STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Το ντουέτο από την Αρκαδία νίκησε εύκολα το Λαύριο

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Έχοντας για πρωταγωνιστές τους εξαιρετικούς Φαν Όστρουμ (24π, 4/7τρ) και Καββαδά (20π, 8/8δ, 9ρ), ο Αρκαδικός νίκησε εύκολα το Λαύριο με σκορ 98-90.

Για την 9η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ, ο Αρκαδικός επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, καθώς νίκησε εύκολα το Λαύριο στην έδρα του με 98-90.

O πρωταγωνιστής

Ο Βασίλης Καββαδάς κυριάρχησε μέσα στη ρακέτα, τελειώνοντας το ματς με 20 πόντους, δίχως να χάσει σουτ με 4/4β. και 8/8διπ. ενώ άγγιξε και το νταμπλ-νταμπλ με 9 ριμπάουντ και 2 τάπες αγωνιζόμενος σε 28:33.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Το γεγονός πως ο εντυπωσιακός Βασίλης Καββαδάς δεν έχασε σουτ, μετρώντας 4/4 βολές και 8/8 δίποντα σε συνδυασμό με τις 7 ασίστ του Χριστόφορου Στεφανίδη.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Ο Αρκαδικός κυριάρχησε στο παιχνίδι και έλεγξε τον ρυθμό από την έναρξη της αναμέτρησης. Από την στιγμή, μάλιστα, που η διαφορά ξέφυγε με διψήφιο αριθμό (32-22 στο 13'), το Λαύριο παραδόθηκε στις... ορέξεις των γηπεδούχων. Η διαφορά πήγε και στο +19 (59-40) στο 23', με το Λαύριο να μειώνει την διαφορά στο τέλος.

Ο Αρκαδικός με τον Καββαδά προηγήθηκε με 10-6 στο 5', με τον Έλληνα σέντερ να φέρνει την ομάδα του και στο +6 (15-9) στο 7', με τους γηπεδούχους να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Καλλινικίδης με τρίποντο διαμόρφωσε το 20-11, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τον Αρκαδικό να προηγείται με 24-17.

Στη δεύτερη περίοδο ο Αρκαδικός συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Βαν Όστρουμ με 16 πόντους και τον Καββαδά με 15, οι οποίοι δημιουργούσαν συνεχώς προβλήματα στην άμυνα του Λαυρίου. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +10 (32-22) στο 13', αλλά ακολούθως ο Φαν Όστρουμ έφερε την ομάδα του στο +13 (48-35), με το ημίχρονο να βρίσκει τον Αρκαδικό να προηγείται με 48-37, έχοντας 6/13 τρίποντα στο ματς.

Το Λαύριο παραδόθηκε στις ορέξεις του Αρκαδικού στη τρίτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να εκτοξεύουν το προβάδισμα τους στο +19 (59-40) στο 23', ύστερα από τρίποντο του Νούτινεν. Η διαφορά κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα, με το 74-59 να είναι το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, ο εξαιρετικός Βαν Όστρουμ συνέχιζε να έχει επαφή με το αντίπαλο καλάθι, με τον Αρκαδικό να προηγείται με 87-73 στο 35'. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα, το Λαύριο βρήκε δυνάμεις να αντιδράσει και με τρίποντο του διακριθέντα Γιανγκ (26π) μείωσε σε 96-90, στα 20'' πριν τη λήξη του αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι στο τέλος πήραν νίκημε σκορ 98-90

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 48-37, 74-59, 98-90

Ανά δεκάλεπτο: 24-17, 24-20, 26-22, 24-31

Αρκαδικός(Καστρίτης): Καββαδάς 20 (9ρ), Φαν Όστρουμ 24, Στεφανίδης 4, Μπράουν 17, Νούτινεν 13, Άϊρλαντ 2, Καραμαλέγκος, Λαμπρόπουλος 8, Κοψάφτης 2, Κωνσταντίνου, Καλλινικίδης 8.

Λαύριο(Σερελής): Γιανγκ 26, Κρούμπαλι 7, Νίξον 15, Γιαννακόπουλος 10, Μπάρλος 12, Τσίρος 1, Σακελλαρίου 1, Περράκης 5, Μπέμπης, Έβανς 13.