STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Προμηθέας - Κολοσσός 81-80: Άντεξαν στο θρίλερ οι Πατρινοί

BASKET LEAGUE / ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ - ΚΟΛΟΣΣΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Σε ένα συγκλονιστικό ματς στην Πάτρα, Προμηθέας και Κολοσσός αντάλλαξαν "γροθιές" με τους γηπεδούχους να στέκονται στο φινάλε όρθιοι χάρη στο δίδυμο Μπαμπ - Αγραβάνη.

Ποιος να το περίμενε ότι το ματς της τέταρτης αγωνιστικής θα γίνει στην Πάτρα... Και όμως, ο Κολοσσός ήταν εκπληκτικός, πίεσε τον Προμηθέα στα όριά του, στο τέλος όμως οι γηπεδούχοι "επιβίωσαν" και πήραν την τρίτη τους νίκη στη Basket League 2019/20 με το 81-80 να δείχνει πως πραγματικά η αναμέτρηση κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Στις βολές και σε ένα άστοχο σουτ του Μπρέιζελτον, στην ποιότητα του Κρις Μπαμπ και το κρύο αίμα του Δημήτρη Αγραβάνη. Η ομάδα του Γιατρά στάθηκε όρθια, εκείνη του Λυκογιάννη κέρδισε όμως το χειροκρότημα για το πείσμα και την επιμονή της μέχρι το φινάλε.

O MVP

Μεγάλο ματς από τον Κρις Μπαμπ, τον οποίο ο Μάκης Γιατράς θα προτιμούσε να ξεκουράσει σε αυτό το παιχνίδι. Ο Αμερικανός έκανε εκπληκτική εμφάνιση, σκόραρε 22 πόντους από 3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 7/8 βολές σε 29 λεπτά συμμετοχής και είχε άξιο συμπαραστάτη τον Δημήτρη Αγραβάνη των 17 πόντων και των πέντε ριμπάουντ σε 21 λεπτά.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

22 ασίστ για μόλις έξι λάθη είχε ο Προμηθέας, που όμως έκλεισε τον αγώνα με 7/24 τρίποντα και δέκα χαμένες βολές. Ο Κολοσσός, από την άλλη, σούταρε με 50/50-77, αλλά έκανε 13 λάθη και από αυτά ο Προμηθέας πέτυχε 22 πόντους που ήταν κάτι περισσότερο από πολύτιμοι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Δεν ήταν το ματς που περιμέναμε ότι θα γίνει ντέρμπι, ο Κολοσσός όμως είχε διαφορετική γνώμη. Προηγήθηκε (10-12) στο πέμπτο λεπτό με τους Κρομά - Τουτζιαράκη και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω (21-17) στο τέλος της περιόδου, είχε εκπληκτική αντίδραση. Μείωσε στον πόντο (23-22), ισοφάρισε (27-27) με τον Τζάκσον να έχει πάρει φωτιά, πήρε προβάδισμα επτά πόντων (31-38) στο 17' και είχε τον απόλυτο έλεγχο με εξαιρετικά ποσοστά στο τρίποντο, με 13/13 βολές, με ψυχραιμία την ώρα που ο Μάκης Γιατράς τα έβαζε με τους διαιτητές και έβλεπε τους παίκτες του να έχουν 0/8 τρίποντα.

Οι Πατρινοί μπήκαν με φόρα στο τρίτο δεκάλεπτο και έβαλαν τα πρώτα τους περιφερειακά σουτ, προσπάθησαν να πιέσουν τον Κολοσσό, όμως και πάλι οι Ροδίτες άντεξαν. Ντάνιελς και Τζάκσον έγραψαν το 52-59 στο 26', ο πρώτος ήταν αυτός που "χτύπησε" τους γηπεδούχους και για το 56-62 στο 28', ο Αγκμπελέζε έγραψε το 58-64 και όσο η ώρα περνούσε, τόσο περισσότερη γινόταν η πίεση στις πλάτες των γηπεδούχων. Ενα τρίποντο του Αγραβάνη (66-68) βοήθησε τον Προμηθέα να ανεβάσει ακόμη περισσότερο την ένταση, με το τρίποντο του Μπαμπ και ένα λέι-απ του Χολ να βάζουν μπροστά την ομάδα τους (71-68). Το 78-70 δεν άφηνε περιθώρια αισιοδοξίας στον Κολοσσό, που όμως έκανε την προσπάθειά του.

Με σερί 7-0 μείωσε στον πόντο και είχε και την ευκαιρία να κλέψει τη νίκη, όμως το σουτ του Μπρέιζελτον με το σκορ στο 79-77 ήταν άστοχο και ο Προμηθέας πήρε έστω και με περιπετειώδη τρόπο την τρίτη φετινή του νίκη σε τέσσερις αγώνες.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Μισογεμάτο ήταν το Τόφαλος το απόγευμα του Σαββάτου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπήτης, Αναστόπουλος Α., Παγώνης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 39-45, 58-64, 81-80

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κατσίβελης 4, Μπόγρης 2, Λίποβι 5 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαντζούκας 4, Φίλερ 4 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κασελάκης 6 (1), Αγραβάνης 17 (2), Χολ 7 (1/8 σουτ, 7 ασίστ), Έλις 10 (5/5 δίποντα), Καφέζας, Μπαμπ 22 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 7/8 βολές), Κουρουπάκης

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Κρομά 11 (1), Τσουτζιαράκης 10 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπρέιζελτον 10 (2), Μπρούσεβιτς 2, Παύλος 3 (1), Μωραΐτης 2 (8 ασίστ, 4 λάθη), Πουλιανίτης 4, Ντάνιελς 5 (1), Αγκμπελέζε 11 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζάκσον 22 (3/8 δίποντα, 5/8 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 19/33 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 22/32 βολές, 33 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 10 επιθετικά), 22 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 6 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 18/36 δίποντα, 10/20 τρίποντα, 14/18 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 8 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των ομάδων: Ο Προμηθέας θα πάει στη Λήμνο για να αντιμετωπίσει τον Ήφαιστο (26/10 στις 15:45), ενώ ο Κολοσσός θα υποδεχθεί στη Ρόδο τον ΠΑΟΚ την ίδια μέρα και την ίδια ώρα.