STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Περιστέρι - Ρέθυμνο 80-64: Στο... ρελαντί η εκκίνηση του 2019

BASKET LEAGUE / ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΡΕΘΥΜΝΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΡΕΘΥΜΝΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με τρομερά ποσοστά από την περιφέρεια, το Περιστέρι έχτισε διαφορά 30 πόντων στο πρώτο μέρος και πήρε άνετη νίκη επί του Ρεθύμνου στην 12η αγωνιστική της Basket League 2018/19.

Δέκα νίκες σε 12 αγώνες της Basket League 2018/19 έχει πλέον το Περιστέρι, που το απόγευμα του Σαββάτου (5/1) επικράτησε εύκολα του Ρεθύμνου (80-64) και το έριξε στο 2-10.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πέτυχε 8/11 τρίποντα στο πρώτο μέρος, όταν έχτισε διαφορά 30 πόντων και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω με τον έμπειρο τεχνικό να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής και να σκέφτεται από νωρίς την αναμέτρηση της επόμενης εβδομάδας με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη. Απογοητευτικοί οι Κρητικοί, δείχνουν ότι δεν μπορούν να διεκδικήσουν σε καμία περίπτωση κάτι περισσότερο από την παραμονή τους στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ.

Ο MVP

Δύσκολο να ξεχωρίσει κάποιος έναν παίκτη από μια τόσο άνετη επικράτηση, όμως ο Ράιαν Χάροου ήταν εξαιρετικός απέναντι στην πρώην ομάδα του με 15 πόντους και 7 ασίστ. Καλός κι ο Μπεν Μπεντίλ που έδειξε ότι έχει το μακρινό σουτ (3/3 τρίποντα), σε ένα απόγευμα που όλοι έπαιξαν καλά και όλοι βοήθησαν στην κατάκτηση μιας άνετης νίκης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

8/11 τρίποντα είχαν οι γηπεδούχοι στο πρώτο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης, επίδοση που τους βοήθησε να χτίσουν μια μεγάλη διαφορα την οποία το Ρέθυμνο δεν μπορούσε να ανατρέψει. Άλλα 5/7 είχε το Περιστέρι στο δεύτερο μέρος, με το Ρέθυμνο να κλείνει τον αγώνα με 7/27 σουτ από την περιφέρεια και να γνωρίζει μια λογική ήττα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Φουριόζοι από το ξεκίνημα, οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του ματς, κυκλοφόρησαν και μοίρασαν σωστά τη μπάλα, βρέθηκαν στο +11 (19-8) στο έβδομο λεπτό και στο +20 (31-11) στο 12' με τον Μπεντίλ να κάνει τη διαφορά και τους Κρητικούς να μη μπορούν να ακολουθήσουν. Το 45-15 λίγο πριν το ημίχρονο ήταν συνδυασμός του καλού μπάσκετ που έπαιζε το Περιστέρι με την ανυπαρξία των φιλοξενούμενων που είχαν τραγική εικόνα στο παρκέ και έκλεισαν το πρώτο μέρος με 8/24 σουτ, πέντε ασίστ και δέκα λάθη.

Η εικόνα του Ρεθύμνου ήταν καλύτερη στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ζιάγκου πήρε μάλιστα την περίοδο με επί μέρους σκορ 21-18, ωστόσο δεν κατάφερε να μειώσει σε σημείο ικανό να προβληματίσει τους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτασαν σε μια πολύ άνετη νίκη με πολλούς παίκτες να βοηθούν και τον Ράιαν Χάροου να ξεχωρίζει απέναντι στην πρώην ομάδα του.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Ωραία μπασκετική ατμόσφαιρα στο κλειστό του Περιστερίου, που πάντως δεν είχε πολύ κόσμο. Δεν ήταν και το πιο εμπορικό ματς αυτό με το Ρέθυμνο για το κοινό της ομάδας των δυτικών προαστίων.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Πουρσανίδης, Εφρεμίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-11, 50-23, 68-44, 80-64

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 10 (1), Χάροου 15 (3/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ασίστ), Γκρέι 12 (2), Αγραβάνης 8 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Ντάνιελ 3 (1), Μουράτος 3 (1), Σκορδίλης 2, Φιλιππάκος 2, Μπεντίλ 12 (3/3 τρίποντα), Σίρκο 8 (1), Κάλαχαν 5 (1)

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Χριστοδούλου, Μπαρτ 19 (4/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές), Κλάντον, Ραζής 8 (1), Ντάνιελς 11 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Οικονομόπουλος 3 (1), Τζόνσον 16 (2), Σιγκούνας, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 2, Μπρέισι-Ντέιβις 1, Τζόουνς 4 (6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 15/33 δίποντα, 13/18 τρίποντα, 11/16 βολές, 29 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 11 κλεψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ρεθύμνου: 17/31 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 9/11 βολές, 30 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 12 επιθετικά), 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 14 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Περιστέρι θα παίξει στη Θεσσαλονίκη με τον ΠΑΟΚ (12/1 στις 17:30), ενώ το Ρέθυμνο θα υποδεχθεί τον Άρη (12/1 στις 15:30).