STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πήρε το "θρίλερ" ο Αρης και περιμένει...

Ο Αρης ανέτρεψε διαφορά 13 πόντων και κατέβαλε την ΑΕΚ με 81-77, περιμένοντας πλέον ήττα του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ για να εξασφαλίσει την τέταρτη θέση στη Stoiximan.gr Basket League.

Απλά δεν χάνει στο γήπεδο του! Παρότι βρισκόταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ο Αρης κατόρθωσε να νικήσει την ΑΕΚ 81-77 για 12η συνεχόμενη φορά στο Αλεξάνδρειο, όπου έχει να ηττηθεί από τον “δικέφαλο” από τις 6 Οκτωβρίου 2001! Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κατάφερε μάλιστα να ανατρέψει διαφορά 13 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας κορυφαίους τους Κάμινγκς, Ξανθόπουλο και τον Βασίλη Σίμτσακ, παίκτη-κλειδί στην άμυνα.

Με αυτή τη νίκη ο Αρης έκανε το καθήκον του και περιμένει πλέον από τον Παναθηναϊκό να νικήσει τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, ώστε να καταλάβει την τέταρτη θέση στο πρωτάθλημα, αποφεύγοντας τη συμμετοχή του στον 1ο γύρο των Playoffs.

O MVP

Ο Γουίλ Κάμινγκς ήταν ωσεί παρόν στο πρώτο ημίχρονο. Ξεσάλωσε στο δεύτερο! Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε 19 από τους 24 πόντους του στο δεύτερο μισό του αγώνα και έκανε τη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων. Εξαιρετική παρουσία είχαν και οι Ξανθόπουλο, Σίμτσακ, αλλά ο Αμερικανός ήταν αυτός που σήκωσε τον Αρη στους ώμους του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Αρης έκλεισε την πρώτη περίοδο με 4/17 σουτ αλλά είχε 23/43 στο υπόλοιπο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν συνολικά κάτω από τα δύο καλάθια, καθώς μάζεψαν έξι ριμπάουντ παραπάνω και πέτυχαν 34 πόντους μέσα από τη ρακέτα, έναντι μόλις 18 της ΑΕΚ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην άμυνα. Ο Αρης δέχτηκε 47 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και μόλις 30 στο δεύτερο. Οι γηπεδούχοι κράτησαν την ΑΕΚ στους 10 πόντους στην τρίτη περίοδο και στους 19 από το 20' έως το 37'.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Αν και αδιάφορη βαθμολογικά, η ΑΕΚ πήγε στο Αλεξάνδρειο αποφασισμένη να σημειώσει την πρώτη της νίκη στο συγκεκριμένο γήπεδο από τη σεζόν 2001-02. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου είχε μάλιστα τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα εννέα πόντων (15-24), ξέφυγε με 15-26 στο 11' και ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο 22' (37-50). Κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση του Αρη, ο οποίος έσφιξε την άμυνά του μετά την είσοδο του Σίμτσακ και άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά.

Ένα σερί 9-0 στο τέλος της τρίτης και στην έναρξη της τέταρτης περιόδου χάρισε στον Αρη το πρώτο του προβάδισμα από το 3ο λεπτό (58-57). Δεν το έχασε ξανά. Με τον Κάμινγκς να είναι ασταμάτητος στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αρης ξέφυγε με 72-64 στο 37' και παρότι η ΑΕΚ έριξε τη διαφορά μέχρι τον έναν πόντο στα 23,4'' με τρίποντο του Σάκοτα (78-77), κατάφερε να αντέξει. Ο Τσαϊρέλης έχασε δύο βολές στα 22'' αλλά ο Γιάνκοβιτς άρπαξε το πιο κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ του αγώνα και με 2/2 βολές έκανε το σκορ 80-77. Στην επόμενη φάση ο ΜακΓκραθ έχασε τρίποντο υπό καλές συνθήκες και ο Κάμινγκς “καθάρισε” το ματς με άλλη μία ελεύθερη βολή.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 37-47, 54-57, 81-77

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τζάκσον, Ξανθόπουλος 12 (6ρ., 6ασ.), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 8, Κάμινγκς 24 (8/14σ.), Ζάρας 12, Μούρτος 9, Σίμτσακ 4 (6ρ.), Γιάνκοβιτς 10 (6ρ.), Καββαδάς 2, Ντραγκίτσεβιτς.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 10 (7ασ.), ΜακΓκραθ 17, Ελονού 5 (8ρ.), Σάκοτα 15, Βασιλειάδης, Ντίξον 6, Λαρεντζάκης 8 (7ρ.), Νιούλεϊ 8, Μαυροειδής 6, Μαυροκεφαλίδης 2.