ΜΠΑΣΚΕΤ

Ρέθυμνο - Χολαργός 83-76: Επιτέλους νίκη για τους Κρητικούς που ανάσαναν

BASKET LEAGUE / ΡΕΘΥΜΝΟ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΡΕΘΥΜΝΟ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Βαγγέλης Ζιάγκος έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο του Ρεθύμνου και οι Cretan Kings πήραν στην παράταση την πρώτη φετινή τους νίκη, απέναντι στο Χολαργό που έπεσε στο 2-5 μετά την έβδομη αγωνιστική της Basket League.

Οι γηπεδούχοι είχαν νέο προπονητή, οι φιλοξενούμενοι ποιοτικότερο ρόστερ, η μεταξύ τους αναμέτρηση μπορεί να χωριστεί σε δύο μέρη, στο τέλος της ημέρας όμως σημασία έχει (πάντα ή σχεδόν πάντα) το αποτέλεσμα.

Και το Ρέθυμνο πήρε αυτό που ήθελε απέναντι στον Χολαργό . Τον νίκησε στην παράταση (83-76, κ.α. 68-68) για να σπάσει το ρόδι στη φετινή Basket League, να ανασάνει, να συνεχίσει να ελπίζει στην παραμονή στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ και φυσικά σε καλύτερες μέρες. Την ίδια ώρα, οι νεοφώτιστοι του Άρη Λυκογιάννη έπεσαν στο 2-5 και καλούνται να βρουν λύσεις στις αδυναμίες τους για να μη μπουν σε περιπέτειες στη συνέχεια της περιόδου.

Ο MVP

Κέβιν Μπρέισι-Ντέιβις και Ελάιτζα Τζόνσον έκαναν σπουδαία δουλειά, όμως ο τίτλος πρέπει να πάει στον Στίβ Μπαρτ που έβαλε το τρίποντο για το 68-68, με τρομερή αποφασιστικότητα και ωραία εκτέλεση από τη δεξιά γωνία. Ο Αμερικανός τελείωσε το ματς με 17 πόντους από 2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 7/8 βολές, ενώ γέμισε τη στατιστική του με 2 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 34 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το πρόβλημα του Χολαργού στο κομμάτι της δημιουργίας συνεχίζεται. Οι 9 ασίστ που είχαν οι νεοφώτιστοι σε 45 λεπτά αγώνα είναι μια πολύ μικρή επίδοση, όπως και το 45% στο δίποντο από τη στιγμή που σούταραν με 50% (8/16) πίσω από τη γραμμή των 6μ.75. Μόλις πέντε σουτ πήρε σε 34 λεπτά ο Βλάντο Γιάνκοβιτς, την ώρα που οι γηπεδούχοι έπαιρναν 18 πόντους από τα 16 λάθη των αντιπάλων τους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Φουριόζος μπήκε στο ματς ο Χολαργός, με καλή κυκλοφορία και αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Το 4-17 στο πέμπτο λεπτό προβλημάτισε τους γηπεδούχους, όχι όμως και τον Ζιάγκο που ζήτησε ψυχραιμία από τους παίκτες του, τους είδε να απαντούν με ένα 12-3 για το 16-20 και να ξαναμπαίνουν στο ματς. Ο Λυκογιάννης, από την άλλη, ήταν ευχαριστημένος για το 16-25 της πρώτης περιόδου, όχι όμως και για τον τρόπο με τον οποίο αντιμετώπισαν οι παίκτες του τον Μπρέισι-Ντέιβις στη δεύτερη. Ο Αμερικανός ήρθε από τον πάγκο για να κάνει τρομερή δουλειά στην επίθεση, να ροκανίσει σιγά-σιγά τη διαφορά και να ισορροπήσει ουσιαστικά τον αγώνα στο ημίχρονο καθώς το 37-39 άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς.

Λοβ και Κώττας κράτησαν τον Χολαργό μπροστά στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, το ματς έγινε πιο φίζικαλ και αυτό βοήθησε τους γηπεδούχους που με κορυφαίους τους Χριστοδούλου - Ντανιελς πήγαν στο +8 (57-49) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ενάντια στα προγνωστικά και την εικόνα του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν χάσει τη συνοχή τους σε άμυνα κι επίθεση, κυρίως στην επίθεση, έτρεξαν όμως ένα σερί 0-7 για το 61-60 που έδωσε χαρακτήρα θρίλερ στο ματς. Ο Φιτζπάτρικ με τέσσερις σερί πόντους έβαλε μπροστά τον Χολαργό (63-64) στο 37', πριν βάλει και πολύ δύσκολο δίποντο για το 65-68 στα 45" πριν το φινάλε. Ο Μπαρτ απάντησε με "τρελό" τρίποντο από τη δεξιά γωνία για το 68-68 και οι δύο ομάδες... το έχασαν στα τελευταία δευτερόλεπτα καθώς είχαν τις ευκαιρίες τους, αλλά έπαιξαν βιαστικό μπάσκετ με αποτέλεσμα να πάει το ματς στην παράταση μετά το άστοχο σουτ του Μπαρτς στην εκπνοή.

Εκεί ο Μπρέισι-Ντέιβις κι ο Τζόνσον έγραψαν το 77-73 και από εκεί και πέρα ο Χολαργός δεν κατάφερε κάτι περισσότερο, με τους Μπαρτ - Τζόουνς να βγάζουν μια όμορφη συνεργασία για το 83-75 που οδήγησε και στο ξέσπασμα του κόσμου.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν γέμισε το "Μελίνα Μερκούρη", είχε όμως καλή μπασκετική ατμόσφαιρα, με γκρίνια, με ένταση και πάθος για να κερδίσουν οι γηπεδούχοι το ματς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Παντελίδης, Ζάχαρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-25, 37-39, 57-51, 68-68 (κ.α.), 83-76

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Τζόνσον 12 (2), Χριστοδούλου 13 (2), Μπαρτ 17 (4/11 σουτ, 7/8 βολές, 7 ασίστ), Ντάνιελς 5, Τζόουνς 3, Σιγκούνας 4, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 1, Κλάντον 5, Ραζής 5 (1), Μπρέισι-Ντέιβις 18 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές)

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 10 (1/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη σε 34:19), Οκερεαφόρ 6, Αγκμπελέζε, Χόκινς 12 (4/5 δίποντα, 4/5 βολές), Κώττας 4, Καμπερίδης 7 (1), Σπυριδωνίδης, Σκουλίδας 2, Λοβ 15 (2/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Ντόρσεϊ 6 (1/8 σουτ, 1 ασίστ, 3 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου: 16/35 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 21/28 βολές, 28 (21 αμυντικά - 7 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Χολαργού: 17/37 δίποντα, 8/16 τρίποντα, 18/23 βολές, 34 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 8 επιθετικά), 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Ρέθυμνο θα παίξει στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό, ενώ ο Χολαργός θα ταξιδέψει στη Χαλκίδα για να αντιμετωπίσει την Κύμη. Οι μέρες και οι ώρες των αγώνων δεν έχουν γίνει ακόμη γνωστές.