STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Περιστέρι Βίκος Cola - Ήφαιστος 84-81: Πήρε το θρίλερ με σούπερ Βασιλόπουλο

EUROKINISSI

Με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να είναι καθοριστικός, το Περιστέρι Βίκος Cola επιβλήθηκε με 84-81 του Ηφαίστου στον πρώτο αγώνα των playoffs της Basket League και έκανε το 1-0 στην σειρά.

Το Περιστέρι Βίκος Cola τα... είδε όλα κόντρα στον Ήφαιστο στον πρώτο αγώνα των playoffs της Basket League . Βρέθηκε μία ανάσα από την ήττα. Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος και ο Μπεν Μπεντίλ όμως δεν είχαν σκοπό να το αφήσουν να ηττηθεί, οδηγώντας την ομάδα τους στη νίκη με 84-81, κάνοντας το 1-0 στην σειρά.

Ήταν ένα παιχνίδι-θρίλερ, το οποίο κρίθηκε με δραματικό τρόπο. Κι αυτό γιατί με το σκορ στο 84-79 για το Περιστέρι, ο Φρεϊμάνις ευστόχησε σε ένα τρελό σουτ πατώντας την γραμμή του τριπόντου για το 84-81 με 5 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ακολούθησαν δύο άστοχες βολές Τζόρνταν Κάλαχαν, για να αστοχήσει στην συνέχεια ο Δημήτρης Σταμάτης σε σουτ από τα 10 μέτρα, χάνοντας την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Ο MVP

Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος έκανε την διαφορά για την ομάδα του. Ο έμπειρος φόργουορντ σημείωσε μεγάλα καλάθια στην τέταρτη περίοδο, βοηθώντας το Περιστέρι αρχικά να επιστρέψει από το -8 και ακολούθως να περάσει μπροστά στο τέλος, ολοκληρώνοντας τελικά τον αγώνα με 19 πόντους με 4/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές και 5 ριμπάουντ, σε μία σπουδαία εμφάνιση.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Το Περιστέρι Βίκος Cola υπέπεσε μόλις σε 11 λάθη και μοίρασε 17 ασίστ, έναντι 18 λαθών και μόλις 13 ασίστ του του Ηφαίστου, σε ένα στοιχείο που έκρινε πολλά. Την ίδια στιγμή, οι φιλοξενούμενοι έμειναν στο ματς επειδή είχαν 10/25 τρίποντα, με το Περιστέρι Βίκος Cola να έχει μόλις 7/22 τρίποντα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην έχουν ρυθμό ελέω της διακοπής. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να υπάρχουν αρκετά άστοχα σουτ και κακές επιθέσεις, με το φινάλε της πρώτης περιόδου να βρίσκει τους δύο αντιπάλους ισόπαλους με 18-18.

Στην δεύτερη περίοδο το Περιστέρι ξέφυγε με 30-22, δείχνοντας να ελέγχει το ματς. Ο Ηφαιστος κατάφερε να κατεβάσει άμεσα την διαφορά στους 2 πόντους (30-28), ωστόσο ένα νέο ξέσπασμα του Περιστερίου το βοήθησε να ξεφύγει με 42-32. Ο Ήφαιστος όμως αντέδρασε ξανά και με ένα επιμέρους σκορ 12-2 κατέβασε την διαφορά στους 2 πόντους (44-42), με το Περιστέρι να πηγαίνει τελικά στα αποδυτήρια προηγούμενο με 47-42.

Στην τρίτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου όμως ένα ξέσπασμα του Ηφαίστου τον βοήθησε να κάνει το 60-68, με τον Μουράτο να μειώνει σε 61-68 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ψυχωμένα στην τέταρτη περίοδο και χάρη σε ένα ξέσπασμα του Βασιλοπουλου πέρασαν μπροστά με 76-72. Ο Ήφαιστος απάντησε για ακόμα μία φορά όμως και χάρη σε ένα σερί 5-0 πέρασε μπροστά με 77-76. Τότε ήταν όμως που βγήκε ξανά μπροστά ο Βασιλόπουλος και με 4 σερί πόντους έκανε το 80-77, για να ακολουθήσουν δύο βολές του Μπέντιλ για το 82-77 και άλλες δύο του Γκρέι για το 84-79, για να φτάσουμε στο τρελό φινάλε και το άστοχο τρίποντο του Σταμάτη με το σκορ στο 84-81.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Παναγιώτου, Τζαφλέρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 47-42, 61-68, 84-81

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 11 (5/5 δίποντα), Βασιλόπουλος 19 (3), Γκρέι 7, Αγραβάνης 4, Κάλαχαν 13 (3), Μουράτος 4, Μπέντιλ 14 (8 ριμπάουντ), Ντάνιελ 5, Καράμπελας 1, Σ. Σμιθ 2, Φλέμινγκς 4

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκοτσερ 14 (2), Έβανς 10, Γουίγκινς 9 (1), Τ. Σμιθ 10 (1), Φρεϊμάνις 16 (4), Μανωλόπουλος 2, Μούρτος 6 (1), Σταμάτης 2, Διαμαντάκος 4, Χαριτόπουλος 8 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 19/32 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 25/36 βολές, 29 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 11 λάθη, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου: 20/36 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 11/13 βολές, 33 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 18 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: Την Τετάρτη (22/5) ο Ήφαιστος θα υποδεχθεί το Περιστέρι για τον δεύτερο αγώνα της σειράς