STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Τζόουνς και Τέγιτς έδωσαν στα Τρίκαλα την πρώτη νίκη

Τα Τρίκαλα επικράτησαν με 91-79 του Λαυρίου και πέτυχαν την πρώτη νίκη τους στην Stoiximan.gr Basket League, με τους Τζόουνς και Τέγιτς να κάνουν τη διαφορά.

Ο ΣονΝτε Τζόουνς και ο Μάρκο Τέγιτς πήραν από το χέρι τα Τρίκαλα και τα οδήγησαν στην πρώτη φετινή τους νίκη στην Stoiximan.gr Basket League. Το 91-79 επί του Λαυρίου είχε την υπογραφή των δύο παικτών, που πέτυχαν τους 52 πόντους της ομάδας τους.

Ηταν ένα απολαυστικό παιχνίδι που αποζημίωσε τον κόσμο που πήγε στο γήπεδο και στο τέλος πανηγύρισε τη νίκη των Τρικάλων. Το Λαύριο προσπάθησε με κορυφαίο τον Μουρ, όμως οι γηπεδούχοι είχαν τρελό ρυθμό και "καθάρισαν" στο τελευταίο δεκάλεπτο

Ο MVP:

Ο ΣονΝτε Τζόουνς δεν είχε αντίπαλο και ολοκλήρωσε το ματς με 32 πόντους! Είχε 10/11 βολές, 8/12 δίποντα και 2/4 τρίποντα, έδωσε 5 ασίστ και ήταν πάντα έτοιμος να δώσει λύσεις όταν το Λαύριο γινόταν απειλητικό.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:

Ο Μάρκο Τέγιτς είχε 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, σε μια γεμάτη εμφάνιση. Ο παλιός παίκτης του Ερυθρού Αστέρα τα έκανε όλα (είχε 1/5 βολές, 8/13 δίποντα και 1/2 τρίποντα) και μαζί με τον Τζόουνς ήταν οι βασικοί λόγοι της νίκης των Τρικάλων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Με οδηγό τον Τζόουνς τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με 15-10 στο 5, αλλά Γουίγκινς και Μουρ απάντησαν για το Λαύριο κι έτσι έγινε το 18-19 στο 8'. Πάλι όμως ο Τζόουνς σε συνεργασία με τον Μουρ, έφεραν τους γηπεδούχους μπροστά με 28-25 στο εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο.

Ο ρυθμός δεν έπεσε στη δεύτερη περίοδο, ο κόσμος ευχαριστήθηκε επιθετικό μπάσκετ και δια χειρός Μουρ ήρθε το 28-31 στο 13'. Η είσοδος του Κώστα Βασιλειάδη έδωσε πάλι τα ηνία στα Τρίκαλα (με 3/3 βολές έκανε το 37-36), αλλά Βεργίνης και Κουζέλογλου ανέλαβαν δράση και κάπως έτσι γράφτηκε το 39-44 στο 18'. Ομως τελευταίος μίλησε ο Τέγιτς για τους γηπεδούχους, με συνέπεια το ημίχρονο να ολοκληρωθεί ισόπαλο 49-49.

Ο Τέγιτς και ο Τζόουνς μίλησαν πάλι στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου και τα Τρίκαλα άρχισαν με σερί 7-0 το τρίτο δεκάλεπτο. Το 56-49 στο 22' και μέχρι το 24' η διαφορά ήταν στους 7 (58-51). Τότε ήρθε η απάντηση του Λαυρίου, που με σερί 0-10 έγραψε το 58-61 στο 27', με τον Μουρ να είναι ασταμάτητος. Αλλά και πάλι τα Τρίκαλα ήταν έτοιμα - με τον Λούννα αντιδράσουν και κάπως έτσι ήρθε το 68-62 στο 30'.

Ο ασταμάτητος Τζόουνς με τη συνδρομή του ανεβασμένου Λούντζη έφεραν τη διαφορά στους 11 (78-67) στο 33' για πρώτη φορά στο ματς και ουσιαστικά εκεί μπήκαν οι βάσεις της νίκης. Εκτοτε το Λαύριο δεν μπόρεσε να επιστρέψει και τα Τρίκαλα πήραν την πρώτη νίκή τους στο φετινό πρωτάθλημα με 91-79.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοϊδης-Τσώνος-Παφίλης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-25, 49-49, 68-62, 91-79

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας): Τζόουνς 32 (8/12 δίπ., 2/4 τρίπ., 10/11 βολ.), Λούντζης 7 (1), Χέιλ 6, Φέισι 6, Μάρεϊ 9 (6 ριμπ.), Σλαφτσάκης 4, Ρος 2, Τέγιτς 20 (10 ριμπ.), Καλογιαννίδης, Σκουλούδης, Βασιλειάδης 5.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Νίξον 13 (0/4 τρίπ.), Κακλαμανάκης 3, Μέιερ 8, Ουίγκινς 10, Μουρ 22 (10/17 δίπ., 2/7 βολ., 9 ριμπ., 4 ασ.), Τζόνσον 7, Βεργίνης 5, Κουζέλογλου 3, Γιαννακόπουλος, Γκρέι 8 (2).

Ομαδικά στατιστικά Τρικάλων: 26/42 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 27/33 βολές, 31 ριμπάουντ (7 επιθετικά - 24 αμυντικά), 12 ασίστ, 13 λάθη, 4 κλέψιμο, 5 μπλοκ

Ομαδικά στατιστικά Λαυρίου: 30/50 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 13/24 βολές, 33 ριμπάουντ (13 επιθετικά - 20 αμυντικά), 11 ασίστ, 9 λάθη, 5 κλέψιμο, 3 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Τα Τρίκαλα αγωνίζονται στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό και το Λαύριο υποδέχεται τον Αρη.