STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Στην 4αδα ο ΠΑΟΚ, μόνο με... θαύματα σώζεται ο Πανιώνιος

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΠΑΟΚ / BASKET LEAGUE (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI)
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΠΑΟΚ / BASKET LEAGUE (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο ΠΑΟΚ νίκησε στη Νέα Σμύρνη με 81-67 τον Πανιώνιο Βίκος Cola και εξασφάλισε τη παρουσία του στη 4αδα. Την ίδια στιγμή, οι κυανέρυθροι έχασαν την τελευταία τους ευκαιρία και ουσιαστικά υποβιβάστηκαν στην Α2

Ο ΠΑΟΚ ήθελε με κάθε τρόπο τη νίκη για να διασφαλίσει την παρουσία του στην 4αδα της κανονικής περιόδου στην Stoiximan.gr Basket League. Και τα κατάφερε με άνεση, αφού επικράτησε με 81-67 του Πανιώνιου Βίκος Cola, που και στο πιο κρίσιμο ματς της σεζόν ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Γι αυτό ακριβώς και ουσιαστικά υποβιβάστηκε στην Α2, αφού για να σωθεί χρειάζεται... θαύματα πλέον και δεν κρατάει την τύχη στα χέρια του.

Τι ακριβώς θέλει; Να χάσει στην τελευταία αγωνιστική ο Κόροιβος στην Αμαλιάδα από τα υπό διάλυση και ήδη υποβιβασμένα Τρίκαλα και παράλληλα ο ίδιος να νικήσει στο Ρέθυμνο. Ή να νικήσει στο Ρέθυμνο και να περάσει από την Πυλαία ο Φάρος ΓΣΛ κόντρα στον ΠΑΟΚ. Μόνο τυπικές δηλαδή είναι οι ελπίδες του, αφού τα συνεχόμενα λάθη του τελευταίου μήνα και η αποπομπή του Βαγγέλη Ζιάγκου τον καταδίκασαν.

Ο Πανιώνιος στάθηκε στο ύψος της περίστασης μόνο στην πρώτη περίοδο, χάρη κυρίως στον Κάμινγκς. Ο Αμερικανός σκόραρε με κάθε τρόπο και οι κυανέρυθροι προηγήθηκαν με 18-10 στο 10', την ίδια στιγμή που ο ΠΑΟΚ έκανε συνεχώς κακές επιλογές και βιαστικά μακρινά σουτ.

Στη δεύτερη περίοδο ο Δικέφαλος βρήκε το κατάλληλο σχήμα, χάρη στη δεύτερη πεντάδα του. Τσόχλας, Ζάρρας, Πέτεγουεϊ, Χαραλαμπόπουλος και Μαργαρίτης έπαιξαν με μυαλό και η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ειδικά ο Ζάρρας ανέλαβε δράση και στο 15' το σκορ έγινε 24-25.

Ο Πανιώνιος προσπάθησε να επιστρέψει, όμως ο ΠΑΟΚ με αιχμή του δόρατος τον Μαργαρίτη έκανε το 31-37 στο 19', για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 34-39.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο, με τον Μαργαρίτη και τον Πέτεγουεϊ να κάνουν πάλι σπουδαία δουλειά και τον Γκος να δίνει επιπλέον βοήθεια. Στο 25' έγινε το 39-50 και στο 27' το 41-53, με τον Κόνιαρη, το δε 45-58 στο 30' έγραψε ο Ζάρρας με τρίποντο.

Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν, το 45-60 έγινε στο 31' και το 45-63 αμέσως μετά με τρίποντο του Μαργαρίτη.

Ο Πανιώνιος έκανε την ύστατη προσπάθεια και παρότι στο 36΄έγινε το 48-68, ήρθε ο Μπράζελτον να μειώσει σε 54-68 λίγα δευτερόλεπτα μετά.

Η καθυστερημένη είσοδος του Ραλλάτου έδωσε ώθηση και ψυχή στον Πανιώνιο (59-70 στο 36'), ενώ ο Μπράζελτον μείωσε σε 62-72 στο 37'. Ομως τα εύκολα λάθη στην περιφέρεια έδωσαν την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να φτάσει στη νίκη με 67-81.

Ο MVP

Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης τα έκανε όλα με μυαλό και ψυχραιμία, όταν το ματς άρχισε στραβά για τον ΠΑΟΚ. Η είσοδός του (μαζί με τους Τσόχλα και Ζάρρα) άλλαξε το ματς. Ο 36χρονος φόργουορντ είχε 13 πόντους με 5/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, ενώ μοίρασε 5 ασίστ, παίζοντας σαν δεύτερος πλέι μέικερ από το χάι ποστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Θοδωρής Ζάρρας έπαιξε 22 λεπτά και ήταν εξαιρετικός. Είχε 4/4 τρίποντα, 1/2 δίποντα, 2/2 βολές,πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και η παρουσία του ήταν καταλυτική για να πάρει τη νίκη ο ΠΑΟΚ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Οταν ο Πανιώνιος βρέθηκε να προηγείται με 18-10, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου εμπιστεύτηκε τέσσερις Ελληνες και τον Πέτεγουεϊ. Το σχήμα με Τσόχλα, Ζάρρα, Πέτεγουεϊ, Χαραλαμπόπουλο και Μαργαρίτη άλλαξε το παιχνίδι και ουσιαστικά έθεσε νοκ άουτ τον Πανιώνιο.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ:Λόγω τιμωρίας του Πανιωνίου, το ματς διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Ψαριανός, Τσαρούχα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-10, 34-39, 45-58, 67-81.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΒΙΚΟΣ COLA (Αλεξανδρής): Μπράζελτον 13 (5/15 σουτ), Σακελλαρίου 9 (3), Κράβιτς 2, Τσούπκοβιτς 2 (1/6 σουτ), Κάμινγκς 25 (5/11 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/6 βολές), Δίπλαρος 2, Νταλό 3, Κουακομένσα 3 (1), Σαρικόπουλος 5 (8 ριμπάουντ), Ραλλάτος 3 (1).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 4, Μαργαρίτης 13 (6/6 σουτ, 5 ασίστ), Κατσίβελης 2, Γκος 8 (4 ασίστ), Τζόουνς 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 9 (1), Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 6 (2), Τσόχλας 3 (1), Ζάρας 16 (4/4 τρίποντα), Χαραλαμπόπουλος 5 (5 ριμπάουντ), Τζάκσον.

Ομαδικά στατιστικά - Πανιώνιος Βίκος Cola: 15/33 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 10/22 βολές, 29 ριμπάουντ (20+9), 11 ασίστ, 14 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά - ΠΑΟΚ: 19/29 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 7/10 βολές, 34 ριμπάουντ (28+6), 20 ασίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την τελευταία αγωνιστική, ο Πανιώνιος Βίκος Cola αντιμετωπίζει εκτός έδρας το Ρέθυμνο Cretan Kings, ενώ ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Γυμναστικό Λάρισας.