STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Περιστέρι Βίκος Cola - Ήφαιστος 74-64: Βγήκε Ευρώπη με Καράμπελα

EUROKINISSI

Με τον Ζώη Καράμπελα να "ξυπνάει" την ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο, το Περιστέρι Βίκος Cola νίκησε με 74-64 τον Ήφαιστο προκρίθηκε στα ημιτελικά της Basket League, εξασφαλίζοντας μία θέση τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της σεζόν 2019/20.

Το Περιστέρι Βίκος Cola βρίσκεται στα ημιτελικά της Basket League ! Έπειτα από ένα σπουδαίο παιχνίδι κόντρα σε έναν μαχητικό Ήφαιστο - που παρατάχθηκε χωρίς τους τραυματίες Έβανς και Μπρέιζελτον - οι "Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης" επιβλήθηκαν με 74-64 των αντιπάλων τους και προκρίθηκαν στα ημιτελικά με 2-1 νίκες, εξασφαλίζοντας μία θέση στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της σεζόν 2019/20. Στα ημιτελικά της Basket League το Περιστέρι Βίκος Cola θα αντιμετωπίσει με πλεονέκτημα έδρας τον Παναθηναϊκό.

Ήταν ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, με τον Ήφαιστο να δείχνει ότι πανάξια έφτασε μέχρι εδώ. Στο τέλος ωστόσο, ο ενθουσιασμός του 18χρονου Ζώη Καράμπελα, η μαχητικότητα του Μπεν Μπέντιλ και η κούραση της ομάδας της Λήμνου είχαν ως αποτέλεσμα να πανηγυρίσει το Περιστέρι Βίκος Cola μία τεράστια νίκη-πρόκριση.

O MVP

Στα 18 του χρόνια ο Ζώης Καράμπελας ζει τρομερές καταστάσεις. Ο νεαρός γκαρντ ήταν αυτός που ξύπνησε το Περιστέρι όταν πήγε να ξεφύγει το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο και αυτός που άνοιξε την άμυνα του Ηφαίστου με τα σουτ του και την δημιουργία του στο δεύτερο ημίχρονο, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 19 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Το Περιστέρι ολοκλήρωσε τον αγώνα με μόλις 3/23 τρίποντα. Τα 2 από αυτά τα σημείωσε στο δεύτερο ημίχρονο ο Καράμπελας. Την ίδια στιγμή ωστόσο, οι γηπεδούχοι σημείωσαν 42 πόντους στο "ζωγραφιστό" έναντι μόλις 22 του Ηφαίστου, σε ένα στατιστικό που έδειξε πόσο πολύ έλειψε ο Σον Έβανς από τους φιλοξενούμενους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, μέχρι το Περιστέρι Βίκος Cola να καταφέρει χάρη σε ένα σερί 9-0 να ξεφύγει με 15-8. Πολύ γρήγορα ωστόσο ο Ήφαιστος απάντησε και με ένα ξέσπασμα έκανε το σκορ 15-16, με το Περιστέρι Βίκος Cola να κλείνει τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 17-16.

EUROKINISSI

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τη γηπεδούχο ομάδα να ξεφεύγει με 36-31. Κάπου εκεί πήρε μπροστά ο Σμιθ για τον Ήφαιστο, οδηγώντας την ομάδα του σε ένα επιμέρους σκορ 17-4, για να κάνει το σκορ 40-48. Οι γηπεδούχοι όμως έδειξαν χαρακτήρα σε εκείνο το σημείο και με τον Καράμπελα να δίνει λύσεις μείωσαν σε 47-49 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο το Περιστέρι Βίκος Cola μπήκε πετώντας... φλόγες. Με την άμυνα να σφίγγει και την τριάδα των Καράμπελα-Ντάνιελ-Μπέντιλ να το οδηγεί, άνοιξε την τέταρτη περίοδο με ένα σερί 13-0, ξεφεύγοντας με 60-49. Ο Σμιθ προσπάθησε ξανά να βάλει στο ματς τον Ήφαιστο και με προσωπικές ενέργειες κατέβασε την διαφορά στους 6 πόντους (60-54). Σε εκείνο το σημείο όμως οι φιλοξενούμενοι έμειναν από ενέργεια, με τον Μπεντιλ να φροντίζει με προσωπικά καλάθια να ανεβάσει ξανά την διαφορά στους 12 πόντους (66-54), οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη, αφού η διαφορά έκτοτε δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 7 πόντους.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το "Ανδρέας Παπανδρέου" ήταν μισογεμάτο, αλλά είχε αρκετό παλμό.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Μαγκλογιάννης, Μπίκας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 31-31, 47-49, 74-64

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BIKOS COLA (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 4, Βασιλόπουλος 3 (5 ριμπάουντ), Γκρέι 7 (0/5 τρίποντα), Αγραβάνης 10, Κάλαχαν 7 (1/6 τρίποντα), Μουράτος 3, Μπεντίλ 16 (3/10 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντάνιελ 10, Καράμπελας 11 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σμιθ 1, Φλέμινγκς 2

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Διαμαντάκος 5 (6 ριμπάουντ), Γκότσερ 2, Γουίγκινς 7 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Φρεϊμάνις 4 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Σμιθ 23 (6/16 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη) Μανωλόπουλος, Μούρτος 4, Σταμάτης 7 (1 τρίποντο, 4 κλεψίματα), Χαριτόπουλος 12

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου Βίκος Cola: 21/36 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 23/33 βολές, 43 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 13 επιθετικά), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου: 13/28 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 20/25 βολές, 38 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 8 επιθετικά), 7 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 λάθη