Περιστέρι - Λαύριο 88-62: Δεν σταματάει πουθενά, έκανε το 7/7

BASKET LEAGUE / ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΛΑΥΡΙΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΛΑΥΡΙΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις το Περιστέρι, που επικράτησε εύκολα του Λαυρίου για την 5η αγωνιστική της EKO Basket League 2019/20. Παραμένει αήττητη η ομάδα του Ηλία Ζούρου.

Την έβδομη του νίκη σε επτά αγώνες σε Ελλάδα και Ευρώπη πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου (26/10) το Περιστέρι, που είχε εύκολο έργο στην εντός έδρας αναμέτρηση με το Λαύριο (88-62) για την πέμπτη αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League 2019/20 . Η ομάδα του Ηλία Ζούρου έπαιξε καταπληκτικά σε άμυνα κι επίθεση, έκανε ένα τρομερό πρώτο δεκάλεπτο και έβαλε εκεί τις βάσεις για την εύκολη επικράτησή της, με τον Στίβεν Γκρέι να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στο ΟΑΚΑ πριν από το μεγάλο παιχνίδι του Champions League με την Τενερίφη.

Ο MVP

Στον θρίαμβο επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ είχε 26 πόντους από 7/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 6/6 βολές. Απέναντι στο Λαύριο ο Στίβεν Γκρέι είχε 23 πόντους από 7/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 3/5 βολές. Αυτή τη φορά γέμισε βέβαια τη στατιστική του με δύο ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και επτά ασίστ, δεν έκανε λάθος και συνεχίζει να είναι ο κορυφαίος παίκτης μιας ομάδας που ενθουσιάζει με την απόδοσή της, κυρίως όμως με την ισορροπία και τη συνέπειά της.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

31 πόντους από 9/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 7/8 βολές είχε το Περιστέρι στο πρώτο δεκάλεπτο, με 10 ασίστ για τρία λάθη την ώρα που το Λαύριο μετρούσε 4/18 σουτ, μία ασίστ και τρία λάθη. Η κυριαρχία των γηπεδούχων στο ριμπάουντ ήταν ένα από τα στοιχεία της άνετης επικράτησής τους, αν και ο αριθμός που χτυπάει περισσότερο στο μάτι είναι τα 5/30 τρίποντα των φιλοξενούμενων που έδωσαν μόλις οκτώ τελικές πάσες για τα 22 καλάθια τους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο δεκάλεπτο του Περιστερίου ήταν πραγματικά εκπληκτικό. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου προηγήθηκε με 14-2 στο τέταρτο λεπτό και άγγιξε το +20 (24-5) στο όγδοο, με το 31-11 της περιόδου να κρίνει από πολύ νωρίς την αναμέτρηση και να δίνει στον Έλληνα τεχνικό την ευκαιρία να ανοίξει το ροτέισον. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στη δεύτερη με ένα σερί 0-8 για το 31-19 που έδωσε ενδιαφέρον στο ματς, όχι όμως και έναν σημαντικότερο ανταγωνισμό καθώς οι γηπεδούχοι κράτησαν τον απόλυτο έλεγχο μέχρι το ημίχρονο (48-29).

Όπως στο ξεκίνημα του ματς, έτσι και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου το Περιστέρι έτρεξε ένα επί μέρους 14-2, πήγε σε double score (62-31) και έκανε ακόμη πιο εύκολη τη ζωή του, καθώς το Λαύριο δεν είχε αποτελεσματικότητα, δεν είχε καλές επιστροφές, δεν μπορούσε να παίξει καλό μπάσκετ και να διεκδικήσει κάτι ιδιαίτερο από αυτό το ματς. Μείωσε με ένα καλό διάστημα στις αρχές της τέταρτης περιόδου,

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν είχε πολύ κόσμο το κλειστό του Περιστερίου, είχε όμως παλμό από όσους

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Μαγκλογιάννης, Ζαχαρής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-11, 48-29, 71-46, 88-62.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Ξανθόπουλος (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκρέι 23 (7/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπλέικ 12 (3/4 δίποντα, 6/6 βολές), Μόρισον 6, Μόουζες 9 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Σαλούστρος 6 (2), Σκορδίλης 10 (7 ριμπάουντ), Χάτσερ 9 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γόντικας 10 (6/10 βολές), Αγραβάνης 3 (1), Καράμπελας, Σμιθ

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μουράτος 8 (3/9 σουτ), Κουζέλογλου 7 (1), Ντεκόζι 2, Όλμαν 1, Ντέιβις 6, Μαστρογιαννόπουλος 8 (0/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 λάθη), Γερομιχαλός 2, Λεγκίκας 5 (1), Τσούκου, Άουτλο 8 (2), Γουάτσον 15 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/7 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 22/32 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 20/31 βολές, 45 ριμπάουντ (38 - 7), 27 ασίστ, 19 λάθη, 7 κλεψίματα, 5 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 17/35 δίποντα, 5/30 τρίποντα, 13/17 βολές, 28 ριμπάουντ (21 - 7), 8 ασίστ, 14 λάθη, 13 κλεψίματα

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Περιστέρι θα παίξει εκτός έδρας με τον Προμηθέα (2/11 στις 17:45), ενώ το Λαύριο θα γυρίσει στην έδρα του για να υποδεχθεί το Ρέθυμνο (2/11 στις 15:45).