STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ρέθυμνο - Ιωνικός Νικαίας 90-76: Μάρεϊ - Φράνκαμπ "κατάπιαν" τον Μπαρτ

BASKET LEAGUE / ΡΕΘΥΜΝΟ - ΙΩΝΙΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΡΕΘΥΜΝΟ - ΙΩΝΙΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Λαμόντ Μάρεϊ και Κόνερ Φράνκαμπ σκόραραν 53 πόντους, για να οδηγήσουν το Ρέθυμνο Cretan Kings σε μια μεγάλη εντός έδρας νίκη επί του Ιωνικού Νικαίας.

Ανάσα, βαθιά ανάσα για το Ρέθυμνο που νίκησε τον Ιωνικό (90-76) για την 11η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League 2019/20 και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ. Η ομάδα της Νίκαιας, από την πλευρά της, έπεσε στο 6-5 και έχει πολλά παράπονα για τη διαιτησία της αναμέτρησης, το απόγευμα που ο Στιβ Μπαρτ προσπάθησε να κερδίσει μόνος του την πρώην ομάδα του. Μεγάλο ματς από το δίδυμο Φράνκαμπ - Μάρεϊ που έβαλε τους 53 από τους 90 πόντους των γηπεδούχων.

O MVP

Τι ματς έκανε ο Λαμόντ Μάρεϊ... Ο Αμερικανός του Ρεθύμνου έπαιξε 35 λεπτά για να σκοράρει 31 πόντους χωρίς βολή (8/14 δίποντα - 5/9 τρίποντα), να μαζέψει πέντε ριμπάουντ και να δώσει μία ασίστ. Τρομερός, εξίσου καλός και ο Κόνερ Φράνκαμπ που είχε 22 πόντους από 6/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 1/1 βολή, τρία ριμπάουντ και πέντε ασίστ. Ο δεύτερος είναι ο ηγέτης των Κρητικών, ο πρώτος ήταν όμως αυτή τη φορά ο πολυτιμότερος παίκτης τους.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

34 πόντους σκόραρε ο Ιωνικός στη ρακέτα, ωστόσο από τα 11 λάθη του το Ρέθυμνο πήρε 23 πόντους και αυτός ήταν ένας τομέας που έκανε τη διαφορά στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα έκλεισε τον αγώνα με 6/25 τρίποντα (24%) και οι γηπεδούχοι πήραν δίκαια μια πολύ σημαντική νίκη την ώρα που οι αντίπαλοί τους δεν έχτισαν ποτέ προβάδισμα μεγαλύτερο των δύο πόντων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η καλή μέρα φάνηκε από νωρίς για το Ρέθυμνο, που είδε τον Μάρεϊ να σκοράρει 11 πόντους για το 13-12 στο έκτο λεπτό, έκλεισε με αέρα πέντε πόντων το πρώτο δεκάλεπτο (26-21) και κράτησε τον έλεγχο της αναμέτρησης χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Ο Φράνκαμπ, ο Γκόρντον κι ο Χριστοδούλου βοήθησαν τον Μάρεϊ, το 41-31 του 16' και το 51-41 του ημιχρόνου σκόρπισαν γκρίνια στις τάξεις του Ιωνικού, το ματς είχε όμως πολύ δρόμο και οι φιλοξενούμενοι που σούταραν με 72% στο δίποντο χρειάζονταν μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στο περιφερειακό σουτ.

Δύο τρίποντα του Μπαρτ νωρίς στο τρίτο δεκάλεπτο έδωσαν ζωή στον Ιωνικό, που μείωσε στους έξι (53-47) και με μικρά βήματα επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Αμερικανός έβαλε κι άλλο σουτ για το 61-59 στο 25', ο Μαυροκεφαλίδης έδινε τρομερές μάχες και στις δύο ρακέτες, όμως οι γηπεδούχοι ήταν πραγματικά αποφασιστικοί. Ο Καμπερίδης σκόραρε μεγάλο τρίποντο για το 77-69 στο 33', ο Μάρεϊ κι ο Φράνκαμπ έβαλαν από ένα σουτ για το 85-74 στο 37' και εκεί το Ρέθυμνο ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη, καθώς στον πάγκο του Ιωνικού επικρατούσε ένταση και αναβρασμός για τις αποφάσεις των διαιτητών με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ψυχραιμία ούτε στο παρκέ.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολύ... δυναμική ήταν η ατμόσφαιρα στο Μελίνα Μερκούρη, ο κόσμος συνεχίζει να στηρίζει το Ρέθυμνο στην προσπάθειά του να μείνει στην κατηγορία.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Σταματόπουλος, Καρπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 51-41, 72-65, 90-76

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Λι 6 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χότον 2 (1/5 δίποντα), Μάρεϊ 31 (8/14 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάρις (0/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φράνκαμπ 22 (6/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ασίστ), Χριστοδούλου 9 (1), Σπυριδονίδης 3 (1), Καμπερίδης 6 (2), Γκόρντον 11 (4/7 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Βετούλας): Τζόουνς 13 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λόρενς 4 (2/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μαυροκεφαλίδης 17 (7/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Σάφτενααρ, Δημάκος 2, Χαραλαμπόπουλος 8, Μπατής 3 (1), Μπαρτ 29 (4/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 9/11 βολές, 5 ριμπάουντ), Κώττας

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου: 22/42 δίποντα, 12/31 τρίποντα, 10/14 βολές, 39 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 12 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 7 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 22/33 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 14/19 βολές, 33 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 5 επιθετικά), 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Ρέθυμνο θα παίξει στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό (22/12 στις 17:00), ενώ ο Ιωνικός θα υποδεχθεί -στην κοινή έδρα του Φαλήρου- τον Πανιώνιο (21/12 στις 15:45).