STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ρέθυμνο - Άρης 70-63: Ο Φράνκαμπ έκανε τη διαφορά

BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÑÅÈÕÌÍÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)
BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÑÅÈÕÌÍÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Με τον Κόνορ Φράνκαμπ να κάνει ακόμη μία σπουδαία εμφάνιση, το Ρέθυμνο επιβλήθηκε εντός έδρας του Άρη (70-63) για να "ξεκολλήσει" από την τελευταία θέση της ΕΚΟ Basket League -εκεί όπου πλέον βρίσκονται οι κίτρινοι.

Ο Κόνορ Φράνκαμπ έκανε τη διαφορά και οδήγησε το Ρέθυμνο Cretan Kings στην εντός έδρας νίκη επί του Άρη (70-63), στο ντέρμπι των ουραγών της ΕΚΟ Basket League. Οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους από το δεύτερο δεκάλεπτο κι έπειτα, στηρίχθηκαν στο επιθετικό ταλέντο του καλύτερου παίκτη τους και συνδύασαν τη νίκη με μια καλή διαφορά, που μπορεί να φανεί χρήσιμη στη διάρκεια του πρωταθλήματος.

Ντεμπούτο για την ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε ο Κεν Μπράουν (αντικατέστησε τον Γκάρι Τάλτον), ο οποίος όμως δεν κατάφερε να σκοράρει στα 19'40'' που χρησιμοποιήθηκε από τον Σούλη Μαρκόπουλο. Ο έμπειρος γκαρντ είχε 0/1 δίποντο και 0/1 τρίποντα, ενώ μέτρησε ακόμη 1 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

O MVP

Ο συνήθης ύποπτος. Ο Κόνορ Φράνκαμπ έχει εξελιχθεί σε λίρα - εκατό για το Ρέθυμνο Cretan Kings, κάνοντας τη διαφορά σε ακόμη ένα παιχνίδι. Απέναντι στον Άρη είχε 26 πόντους με 4/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 6/7 βολές, μαζί με 1 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 33'13'' συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι φιλοξενούμενοι επέμειναν πολύ στο περιφερειακό σουτ, ειδικά στην τελευταία περίοδο. Δεν δικαιώθηκαν όμως, όπως φαίνεται από το γεγονός πως είχαν 3/19 από την περιφέρεια. Στο τελευταίο λεπτό μάλιστα, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έχασαν τρία μεγάλα περιφερειακά σουτ, για να πλησιάσουν σε απόσταση βολής.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο, δεδομένου ότι ο χαμηλός ρυθμός που είχε το παιχνίδι δεν επέτρεπε σε καμία εκ των δύο ομάδων να "χτίσει" μια καλή διαφορά. Ο Λευτέρης Μποχωρίδης έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στην άμυνα των γηπεδούχων, το Ρέθυμνο Cretan Kings είχε όμως τον απαιτούμενο πλουραλισμό για να πάρει το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-15). Το +2 (36-34) διατηρήθηκε μέχρι την ανάπαυλα, παρά το γεγονός πως ο Άρης κυριαρχούσε στα ριμπάουντ με τον Βλάντιμιρ Ντραγκίτσεβιτς να ξεχωρίζει χάρη στην παρουσία του κοντά στο καλάθι.

Όσο περνούσε η ώρα, η επίθεση των γηπεδούχων βελτιωνόταν, με τον Κόνορ Φράνκαμπ να παίρνει συνεχόμενες κατοχές και να τις ολοκληρώνει αποτελεσματικά. Ο γκαρντ του Βαγγέλη Ζιάγκου πέτυχε δέκα πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και σε συνδυασμό με τα 16/26 δίποντα της ομάδας του, βοήθησε σημαντικά προκειμένου να προκύψει το +9 (59-50) του 30ου λεπτού.

Τα οκτώ πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, βρήκαν τους κίτρινους να καταφέρνουν να μαζέψουν τη διαφορά και να φτάνουν σε σημείο να διεκδικούν επί ίσοις όροις το ροζ φύλλο αγώνα. Το Ρέθυμνο Cretan Kings πέτυχε μόλις δύο εντός παιδιάς καλάθια σε αυτό το διάστημα, παρόλ' αυτά έμεινε μπροστά (65-61) με ένα λεπτό για το τέλος.

Από εκεί κι έπειτα, ο Λευτέρης Μποχωρίδης, ο Τορλίν Φιτζπάτρικ και ο Δημήτρης Φλιώνης έχασαν τρία τρίποντα, αυτά δηλαδή που έψαχνε ο Άρης για να πλησιάσει ακόμη περισσότερο. Οι γηπεδούχοι έβαλαν τις βολές και πήραν τη νίκη (70-63), που τους ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της κατάταξης στην ΕΚΟ Basket League.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το "Μελίνα Μερκούρη"

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος - Παντελίδης - Ζάχαρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 36-34, 59-50, 70-63.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 7 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Μάρεϊ 2, Χάρις 8 (2), Γκόνρτον 7 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα, 3 τάπε), Φράνκαμπ 26 (4/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/7 βολές), Λι 5 (6 ριμπάουντ), Χότον 12 (4/5 δίποντα, 4/6 βολές), Μαραγκάκης, Σπυριδονίδης, Καμπερίδης 3 (0/5 σουτ, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ραζής.

ΑΡΗΣ (Μαρκόπουλος): Μποχωρίδης 15 (6/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 7 λάθη), Φλιώνης 2, Μιλόσεβιτς 11 (9 ριμπάουντ), Ντραγκίτσεβιτς 13 (6/14 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μόρις 8 (1), Φιτζπάτρικ 2 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μπράουν (0/2 σουτ, 5 ασίστ), Γκετσεβίτσιους 10 (2/7 τρίποντα), Σλαφτσάκης 2.

Ομαδικά στατιστικά - Ρέθυμνο Cretan Kings: 17/33 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 15/21 βολές, 35 ριμπάουντ (27+8), 13 ασίστ, 17 λάθη, 6 κλεψίματα, 7 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Άρης: 20/43 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 14/17 βολές, 36 ριμπάουντ (24+12), 12 ασίστ, 16 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την ερχόμενη εβδομάδα, ο Άρης υποδέχεται τον Πανιώνιο (8/12, 17:00), ενώ το Ρέθυμνο Cretan Kings δοκιμάζεται στη Λάρισα από την τοπική ομάδα (7/12, 15:45).

Photo Credits: Eurokinissi