STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Tο Ρέθυμνο νίκησε με 104-97 τον Προμηθέα στην παράταση

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Διαφήμιση της Stoiximan.gr Basket League στην Κρήτη, οι Cretan Kings πήραν το θρίλερ απέναντι στους Πατρινούς στο έξτρα πεντάλεπτο με 104-97.

Ενα από τα καλύτερα ματς της Stoiximan.gr Basket League έγινε στο Ρέθυμνο. Οι Cretan Kings με αντεπίθεση διαρκείας γύρισαν το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο και στην παράταση πήραν τη μεγάλη νίκη επί του σπουδαίου Προμηθέα Πάτρας με 104-97. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια, εν τέλει έστειλαν την αναμέτρηση στην παράταση με τον κορυφαίο παίκτη τους, τον Κίκι Κλαρκ, αλλά εκεί το Ρέθυμνο είχε περισσότερες λύσεις κι έτσι πέτυχε την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα.

MVP

Δεν ήταν μόνο ένας, ήταν πολλοί οι παίκτες του Ρεθύμνου που έκαναν μεγάλη εμφάνιση. Τον τίτλο του πολυτιμότερου τον παίρνει όμως ο Ντέγιαν Κράβιτς, διότι ήταν καθοριστικός στην παράταση. Είχε 20 πόντους με 4/4 βολές, 8/12 δίποντα, ενώ μάζεψε και 19 ριμπάουντ. Φιτσπάτρικ, Τάλτον, Γιαννόπουλος και Αρνολντ ήταν επίσης εξαιρετικοί, αλλά MVP ήταν ο Κράβιτς.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το Ρέθυμνο είχε περισσότερες λύσεις, καθαρό μυαλό και το κυριότερο εμπειρίας ως ομάδα για να διαχειριστεί το ματς στην παράταση. Και το έκανε. Στο έξτρα πεντάλεπτο δεν δυσκολεύτηκε, άλλωστε ο Προμηθέας είχε χάσει από το 36' ένα από τα πιο δυνατά του όπλα. Ο Φαγιέ υπέστη διάστρεμμα στο 36', πήγε στον πάγκο και δεν κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Αν ο Προμηθέας είχε πετύχει το μεγάλο διπλό, ο Κίκι Κλαρκ θα ήταν ο MVP της αναμέτρησης. Εκανε... μαγική εμφάνιση και μάλιστα με δικό του καλάθι οι Πατρινοί έσετιλαν το ματς στην παράταση. Είχε συνολικά 27 πόντους με 2/2 βολές, 2/6 δίποντα και 7/10 τρίποντα, πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ. Ομως αυτό δεν ήταν αρκετό για τους νεοφώτιστους.

O ΑΓΩΝΑΣ

Ο Προμηθέας αιφνιδίασε στην εκκίνηση του αγώνα κι αυτό τον βοήθησε να κυριαρχήσει σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Το 6-14 στο 3' ήταν συνέπεια της ευστοχίας στα τρίποντα από πλευράς φιλοξενουμένων (4 στα 4). Ο Αρνολντ έκανε τα πάντα για να αλλάξει την κατάσταση, με 10 δικούς του πόντους το σκορ έγινε 14-18 στο 7', αλλά δια χειρός Κλαρκ και Σαρικόπουλου έγινε το 23-29 στο δεκάλεπτο.
Ο ασταμάτητος Κλαρκ με 4/4 τρίποντα και ο ανεβασμένος Φαγιέ έγραψαν το 30-42 στο 16' και κάπου εκεί ήρθε η δεύτερη αντίδραση του Ρεθύμνου. Ο Χριστοδούλου και ο Φιτσπάτρικ έδωσαν λύσεις, στο 18' το σκορ έγινε 38-44, για να λήξει το ημίχρονο με 40-47 και τον Κλαρκ να φτάνει τους 15 με 5/7 τρίποντα για τους Πατρινούς.

Το Ρέθυμνο μείωσε σε 50-54 στο 33 με τον Γιαννόπουλο και τον Κράβιτς να βοηθούν, αλλά ο Σαρικόπουλος έγραψε το 50-57 αμέσως μετά. Φαγιέ και Κλαρκ έκαναν το 52-61 στο 27', αλλά ο Αρνολντ πήρε και πάλι την κατάσταση στα χέρια του και οι γηπεδούχοι επέστρεψαν για τα καλά. Πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά στο 29' με καλάθι του Αμερικανού (64-63) και το ματς έγινε θρίλερ.

Το Ρέθυμνο έκανε το 69-65 με κάρφωμα του Κόττα στο 31', αλλά ο Προμηθέας δεν το έβαλε κάτω. Με μεγάλο τρίποντο του Κλαρκ ισοφάρισε σε 73-73 στο 33' και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Τάλτον και Γιαννόπουλος έγραψαν το 85-78 στο 37' κι εκεί που όλα έδειχναν να έχουν πάρει το δρόμο τους. Ομως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 87-84 στο 39' και χρειάστηκαν 2/2 βολές του Κράβιτς για να... ανασάνουν.

Ο Γκίκας μείωσε σε 89-87 στα 23'' , το Ρέθυμνο έκανε λάθος στην επαναφορά και ο Κλαρκ ισοφάρισε σε 89-89 στα 12''. Ο Αρνολντ αστόχησε στο τελευταίο σουτ και το ματς πήγε στην παράταση.
Στο έξτρα πεντάλεπτο το Ρέθυμνο ήταν αποφασισμένο και με τρίποντο του Γιαννόπουλου έφτασε στο +7 (100-93) και όλα πήραν το δρόμο τους. Ο Προμηθέας δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει κι έτσι ήρθε το τελικό 104-97

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 40-47, 64-65, 89-89 (κ.α.), 104-97

Ρέθυμνο: Κώττας 3, Ραζής, Χριστοδούλου 8, Άρνολντ 21 (8ρ), Φιτζπάτρικ 16 (8ρ), Τάλτον 14 (9ασ), Καμπερίδης 4, Ζαμπάς 1, Γιαννόπουλος 17, Κράβιτς 20, Έντουαρντς.

Προμηθέας Πάτρας: Κλαρκ 27, Κρομά 10, Γκίκας 3 (6ασ), Πέττας 2, Γερομίχαλος 2, Φαγιέ 13 (7ρ), Γραβάς 9, Τσάμης, Σαρικόπουλος 15, Μουρ 16.