STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Στα ημιτελικά με... αυτοκαλάθι ο Άρης!

Ο Ζερμέιν Μάρσαλ πέτυχε ένα... αδιανόητο αυτοκαλάθι που έστειλε το ματς της Κηφισιάς με τον Άρη στη δεύτερη παράταση, εκεί όπου οι "κίτρινοι" επικράτησαν με 103-108 και προκρίθηκαν στα ημιτελικά των playoffs (VIDEO)!

Απίστευτο, αδιανόητο, "τρελό" φινάλε στο Ζηρίνειο, εκεί όπου ο Ζερμέιν Μάρσαλ οδήγησε τον αγώνα της Κηφισιάς με τον Άρη στη δεύτερη παράταση σκοράροντας αυτοκαλάθι!!!

Ο Αμερικανός της Κηφισιάς πήρε την πάσα από τον Στίγκερς και... ασυναίσθητα σούταρε προς το καλάθι της ομάδας του, σκοράροντας με ταμπλό και κάνοντας το 95-95! Οι γηπεδούχοι... πάγωσαν μετά το αυτοκαλάθι του Μάρσαλ, ο οποίος δεν μπορούσε να πιστέψει την γκάφα της χρονιάς ! Εν συνεχεία οι "κίτρινοι" επικράτησαν με 103-108 και προκρίθηκαν στα ημιτελικά των playoffs με 2-0 νίκες, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός - Κολοσσός Ρόδου.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης

Ο MVP

O Nτομινίκ Ουότερς ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση του Άρη κόντρα στην Κηφισιά. Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε το ματς με 29 πόντους (7/7 βολ., 8/11 δίπ., 2/3 τρίπ.), 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ σε 40:34 συμμετοχής.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Η Κηφισιά κρατούσε την τύχη στα χέρια της ωστόσο η γκάφα του Μάρσαλ έδωσε την ευκαιρία στους "κίτρινους" να πανηγυρίσουν τη νίκη στη δεύτερη παράταση, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά με sweep.

Tο στατιστικό που ξεχώρισε

Οι 45 ελεύθερες βολές της Κηφισιάς και οι 40 του Άρη στο Ζηρίνειο με τους "κίτρινους" να είχανε 5/14 στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου ενώ έχασε και την πιο κρίσιμη του παιχνιδιού με αυτή του Τζερέλ ΜακΝίλ στο τέλος της πρώτης παράτασης που όμως δεν στοίχισε με το αυτοκαλάθι του Ζερμέιν Μάρσαλ.

Η Κηφισιά ξεκίνησε με βασικούς τους Στίγκερς, Κασελάκη, Χογκ, Ελ-Αμίν και Γλυνιαδάκη κόντρα στον Άρη που παρατάχθηκε στο Ζηρίνειο με τους Πελεκάνο, Ουάιτ, Χάγκινς, Σίμτσακ και Μούρτο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν 0-7 (2'15") με το δίδυμο των Ουάιτ, Ουότερς να δίνει λύσεις στην επίθεση. Παρ' όλα αυτά, η ομάδα των βορείων προαστίων έκανε σερί 9-0, προηγήθηκε 26-21 με το τρίποντο του Κασελάκη κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 28-22! Οι γηπεδούχοι σκόραραν 28 πόντους σε 7'45", έχοντας 7/9 βολές, 6/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα και κορυφαίο σκόρερ τον Ελ-Αμίν (12π.). Από την άλλη πλευρά, οι "κίτρινοι" έκαναν 6 λάθη σε αυτό το διάστημα και προσπάθησαν να βρουν λύσεις πίσω από τα 6μ.75 (4/8 τρίπ.).

