STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ρέθυμνο - Προμηθέας 70-63: Cretan Kings και... ταλαιπωρημένοι

BASKET LEAGUE / ΡΕΘΥΜΝΟ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

"Βαρύς" από το ταξίδι στο Μόντε Κάρλο, ο Προμηθέας εμφανίστηκε αγνώριστος στο Μελίνα Μερκούρη και έχασε καθαρά από το Ρέθυμνο που εντυπωσίασε με την απόδοσή του.

Τη δεύτερη νίκη του σε επτά αγωνιστικές της ΕΚΟ Basket League 2019/20 πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου (16/11) το Ρέθυμνο Cretan Kings. Και τι νίκη, απέναντι στον Προμηθέα (70-63) που εμφανίστηκε ακόμη πιο κουρασμένος απ' όσο ήταν στο Μόντε Κάρλο το βράδυ της περασμένης Τετάρτης, για να χάσει για δεύτερη φορά στο φετινό πρωτάθλημα. Κόνερ Φράνκαμπ και Ανδρέας Χριστοδούλου ήταν οι δύο που ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους, την ώρα που εκτός από τον Λάνγκστον Χολ, ουδείς βοήθησε με συνέπεια τους Πατρινούς.

O MVP

Ο Ανδρέας Χριστοδούλου έχει ήδη ξεχάσει την περσινή σεζόν των πολλών προβλημάτων και φέτος δείχνει γιατί πρέπει να θεωρείται ό,τι καλύτερο έχει να παρουσιάσει το Ρέθυμνο πίσω από τον Κόνερ Φράνκαμπ. Ο 24χρονος γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 29 λεπτά συμμετοχής,

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 4/17 τρίποντα έκλεισε ο Προμηθέας το πρώτο μέρος, ουδείς πλην του Λάνγκστον Χολ είχε περισσότερα από δύο καλάθια μέχρι το ημίχρονο. Με 5/22 τρίποντα έκλεισαν τον αγώνα οι γηπεδούχοι και με κακή αναλογία ασίστ/λαθών (12/17), παρόλα αυτά η άμυνά τους έκανε τη διαφορά, το 63% στο δίποντο ήταν σημαντικό όπως και οι 15 πόντοι που πήραν από δεύτερες επιθέσεις.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εντυπωσιακό ματς έγινε από νωρίς στο Ρέθυμνο, με τον Χολ να σκοράρει εννέα γρήγορους πόντους για το 14-14 και να κόβει τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων που δεν είχαν τον Φράνκαμπ στην αρχική τους πεντάδα ώστε να τον χρησιμοποιήσουν ως μια σπουδαία λύση από τον πάγκο. Το 19-16 της πρώτης περιόδου ενθουσίασε το κοινό, το 27-18 έδωσε ακόμη περισσότερη ενέργεια στους παίκτες του Ζιάγκου την ώρα που εκείνοι του Γιατρά έμοιαζαν άδειοι από δυνάμεις έως το 35-28 του ημιχρόνου.

Οι Κρητικοί συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Φράνκαμπ και τον Χριστοδούλου να κάνουν σπουδαία δουλειά για το 46-35 στο 27'. Οι Πατρινοί δοκίμαζαν σχήματα, τίποτα δεν λειτουργούσε, Λίποβι και Μπαμπ ήταν εκτός κλίματος, ο Έλις κι ο Φίλερ δεν βοηθούσαν και το 50-38 του 30' έδινε τον τίτλο του ξεκάθαρου φαβορί στους γηπεδούχους και η τέταρτη περίοδος έμοιαζε διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο Προμηθέας έκανε την προσπάθειά του, μάζεψε τη διαφορά, δεν έγινε όμως ποτέ απειλητικός.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολύ κόσμο είχε το Μελίνα Μερκούρη, η πόλη στηρίζει όλο και περισσότερο το Ρέθυμνο που κάνει σημαντική προσπάθεια και βελτιώνεται από παιχνίδι σε παιχνίδι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Παντελίδης, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 35-28, 50-38, 70-63

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 16 (2), Λαναράς, Μάρεϊ 8, Χάρις 3 (1), Γκόρντον 6, Λι 7 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χότον 8 (6 ριμπάουντ), Μαραγκάκης, Καμπερίδης 9 (1), Γαρέζος, Ραζής, Φράνκαμπ 13 (4/7 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 15 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λίποβι (0/5 σουτ), Αγραβάνης 5 (2/8 σουτ), Μπόγρης, Μαντζούκας 6 (1), Μπαμπ 3 (1), Κασελάκης 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κατσίβελης 6, Φίλερ 6 (1), Ρόμπινσον 12 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Έλις 2, Μπαζίνας

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου: 21/33 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 13/21 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 11 επιθετικά), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 12/30 δίποντα, 8/33 τρίποντα, 15/20 βολές, 36 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 14 επιθετικά), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Ρέθυμνο θα ταξιδέψει στη Θεσσαλλονίκη για να αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ (23/11 στις 15:45), ενώ ο Προμηθέας θα γυρίσει στην Πάτρα για το ματς με τον Πανιώνιο (23/11 στις 15:45).