπεδό του τον δεύτερο γύρο της Basket League, καθώς θα υποδεχτεί τον Ολυμπιακό (20/1, 17:00) στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής. Στην Χαλκίδα θα μεταβεί ο Πανιώνιος για να αντιμετωπίσει μία ημέρα νωρίτερα (19/1, 15:45) την Κύμη.

Photo credits: Eurokinissi