Στο +17 με Γλυνιαδάκη η Κηφισιά

Ο Άρης προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου όταν ο Τζέρελ ΜακΝιλ έκανε το 33-28 (14'42") με 2/2 βολές έπειτα από το φάουλ του Χογκ όμως ο Κασελάκης έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (39-29, 16'31"). Μάλιστα η Κηφισιά βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά της και προηγήθηκε με +17 (48-31, 19'07") με τον Γλυνιαδάκη! Τελικά η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πήγε στα αποδυτήρια μπρορστά στο σκορ με 48-34 έχοντας 50% στα τρίποντα (50%), 12 πόντους στον αιφνιδιασμό, 18 ριμπάουντ και "διψήφιους" τους Ελ-Αμίν (12π.), Γλυνιαδάκη (10π.). Από την άλλη πλευρά ο Άρης έκλεισε το ημίχρονο με 11 λάθη και 5/14 βολές ενώ ο Ουάιτ (11π.) ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση.

Ανατροπή πίσω από τα 6μ.75

Στη συνέχεια ο Άρης βελτιώθηκε αμυντικά, βρήκε λύσεις πίσω από τα 6.75 και μείωσε σε 58-47 (25'14") με τρία σερί τρίποντα των Ουότερς, Κοέν και Ουάιτ! Μάλιστα ο Ουότερς έριξε τη διαφορά στους 9 (58-49, 25'40") κι εν συνεχεία διαμόρφωσε το 65-61 με 2/2 βολές, έπειτα από το φάουλ του Σμιθ! Η αντεπίθεση των "κίτρινων" συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν ο Ουότερς ισοφάρισε σε 66-66 (31'52") από τη γραμμή των βολών. Η Κηφισιά έκανε επιμέρους σκορ 13-2 για το +11 (79-68, 34'58") ωστόσο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των γηπεδούχων και προηγήθηκαν 80-81 στα 47" για το τέλος με τον Κοέν! Ο Ελ-Αμίν ισοφάρισε σε 81-81 με 1/2 βολές ενώ ο Ουότερς έχασε τεράστια ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στον Άρη αφού αστόχησε σε λέι απ στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας!

Στα ημιτελικά με την γκάφα του Μάρσαλ

Το φινάλε της πρώτης παράτασης είχε "τρελή" εξέλιξη... Ο Κασελάκης ευστόχησε σε 2/2 βολές (95-92), ο ΜακΝιλ έβαλε 1/2 β. (95-93) και στο φινάλε ο Μάρσαλ άφησε την μπάλα στο καλάθι της ομάδας του στη... φάση της χρονιάς, ισοφαρίζοντας το σκορ για τον Άρη και στέλνοντας το ματς στη δεύτερη παράταση. Εκεί ο Άρης είχε το μομέντουμ, προηγήθηκε με +8 (95-103) κι εν τέλει έφτασε στη νίκη με το υπέρ του 103-108, κάνοντας το sweep στη σειρά με την ομάδα των βορείων προαστίων.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 48-34, 65-61, 81-81 (κ.α.), 95-95 (α' παρ.), 103-108 (β΄ παρ.).

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Μάρσαλ 7 (1), Στίγκερς 4, Γκίκας 12 (2/3β., 2/5διπ., 2/4τρ., 8ριμπ.), Κασελάκης 24 (7/7β., 4/7διπ., 3/6τρ.), Χρυσικόπουλος 8, Χογκ 3, Σμιθ 6, Σταμάτης, Ελ-Αμίν 25 (8/10β., 4/9διπ., 3/8τρ.), Γλυνιαδάκης 14 (6/8β., 4/7διπ., 7ριμπ.).

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 3 (1), Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς, Ουάιτ 27 (9/10β., 6/9διπ., 2/6τρ., 9ριμπ.), Ουότερς 29 (7/7β., 8/11διπ., 2/3τρ.), Ζάρας 10 (3/7τρ.), Χάγκινς 6, Κοέν 13 (2/4διπ., 3/7τρ., 11ριμπ.), Μούρτος 8 (2), Σίμτσακ 3, ΜακΝιλ 9.