ΜΠΑΣΚΕΤ

Ήφαιστος για playoffs

Ο Ήφαιστος Λήμνου έμεινε όρθιος στην Κρήτη, καθώς επιβλήθηκε με 85-82 του Ρεθύμνου Cretan Kings και πήρε την πρώτη εκτός έδρας νίκη στην Basket League.

O Ήφιαστος Λήμνου έβγαζε... φωτιές απέναντι στο Ρέθυμνο Cretan Kings, το οποίο νίκησε με 85-82 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Basket League. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, η οποία είναι αήττητη στην έδρας, πήρε την πρώτη της νίκη μακριά από το σπίτι της κι έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για να πάρει την πρόκριση για τα playoffs της Basket League, ενώ οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο 2-9.

MVP

Ο Ρόλαντς Φρεϊμάνις έριχνε... μπαλωθιές στην 11η "στροφή" της Basket League, καθώς πάτησε παρκέ για 32:39 και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας στην συγκομιδή του 20 πόντους (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές) χωρίς να εκβιάσει προσπάθειες, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 λάθη, ενώ καθοριστικό για τους νικητές ήταν και ο Ταϊρόν Μπρέιζελτον (17 πόντοι, 10/10 βολές, 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη, 3 κλεψίματα)

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο μάζεψαν 21 ριμπάουντ (15 αμυντικά - 6 επιθετικά), ενώ οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 9 (7 αμυντικά και 2 επιθετικά). Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά τη μάχη των αιθέρων την κέρδισε ο Ήφαιστος, ο οποίος πήρε 17 περισσότερα ριμπάουντ από τους αντιπάλους του.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι φιλοξενούμενοι μετά το αναγνωριστικό πρώτο πεντάλεπτο (6-8) πάτησαν το "γκάζι" κι έθεσαν τους κανόνες τους στο παρκέ. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου με όπλο την άμυνα της - πέρασε "χειροπέδες" στον Μπαρτ στο πρώτο ημίχρονο - κι έχοντας τον έλεγχο των ριμπάουντ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο +8 (11-19), ενώ συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και στην δεύτερη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γρήγορα τις λύσεις, όταν η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου μείωσε σε 21-27 (15') και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας σε απόσταση 9 πόντων τους αντιπάλους τους (30-39).

Ο Ήφαιστος επέστρεψε στο παρκέ έχοντας διάθεση να... καθαρίσει την αναμέτρηση και στο 26' φλέρταρε με το +20 (37-56) βρίσκοντας λύσεις και από τον Γόντικα. Οι γηπεδούχοι, όμως, βασιζόμενοι και στην αγωνιστική άνοδο του Μπαρτ μείωσαν αρχικά σε 49-59 (30'), ενώ στην τέταρτη περίοδο. Ο Ήφαιστος, όμως, κάθε φορά που το Ρεθυμνο μείωνε, έβρισκε τις λύσεις. Το 61-65 στο 33' μετατράπηκε 65-77 στο 37 και η ψυχραιμία των Φρεϊμάνις, Γκότσερ και Μπρέιζελτον είχε ως αποτέλεσμα ο Ήφαιστος να μείνει σε θέση οδηγού ως το τέλος και να πάρει τη νίκη.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το "Μ. Μερκούρη" δεν ήταν γεμάτο, ενώ μεταξύ άλλων το "παρών" σε αυτό έδωσε ο Δημήτρης Κοκολάκης. Κατά την διάρκεια του αγώνα υπήρξαν στιγμές που η ένταση δεν έλειψε, αλλά η κατάσταση παρά το γεγονός πως το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με καθυστέρηση, δεν... ξέφυγε.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς-Διαμαντής-Καλδίρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-19, 30-39, 49-59, 82-85

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Τζόνσον 19 (5), Χριστοδούλου 6 (1), Μπαρτ 19 (2), Ντάνιελς 21 (2), Τζόουνς 3 (1), Σιγκούνας 2, Καλογιαννίδης 4 (1)(, Γλυνιαδάκης 2, Κλάντον 4 , Ραζής, Μπρέισι-Ντέιβις 2.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Μούρτος 7 (1), Γκότσερ 14 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Έβανς 8 (5 ριμπάουντ), Μπρέιζελτον 17 (10/10 βολές, 1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη, 3 κλεψίματα), Φρειμάνις 20 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σταμάτης 2, Διαμαντάκος 2, Χαρτιτόπουλος 2, Γόντικας 6 , Σμιθ 7.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου Cretan Kings:: 12/25 δίποντα, 12/24 τρίποντα, 22/27 βολές, 22 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 4 επιθετικά), 10 ασίστ, 18 λάθη, 9 κλεψίματα, 5 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά: 21/41 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 25/31 βολές, 39 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 15 επιθετικά), 10 ασίστ, 16 λάθη, 11 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Το Ρέθυμνο Cretan Kings στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basket League θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας το Περιστέρι (5/1, 17:30), ενώ ο Ήφαιστος Λήμνου θα αντιμετωπίσει στο Αλεξάνδρειο τον Άρη (6/1, 17:00)

Photo credits: Eurokinissi