STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Προμηθέας - Άρης 95-79: Αποχαιρέτησε το 2019 με Μαυροκεφαλίδη και περίπατο

BASKET LEAGUE / ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ - ΑΡΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Στο ντεμπούτο του Λουκά Μαυροκεφαλίδη με τη φανέλα του, ο Προμηθέας πήρε άνετη εντός έδρας νίκη επί του Άρη για να συνεχίσει μόνος στη δεύτερη θέση της Basket League 2019/20 (VIDEO).

Σταθερά δεύτερος στη βαθμολογία της ΕΚΟ Basket League 2019/20 , ο Προμηθέας επικράτησε του Άρη στο τελευταίο ματς του 2019 (95-79), ανέβηκε στο 10-3 και κράτησε αλώβητη την έδρα του σε έξι αναμετρήσεις τη φετινή σεζόν. Η ομάδα της Πάτρας έδωσε από νωρίς τον δικό της ρυθμό στο ματς, είδε τον Άρη να έχει καλά διαστήματα, ωστόσο δεν δυσκολεύθηκε να τον λυγίσει και να τον ρίξει στο 3-10 που τον κρατά στον πάτο της Α1. Ντεμπούτο για τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη με τη φανέλα της ομάδας της Πάτρας, σπουδαίο ματς από τον Ολεξάντρ Λίποβι, στο δίδυμο των Μπράουν - Μόρις στηρίχθηκαν οι Θεσσαλονικείς.

Δείτε εδώ τη βαθμολογία της Α1 στο φινάλε του Α' γύρου

Ο MVP

Πληθωρική εμφάνιση από τον Ολεξάντρ Λίποβι που έπαιξε 24 λεπτά για να σκοράρει 18 πόντους από 3/5 δίποντα και 4/6 τρίποντα, να μαζέψει έξι ριμπάουντ, να μοιράσει πέντε ασίστ και να κλέψει δύο μπάλες. Πολύ αποτελεσματικός ο Ουκρανός, ξεχώρισε σε ένα απόγευμα που αρκετοί διακρίθηκαν.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 72% στο δίποντο έκλεισε το ματς ο Προμηθέας, που είχε 23 ασίστ για δέκα λάθη, 48 πόντους στη ρακέτα, 15 στον αιφνιδιασμό και 38 από τους αναπληρωματικούς του. Δεν προηγήθηκε ποτέ ο Άρης που τελείωσε τον αγώνα με 9/29 τρίποντα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εντυπωσιακός από νωρίς, ο Προμηθέας έκανε το αυτονόητο. Πρόσεξε τη μπάλα και πίεσε στην άμυνα, είχε 7/9 σουτ και έξι ασίστ για το 17-4 στο έκτο λεπτό, πήγε στο +15 (21-6) λίγο μετά και έκλεισε το δεκάλεπτο με εννέα ασίστ για δύο λάθη (30-17). Οι Θεσσαλονικείς έδειξαν ένα πολύ καλύτερο πρόσωπο στη δεύτερη περίοδο, με τον Κεν Μπράουν να ηγείται, να σκοράρει 15 πόντους έως το ημίχρονο (49-39) και να διατηρεί ζωντανό το ενδιαφέρον αν και η διαφορά στην ποιότητα των δύο αντιπάλων ήταν μεγάλη.

Ο Προμηθέας έμοιαζε να κάνει μια συντήρηση δυνάμεων και στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν έθελξε με την απόδοσή του, κράτησε όμως εύκολα τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και έκλεισε την περίοδο στο 71-58. Ο Άρης δεν μπορούσε να απειλήσει τους γηπεδούχους και δεν το έκανε, με τον Μάκη Γιατρά να μοιράζει χρόνο συμμετοχής και μπάλες και το 95-79 να είναι μάλλον καλό και για τις δύο ομάδες.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Ωραία, γιορταστική ατμόσφαιρα είχε το Τόφαλος που πάντως δεν γέμισε.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ψαριανός, Θεονάς, Τζιοπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-17, 49-39, 71-58, 95-79

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Μπαμπ 3 (1), Λίποβι 18 (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κατσίβελης 10 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φίλερ 11 (1), Έλις 15 (7/11 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Αγραβάνης 7, Μαυροκεφαλίδης 12 (4/5 δίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κουρουπάκης 2, Ρόμπινσον 10 (4/5 δίποντα), Μαντζούκας 5 (1), Μπαζίνας

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Μποχωρίδης 8 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φλιώνης, Μιλόσεβιτς 4 (2/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γκετσεβίτσιους 8 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντραγκίσεβιτς 9 (4/9 δίποντα), Φιτζπάτρικ 8 (2), Μπράουν 17 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Βλάσιος, Σιδηροηλίας, Σλαφτσάκης 6 (3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μόρις 19 (6/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Βουλγαρόπουλος

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 27/37 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 11/16 βολές, 37 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 7 επιθετικά), 23 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 24/40 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 4/8 βολές, 30 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 9 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Προμηθέας θα υποδεχθεί τη Λάρισα (4/1 στις 17:45), ενώ ο Άρης θα παίξει με τον ΠΑΟΚ στο Παλατάκι (5/1 στις 17:45).