ΜΠΑΣΚΕΤ

Ρέθυμνο - Προμηθέας 72-73: Όρθιοι οι Πατρινοί, στο μηδέν οι Κρητικοί

Ο Προμηθέας έμεινε όρθιος στην Κρήτη, καθώς κράτησε το Ρέθυμνο στο... μηδέν και πήρε τη νίκη με 73-72, μιας και στο φινάλε του αγώνα ο κατά τα άλλα πολύ καλός Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ ήταν άστοχος.

Ο Προμηθέας πήρε το ματς "θρίλερ" με το βελτιωμένο Ρέθυμνο Cretan Kings, καθώς νίκησε την κούραση και τις απουσίες και δραπέτευσε με 73-72 από το "M. Μερκούρη". Οι Ολεκσαντρ Λίποβι και Νίκος Γκίκας ήταν οι κορυφαίοι παίκτες του Προμηθέα, ο οποίος ανέβηκε στο 3-2, ενώ οι γηπεδούχοι - για τους οποίους ξεχώρισαν ο Τράβις Ντάνιελς, ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ και Ελάιτζα Τζόνσον - υποχώρησαν στο 0-5 και παραμένουν η μοναδική ομάδα της Basket League χωρίς νίκη. Το Ρέθυμνο στο φινάλε είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά το σουτ του Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ βρήκε... σίδερο και οι Πατρινοί, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Οκτάβιους Έλις και τον Οκτάβιους Χολ και στο 28' έχασαν τον Τερέλ Παρκς - πήραν τη νίκη.

Ο MVP

Ο Ολεκσάντρ Λίποβι σημείωσε 16 πόντους, πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, υπέπεσε σε 1 λάθος, έκανε 2 κλεψίματα και ήταν ο καλύτερος παίκτης των νικητών.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Τράβις Ντάνιελς από την α' περίοδο έδειξε πως θα κάνει νταμπολ - νταμπλ, καθώς είχε 7 πόντους και 7 ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ντάνιελς εντέλει ολοκλήρωσε τον αγώνα με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ, αλλά η εμφάνισή του δεν αποδείχθηκε αρκετή για το Ρέθυμνο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Τσαϊρέλης με 5 συνεχόμενους πόντους ηγήθιηκε ενός σερί 0-7 (2') του Προμηθέα, αλλά το καλό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων δεν έμεινε αναπάντητο από τους γηπεδούχους. Το Ρέθυμνο σιγά - σιγά βρήκε τα πατήματά του και με οδηγό τον Ντάνιελς - σημείωσε 7 πόντους και πήρε 7 ριμπάουντ στην α' περίοδο - ισορρόπησε το παιχνίδι, στο 9΄πήρε το για πρώτη φορά το προβάδισμα κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο +3 (18-15)

Όπως στην πρώτη περίοδο, έτσι και στην δεύτερη ο Προμηθέας ξεκίνησε με σερί 0-7 (18-22, 12') και κατάφερε να μείνει σε οδηγού ως το τέλος του ημιχρόνου. Η ομάδα της Πάτρας με όπλο την πιεστική της άμυνα στο 17΄ ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό πόντων (25-36), ενώ 1:49 πριν από την λήξη ο Σαλούστρος έγραψε το 25-38. Σε αυτό το σημείο, όμως, ήρθε η αντίδραση των Κρητικών, καθώς ο Μπαρτ με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 31-38, ενώ στη συνέχεια οι Μέιερ και Τζόνσον διαμόρφωσαν το 33-40 που ήταν το σκορ του α' ημιχρόνου.

H αντεπίθεση του Ρεθύμνου συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, καθώς με τρίποντα των Ντάνιελς και Χριστοδούλου πλησίασε γρήγορα σε απόσταση "αναπνοής" (39-40) και στο 23' ο Τζόνσον το επανέφερε σε θέση οδηγού (41-40). Οι Γκίκας και Τσαϊρέλης έδωσαν λύσεις στον Προμηθέα για το 43-47 (15'), αλλά η τριπλέτα των Ντάνιελς, Τζόνσον και Μπαρτ οδήγησε την ομάδα τους στο 55-53 στο 30', ενώ στο 28' αποχώρησε ο Παρκς (ο οποίος χτύπησε στο πόδι).

Το Ρέθυμνο στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου μισού της τέταρτης περιόδου διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα, καθώς εκμεταλταλλεύτηκε τα κενά στην ρακέτα των φιλοξενούμενων τους. Ο Λίποβι, όμως, κράτησε "όρθια" την ομάδα και όταν οι Γκίκας και Μέιερ μπήκαν στην εξίσωσή της, εκείνη προηγήθηκε με 4 πόντους (67-71, 38'). Ο Κασελάκης έκλεψε την μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να τελειώσει την φάση στον αιφνιδιασμό και το Ρέθυμνο με 2/2 βολές του Ντέιβις και τρίποντο του Μπαρτ μείωσε σε 72-73. Το Ρέθυμνο έβγαλε την άμυνα, καθώς ο Κατσίβελης αστόχησε σε τρίποντο και η ομάδα του Σταύρου Μυκονιάτη είχε 4,9'' για να εκδηλώσει επίθεση. Ο κόουτς του Ρεθύμνου κάλεσε τάιμ άουτ και η μπάλα πήγε στον Μπαρτ. Ο Μπράουν έπαιξε πολύ καλή άμυνα, ο Κασελάκης τον βοήθησε και ο Μπαρτ από μέση απόσταση δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Λίγα ήταν τα άδεια καθίσματα στο "Μ. Μερκούρη" στην 5η "στροφή" της Basket League, ενώ στο γήπεδο βρέθηκαν και λίγοι φίλοι του Προμηθέα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς-Σώμος-Καλδίρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 33-40, 55-53, 72-73

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Μυκονιάτης): Μπαρτ 16 (4/9 τρίποντα), Ραζής 3 (1), Ντάνιελς 4/4 δίποντα, 2/5 τρίθποντα, 12 ριμπάουντ), Ντέιβις 7, Τζόουνς 8, Οικονομόπουλο, Τζόνσον 15 (1/8 τρίποιντα, 5 ριμπάοουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Χριστοδούλου 5 (1), Σιγκούνας, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης, Κλάντον.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κατσίβελης 7 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάοουντ, 4 ασίστ), Τσαϊρέλης 8 (2)μ Μέιερ 9 (1), Λίποβι (16 (4/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπράουν 4, Σαλούστρος, Κασελάκης 5, Γκίκας 11 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γερομιχαλός, Παρκς 9.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου Cretan Kings: 17/29 δίποντα, 8/30τρίποντα, 14/18 βολές, 31-12 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 13 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 18/47 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 7/9 βολές, 23-17 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 9 λάθη, 7 κλεψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Το Ρέθυμνο στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Basket League θα αντιμετωπίσει τον Πανιώνιο (17/11, 15:45) στη Νέα Σμύρνη, ενώ ο Προμηθέας θα κοντραριστεί εκτός έδρας με τον Χολαργό (17/11, 17:45).