STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Βήμα παραμονής στα Τρίκαλα ο Πανιώνιος Βίκος Cola

Ο Πανιώνιος Βίκος Cola νίκησε τα Τρίκαλα BC Aries 81-76, σημείωσε την πρώτη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα και συνεχίζει την προσπάθεια να μείνει στην Stoiximan.gr Basket League.

Χρειάστηκε να περιμένει μέχρι την 22η αγωνιστική για να "σπάσει" το ρόδι μακριά από τη Νέα Σμύρνη. Κάλλιο αργά παρά ποτέ όμως για τον Πανιώνιο, ο οποίος επικράτησε των Τρικάλων με 81-76 και σημείωσε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη έπειτα από 10 συναπτές ήττες, κάνοντας άλλο ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή του στην Stoiximan.gr Basket League.

Οι Ταϊρόν Μπράζελτον (25 πόντοι), Ντέγιαν Κράβιτς (17 πόντοι) και Βαγγέλης Σακελλαρίου (12 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι του Πανιωνίου, ο οποίος είχε περισσότερα λάθη (16) από ασίστ (10), ωστόσο έλεγξε τα ριμπάουντ (39-31) και αντέδρασε σωστά στο ξέσπασμα των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο. Τα Τρίκαλα δεν προηγήθηκαν ούτε μία φορά στο πρώτο ημίχρονο και είδαν τους “κυανέρυθρους” να ξεφεύγουν με 36-52 στο 19'29'', εντούτοις στην τρίτη περίοδο έφεραν τα πάνω κάτω στο γήπεδο.

Με κορυφαίους τους Τέγιτς (16 πόντοι), Ρίτσαρντσον (20 πόντοι) και Μόρις (15 πόντοι) η ομάδα του Φώτη Τακιανού κράτησε τον Πανιώνιο χωρίς καλάθι για περίπου έξι λεπτά, ροκάνισε τη διαφορά και στο 28' πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς με 58-57. Τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με 60-58 στο 29' και μετά το 0-7 του Πανιωνίου (60-65) απάντησαν με δικό τους 6-0, παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα με 66-65. Ωστόσο η ομάδα που έκανε το καθοριστικό ξέσπασμα ήταν αυτή της Νέας Σμύρνης, η οποία “έτρεξε” ένα σερί 11-0 και πανηγύρισε έτσι τη νίκη που είχε τόσο μεγάλη ανάγκη.

"Κόντρα και στη διαιτητική τριάδα"

Τα Τρίκαλα BC Aries, από την άλλη, ηττήθηκαν για 9ο συνεχόμενο ματς και ουσιαστικά βρίσκονται από σήμερα στην Α2, έστω κι αν έχουν ακόμα μαθηματικές πιθανότητες παραμονής. Μέσω του επίσημου λογαριασμού της ομάδας στο Twitter, πάντως, έγινε και ένα σχόλιο για τη διαιτησία του αγώνα: " Στο ίδιο έργο θεατές. Παλέψαμε, ματώσαμε, κοντρα και στην διαιτητική τριάδα, αλλα στο τελευταίο δεκάλεπτο λαβωμένοι απο τα φάουλ και την κουραση και παρά την θερμή υποστήριξη των φιλαθλων ηττηθηκαμε με 76-81 απο τον Πανιώνιο".

Ο MVP

Ο Ταϊρόν Μπράζελτον έκανε άλλη μία σπουδαία εμφάνιση με τη φανέλα του Πανιωνίου. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 25, συμπεριλαμβανομένων και μερικών κρίσιμων σουτ στην τέταρτη περίοδο. Ο Μπράζελτον είχε 4/8 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 8/8 βολές, καθώς και 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 5 λάθη σε 32'32''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Πανιώνιος δεν έβαλε ούτε ένα τρίποντο στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 0/10 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο, κι όμως κατόρθωσαν να φύγουν από τα Τρίκαλα με τη νίκη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο ξέσπασμα του Πανιώνιου στην τέταρτη περίοδο. Συγκεκριμένα από το 34' έως το 38' η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου έκανε ένα σερί 11-0 και μετέτρεψε το 66-65 σε 66-76. Τα Τρίκαλα έριξαν τη διαφορά μέχρι τους τρεις πόντους στο τελευταίο λεπτό, ωστόσο οι “κυανέρυθροι” ήταν εύστοχοι από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, με τον Μπράζελτον να έχει 2/2 στα 9,1''.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: "Ζεστή" ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι Θεσσαλοί στο δημοτικό κλειστό των Τρικάλων, κι ας ήταν περισσότερα τα άδεια καθίσματα. Περίπου 1.000 θεατές παρακολούθησαν την αναμέτρηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοΐδης, Τσαρούχα, Βαρδάλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 40-52, 60-61, 76-81.

ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES (Τακιανός): Ρίτσαρντσον 20, Λούντζης 10, Τάλτον 13 (7 ασίστ), Τέγιτς 16, Μόρις 15, Γιανναράς, Σλαφτσάκης 2, Καλογιαννίδης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΒΙΚΟΣ COLA (Ζιάγκος): Μπράζελτον 25 (7/16 σουτ, 8/8 βολές), Σακελλαρίου 12, Κράβιτς 17 (8/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 κοψίματα), Νταλό 4 (14 ριμπάουντ), Κάμινγκς 12, Δίπλαρος 2, Καμπερίδης, Κουακουμένσα 2, Σαρικόπουλος 5, Ραλλάτος 2.

Ομαδικά στατιστικά - Τρίκαλα BC Aries: 21/41 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 10/13 βολές, 31 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 9 λάθη, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Ομαδικά στατιστικά - Πανιώνιος Βίκος Cola: 23/36 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 20/26 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 11 επιθετικά), 10 ασίστ, 16 λάθη, 7 κλεψίματα, 4 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Τα Τρίκαλα θα υποδεχτούν το Σάββατο 14 Απριλίου τον Άρη στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League. Μία ημέρα νωρίτερα (Παρασκευή 13 Απριλίου) ο Πανιώνιος Βίκος Cola θα φιλοξενήσει τον Ολυμπιακό στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, σε αγώνα που θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών.

Photo credits: eurokinissi.gr