STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Προμηθέας - ΠΑΟΚ 82-59: Πάρτι για τους Πατρινούς, μπλόκο για τους Θεσσαλονικείς

Ο Προμηθέας εντυπωσίασε στην 16η "στροφή" της Basket League, καθώς "έπνιξε" με 82-59 τον ΠΑΟΚ, ο οποίος... ίδρωσε για να κρατήσει την διαφορά των 25 πόντων που είχε νικήσει στη Θεσσαλονίκη.

Ο ΠΑΟΚ πήγε στην Πάτρα έχοντας 7 νίκες σε 8 αναμετρήσεις στην Basket League και στο Basketball Champions League το 2019, αλλά ο Προμηθέας τού έστησε μπλόκο και τον συνέτριψε με 82-59. Η ομάδα της Πάτρας - η οποία έφτασε ως το +33 και είχε την ευκαιρία να καλύψει και την διαφορά των 25 πόντων (81-56) που είχε ηττηθεί στη Θεσσαλονίκη - έκανε ένα σημαντικό βήμα στην προσπάθεια που κάνει για να πάρει την 3η ή την 4η θέση της Basket League, καθώς ανέβηκε στο 11-5. Ο "Δικέφαλος" από την πλευρά του, ο οποίος δεν κατάφερε να μπει στο πνεύμα του αγώνα υποχώρησε στο 10-6.

Ο MVP

Ο Χρήστος Σαλούστρος (12 πόντοι, 3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη, 1 κλέψιμο σε 18:56) είχε βάλει πλώρη για το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης, αλλά ο 28' που αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή και MVP του παιχνιδιού ήταν ο Οκτάβιους Έλις, ο οποίος φλέρταρε με το νταμπλ - νταμπλ (12 πόντοι, 9 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι πάντως βρήκαν λύσεις και από του Τόνι Μέιερ και Δημήτρη Κατσίβελη στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο ο Νίκος Γκίκας ανέβασε αισθητά την απόδοσή του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Προμηθέας εγκλώβισε στην άμυνά του τον ΠΑΟΚ, όπως αποδεικνύεται και από τα 10 κλεψίματα που έκαναν οι γηπεδούχοι, αλλά και τα 6/25 τρίποντα των ασπρόμαυρων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο Προμηθέας το πρώτο ημίχρονο, καθώς κυριάρχησε στο παρκέ. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά με... όπλο την πιεστική της άμυνα και έχοντας ορθές επιλογές στην επίθεση, επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της κι έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν με δυσκολία τον δρόμο προς το καλάθι τόσο μέσα, όσο κι έξω από την ρακέτα και γρήγορα ο Προμηθέας ξέφυγε με διψήφια διαφορά (16-5, 8'). Η ομάδα της Πάτρας άρχισε την δεύτερη περίοδο από το +11 (21-10), η ψαλίδα που χώριζε τις ομάδες έφτασε ως τους 25 πόντους (48-23) και στου δρόμου τα μισά ο Προμηθέας ήταν μπροστά με 49-26 έχοντας για κορυφαίους τους Σαλούστρο (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος, 1 κλέψιμο) και τον Έλις (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 1 λάθος).

Ο Προμηθέας συνέχισε και στην τρίτη περίοδο έχοντας το... πόδι στο γκάζι και προηγήθηκε ακόμα και με 33 πόντους (65-32, 27'). Η αποβολή του Σαλούστρο με δεύτερη τεχνική ποινή στο 28' αποσυντόνισε για λίγο τους Πατρινούς, οι οποίοι, όμως, έκλεισαν την περίοδο στο +25 (66-41). Διαδικαστικό χαρακτήρα - ως προς τη νικήτρια ομάδα της αναμέτρησης - είχε η τέταρτη περίοδο της αναμέτρησης. Οι ομάδες ουσιαστικά έπαιζαν για την διαφορά και το ποια θα έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Ο Προμηθέας πάντως πήρε τη νίκη με 82-59, με τους γηπεδούχους πάντως να διαμαρτύρονται για την τελευταία φάση της αναμέτρησης ζητώντας φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων του Χολ.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Λίγα ήταν τα άδεια καθίσματα στο "Δ. Τόφαλος" στην 16η στροφή της Basket League, ενώ στο γήπεδο βρέθηκαν και φίλοι του ΠΑΟΚ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Τσαρούχα, Παντελίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-10, 49-26, 66-41, 82-59

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 14 (2), Μέιερ 10 (2), Λίποβι 2, Έλις 12 (9 ριμπάουντ), Μπράουν 2, Σαλούστρος 12 (1), Κασελάκης 7 (1), Κατσίβελης 7 (1), Τσαϊρέλης 4, Γερομιχαλός, Χολ 7 (1), Παρκς 5.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης, Τέπιτς, Γκος, Τζέφερσον, Ζάρας, Μαργαρίτης, Τσόχλας, Σχίζας, Γκαρετ, Χάτσερ, Τζόουνς.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα:20/37 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 18/28 βολές, 29-10 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 13 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 14/30 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 13/20 βολές, 24-8 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 15 λάθη, 5 κλεψίματα.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Προμηθέας μετά την διακοπή του πρωταθλήματος θα αντιμετωπίσει στο ΟΑΚΑ την ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ θα φιλοξενήσει τον Χολαργό.

Photo credits: Eurokinissi