STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Χολαργός - ΑΕΚ 70-81: Της αρκούσε ένα δεκάλεπτο

Δυσκολεύθηκε για τρία δεκάλεπτα, ωστόσο η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας τον Χολαργό για τη 18η αγωνιστική της Basket League 2018/19 μετά τον θρίαμβο επί του ΠΑΟΚ και πριν το δεύτερο μεταξύ τους ευρωπαϊκό παιχνίδι.

Δεν ήταν το ματς που θα ήθελε αυτή την εποχή, ανάμεσα σε δύο αγώνες με τον ΠΑΟΚ για το TOP-16 του Basketball Champions League, ωστόσο η ΑΕΚ πήρε τη νίκη στο κλειστό του Χολαργού (81-70) απέναντι στη νεοφώτιστη ομάδα του Άρη Λυκογιάννη και έμεινε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Basket League 2018/19.

Ματσιούλις και Θίοντορ ξεχώρισαν, Σάκοτα, Τζέιμς, Σαντ-Ρος βοήθησαν και η ομάδα του Λούκα Μπάνκι "επιβίωσε" σε ένα ματς που ήταν πολύ ανταγωνιστικό για τρεις περιόδους. Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς του πρώτου μέρους ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι ήθελαν μια μεγάλη νίκη, πάλεψαν σκληρά γι' αυτή, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο έμειναν από δυνάμεις.

O MVP

Γιόνας Ματσιούλις, ο μπαρουτοκαπνισμένος! Ξεκίνησε "ήσυχα" τη σεζόν, όσο όμως περνάει ο καιρός, τόσο καλύτερος γίνεται ο Λιθουανός που στον Χολαργό γέμισε τη στατιστική του με 16 πόντους, επτά ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και δύο κλεψίματα σε 20 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα τρία λάθη και τα εννέα επιθετικά ριμπάουντ του Χολαργού στο πρώτο μέρος του επέτρεψαν να είναι ανταγωνιστικός, ωστόσο δημιουργικά η ομάδα του Λυκογιάννη είχε και πάλι σοβαρό πρόβλημα. Πολύ καλή η αναλογία ασίστ/λαθών για τους κιτρινόμαυρους (22/12), με τον Χάουαρντ Σαντ-Ρος να παίζει 32 λεπτά για να γράψει... μισό triple-double με πέντε πόντους, πέντε ριμπάουντ και πέντε ασίστ. Μόλις δύο πόντους πέτυχε ο Χολαργός στον αιφνιδιασμό, δείγμα της συγκέντρωσης των παικτών της ΑΕΚ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα της ΑΕΚ στην αναμέτρηση. Τα τρίποντα των Θίοντορ - Ματσιούλις οδήγησαν στο 0-10 πριν συμπληρωθεί το τρίτο λεπτό, με τον Λυκογιάννη να καλεί νωρίς το πρώτο του timeout και τον Αγκμπελέζε να σκοράρει τους πρώτους πόντους των γηπεδούχων μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα! Το 7-19 στο 6' δεν τρόμαξε πάντως τον Χολαργό που απάντησε με ένα 8-2 για να μαζέψει το σκορ με τρίποντο του Τάλτον (15-21 στο 8'), να κλείσει το δεκάλεπτο στο -6 και με πιεστική περιφερειακή άμυνα να περάσει και μπροστά με 25-24 στις αρχές του δεύτερου! Η ΑΕΚ τα βρήκε σκούρα σε ένα κακό για εκείνη δίλεπτο, ο Γιάνκοβιτς κι ο Λοβ της έκαναν μεγάλη ζημιά, ο Σάκοτα όμως την κράτησε όρθια με καλά τελειώματα κοντά στο καλάθι. Οι παίκτες του Λυκογιάννη πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων και συνέχισαν να πιέζουν, στο ημίχρονο όμως το 41-41 άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς με τον Γιάνκοβιτς να έχει 15 και τον Ματσιούλις 14 πόντους.

Ένα μπαράζ τριπόντων από τους Φιτζπάτρικ - Χόκινς - Θίοντορ έγραψε το 54-55 στο 25', με το ντέρμπι να συνεχίζεται και τις άμυνες να γίνονται όλο και πιο σκληρές κοντά στο καλάθι. Οι γηπεδούχοι έγιναν αρκετά βιαστικοί, χωρίς προφανή λόγο στα τέλη της τρίτης περιόδου, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να χτίσει ένα μικρό προβάδισμα επτά πόντων (56-63) και να διανύσει αρκετή από την απόσταση που χρειαζόταν για τη νίκη. Ο Τζέιμς τελείωσε φάσεις με ανοιχτά λέι-απ και όσο περνούσε η ώρα, τόσο λιγότερο πίστευαν οι γηπεδουχοι στη νικη. Το φλότερ του Γκρίφιν έκανε το 58-67 στο 32', ο Αμερικανός σκόραρε τρίποντο για το 58-70 στην επόμενη φάση και κάπου εκεί το ματς κρίθηκε με τον Χολαργό να κερδίζει τις εντυπώσεις για την εικόνα του στα τρία πρώτα δεκάλεπτα και την ΑΕΚ να συνεχίζει στην τρίτη θέση της Basket League.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν γέμισε το κλειστό του Χολαργού, είχε πάντως αρκετό κόσμο. Σίγουρα θα ήταν περισσότερος αν δεν ακολουθούσε η... Καθαρά Δευτέρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Σταματόπουλος, Λόρτος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-24, 41-41, 58-63, 70-81

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Καμπερίδης 1, Γιάνκοβιτς 17 (3/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Οκερέαφορ 2, Αγκμπελέσε 6, Χόκινς 8 (2), Φιτζπάτρικ 15 (3/5 τρίποντα), Τάλτον 7 (1), Καλαϊτζάκης, Ραλλάτος, Λοβ 14 (2/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ματσιούλις 16 (4/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσαλμπούρης 6, Χάντερ 9, Σαντ-Ρος 5 (1), Θίοντορ 13 (3), Μωραΐτης, Σάκοτα 11, Λαρεντζάκης 3, Τζέιμς 9, Γκρίφιν 9 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Χολαργού: 14/35 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 12/19 βολές, 33 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 14 επιθετικά), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 23/41 δίποντα, 7/15 τρίποντα, 14/17 βολές, 34 ριμπαουντ (25 αμυντικά - 9 επιθετικά), 22 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Για τη 19η αγωνιστική ο Χολαργός θα παίξει εκτός έδρας με τον Προμηθέα Πάτρας (17/3 στις 17:00), ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχθεί στο ΟΑΚΑ την Κύμη (16/3 στις 17:00).