STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Τρομερή ανατροπή ο Προμηθέας, "αυτοκτόνησε" η ΑΕΚ!

Ο Προμηθέας ανέτρεψε διαφορά 12 πόντων στην τελευταία περίοδο και νίκησε την ΑΕΚ 69-66! Χωρίς εκτός έδρας νίκη παραμένει η Ένωση έπειτα από 11 αγωνιστικές στην Stoiximan.gr Basket League!

Ο Προμηθέας βρισκόταν στο καναβάτσο. Η ΑΕΚ έλεγχε σταθερά το παιχνίδι και τίποτα δεν έμοιαζε ικανό να αλλάξει κάτι στο κλειστό "Δημήτρης Τόφαλος". Κανείς δεν ρώτησε πάντως τον Νίκο Γκίκα. Ο δαιμόνιος γκαρντ έδωσε το έναυσμα για την μεγάλη ανατροπή στα μέσα της τέταρτης περιόδου και ο Προμηθέας κατορθωσε να "γυρίσει" το ματς από το -10 στα τελευταία 5 λεπτά, επικρατώντας της ΑΕΚ με 69-66 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Ο Γκίκας πέτυχε και τους 16 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και μαζί με τον Φαγιέ (13 πόντοι, 10 ριμπάουντ) ήταν οι πρώτοι σκόρερς του Προμηθέα, ο οποίος έσπασε ένα σερί τριών ηττών. Η ΑΕΚ, από την άλλη, έχασε μέσα από τα χέρια της ένα ματς στο οποίο προηγήθηκε ακόμα και με 12 πόντους διαφορά στο 28' και έχει πλέον 0-5 στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδό της, παρά τις προσπάθειες του Μάνι Χάρις (18), του Ντούσαν Σάκοτα (16 πόντοι) και του Μάικ Γκριν (11 πόντοι, 7 ασίστ)...

Έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (με εννέα εναλλαγές στο σκορ και έξι ισοπαλίες), κατά το οποίο καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει με μεγαλύτερη διαφορά από έξι πόντους, η ΑΕΚ ήταν αυτή που αποφάσισε πρώτη να... απομακρυνθεί στο σκορ. Η Ένωση κράτησε τον Προμηθέα χωρίς πόντο από το 23' έως το 28' και προηγήθηκε με 53-41, μία διαφορά που διατήρησε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου.

Το σκορ ήταν 54-64 και απέμεναν 4'44'' για τη λήξη, όταν ο Νίκος Γκίκας αποφάσισε να δράσει. Ο Προμηθέας "έτρεξε" σερί 13-0 στα επόμενα τέσσερα λεπτά, προηγήθηκε με 67-64 στο 39' και κατάφερε στο τέλος να πάρει τη νίκη, καθώς ο Μάνι Χάρις αστόχησε στο τέλος σε τρίποντο υπό δύσκολες προϋποθέσεις.

Ο MVP

Ο Νίκος Γκίκας δεν σκόραρε ούτε έναν πόντο στο πρώτο ημίχρονο. Όταν όμως ο Προμηθέας τον χρειάστηκε, δεν θα μπορούσε να δώσει πιο βροντερό "παρών". Ο διεθνής γκαρντ πέτυχε οκτώ συνεχόμενους πόντους στο πλαίσιο του σερί 13-0 που έκανε ο Προμηθέας στα τελευταία 5 λεπτά και τελείωσε το ματς με 16 πόντους, 4/4 βολές, 3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 26'23''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Στο πρώτο ημίχρονο τα ριμπάουντ ήταν 21-11 υπέρ της ΑΕΚ. Στο δεύτερο μισό, πάντως, η αναλογία αντιστράφηκε. Ο Προμηθέας μάζεψε 30 ριμπάουντ (έναντι 19 της ΑΕΚ) στο δεύτερο ημίχρονο, εκ των οποίων τα 12 ήταν επιθετικά!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στα... άσφαιρα που έριχνε η ΑΕΚ στα τελευταία πέντε λεπτά. Η Ένωση έβαλε μόνο δύο πόντους (ένα λέι-απ του Σάκοτα) σε αυτό το χρονικό διάστημα και πέταξε στα σκουπίδια οκτώ διαδοχικες επιθέσεις, έχοντας 0/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 3 λάθη κατά τη διάρκεια του σερί 13-0 που "έτρεξε" ο Προμηθέας από το 35' έως το 39'.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 3.000 θεατές βρέθηκαν στο κλειστό "Δημήτρης Τόφαλος". Οι 250 από αυτούς ήταν οπαδοί της ΑΕΚ, οι οποίοι έκαναν μάλιστα αισθητή την παρουσία τους καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Τσαρούχα, Παντελίδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 37-42, 49-55, 69-66.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Λίποβι 4, Φαγιέ 13 (10 ριμπάουντ), Δημάκος 2 , Χολ 3, Ελις 3 (6 ριμπάουντ), Τουντζιαράκης 11 (6 ριμπάουντ), Γκίκας 16 (5/12 σουτ, 4 ασίστ), Γερομιχαλός, Σαλούστρος 6 (3 κλεψίματα), Μιλόσεβιτς 11 (5 ριμπάουντ).

ΑΕΚ: Τζέιμς, Γκριν 11 (5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χάρις 18 (6/16 σουτ, 11 ριμπάουντ, 5 λάθη), Λαρεντζάκης 8, Μαυροειδής 1, Ξανθόπουλος 3, Σάκοτα 16 (6/9 σουτ), Μπάρλοου 6, Καββαδάς 1 , Ελόνου 2 (5 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας: 16/34 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 16/20 βολές, 41 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 14 επιθετικά), 16 ασίστ, 11 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - ΑΕΚ: 14/38 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 40 (26 αμυντικά - 14 επιθετικά), 12 ασίστ, 15 λάθη, 7 κλεψίματα, καμία τάπα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Προμηθέας πηγαίνει στο Λαύριο για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League. Μία ημέρα αργότερα η ΑΕΚ θα υποδεχτεί στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό (14/1) στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Photo credits: eurokinissi.gr