STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ρέθυμνο - Ηρακλής 69-63: Δεν χάνουν στην έδρα τους οι Κρητικοί

BASKET LEAGUE / ΡΕΘΥΜΝΟ - ΗΡΑΚΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΡΕΘΥΜΝΟ - ΗΡΑΚΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ασταμάτητο στο Μελίνα Μερκούρη, το Ρέθυμνο επικράτησε του Ηρακλή σε ένα πολύ σκληρό ματς για να ανέβει στο 7-9 και να βάλει από κάτω τον Γηραιό που έπεσε στο 6-10 (VIDEO).

Την έβδομη εντός έδρας νίκη του σε οκτώ αγώνες στην ΕΚΟ Basket League 2019/20 πήρε το Ρέθυμνο, που λύγισε με 69-63 τον Ηρακλή για τη 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου έπαιξε με σκληράδα, είχε αποφασιστικότητα, είχε τον Κόνερ Φράνκαμπ ξανά σε εξαιρετική κατάσταση, αλλά και ήρωα τον Ανδρέα Χριστοδούλου που έκρινε στο φινάλε του αγώνα με μεγάλα σουτ που λύγισαν τον Γηραιό και τον έριξαν στο 6-10.

Ο MVP

Ο Κόνερ Φράνκαμπ είναι ο κορυφαίος παίκτης του Ρεθύμνου, ο Ανδρέας Χριστοδούλου έκανε όμως τη διαφορά στο ματς με τον Ηρακλή. Έβαλε back-to-back τρίποντα στα μέσα της τέταρτης περιόδου, έβαλε δίποντο για το 66-59 στο 39, έβαλε και 1/2 βολές για το 67-61 στα 41.3" πριν από το φινάλε, έκλεισε το ματς με 11 πόντους και έδειξε ότι παραμένει ένα πάρα πολύ σημαντικό "εργαλείο" στα χέρια του Βαγγέλη Ζιάγκου.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 4/16 τρίποντα έκλεισε το ματς ο Ηρακλής και με τέτοιο ποσοστό δεν μπορείς να κερδίσεις εκτός έδρας ματς στην Α1. Το Ρέθυμνο σούταρε άσχημα στο δίποντο (10/32 - 36%), έκανε όμως λίγα λάθη, είχε επτά μπλοκ και 11 περισσότερες εκτελεσμένες βολές για να πάρει τη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εντυπωσιακό νωρίς στο ματς, το Ρέθυμνο πήρε το προβάδισμα (11-5) πριν ο Ηρακλής κάνει το πρώτο του ξέσπασμα για να περάσει μπροστά (15-16 στο 7') και κλείσει η πρώτη περίοδος στο 22-20. Ο Φράνκαμπ με δέκα πόντους από μόλις τρία σουτ ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου, οι γηπεδούχοι πήραν στο δεκάλεπτο εννέα πόντους από λάθη των αντιπάλων τους, έχτισαν σιγά-σιγά ένα μαξιλαράκι οκτώ πόντων (33-25 στο 14') με τους Χριστοδούλου - Καμπερίδη να δίνουν λύσεις ερχόμενοι από τον πάγκο, πριν γίνει το δεύτερο ξέσπασμα του Γηραιού που με ένα επί μέρους 3-12 σε έξι λεπτά έγραψε το 36-37 του ημιχρόνου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με το Ρέθυμνο να παίρνει δύο καλάθια από τους Χάρις - Λι για το 48-44 και τους Σούλερ - Χάνλαν να κρατούν τον Ηρακλή κοντά (50-49 στο 27') σε ένα πολύ ανταγωνιστικό ματς. Οι δύο ομάδες πέτυχαν από τέσσερις πόντους στα επόμενα έξι λεπτά, πριν ο Χριστοδούλου βάλει δύο τρίποντα για το 60-53 στο 35' και δώσει ξεκάθαρο προβάδισμα στους Κρητικούς. Ο ίδιος παίκτης καθάρισε το ματς, όταν σκόραρε για το 66-59 στο 39, για να δώσει στην ομάδα του την έβδομη εντός έδρας νίκη της σε οκτώ αγώνες.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Αρκετό κόσμο είχε και πάλι το Μελίνα Μερκούρη, που φέτος είναι η κορυφαία έδρα της Α1.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Θεονάς, Πιτσίλκας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 36-37, 54-53, 69-63

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Λι 4 (2/10 σουτ, 8 ριμπάουντ), Χότον 2, Χάρις 11 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κάρτερ 9 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χριστοδούλου 11 (2), Μαραγκάκης, Σπυριδονίδης 3 (1), Καμπερίδης 7 (1), Γαρέζος, Γκόρντον 3, Ραζής

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Τέπιτς 5 (8 ριμπάουντ), Καββαδάς 15 (7/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σούλερ 17 (6/15 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντέιβις 4, Χάνλαν 14 (5/12 σουτ, 3 ασίστ), Μανωλόπουλος 3 (1), Οκερεαφόρ, Ζάρας 5 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκάρετ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου: 10/32 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 16/20 βολές, 36 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 9 επιθετικά), 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 21/46 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 9/9 βολές, 40 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 9 επιθετικά), 14 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Ρέθυμνο θα υποδεχθεί τον Πανιώνιο (25/1 στις 15:30), ενώ ο Ηρακλής θα παίξει εντός έδρας με τη Λάρισα (25/1 στις 15:30).