ΜΠΑΣΚΕΤ

Περιστέρι - Κολοσσός 73-70: "Καθάρισε" με Βασιλόπουλο

Το Περιστέρι με οδηγό του Παναγιώτη Βασιλόπουλο λύγισε με 73-70 τον Κολοσσό και στην 11η αγωνιστική της Basket League επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Το Περιστέρι Βίκος Cola... φρέναρε την αντεπίθεση του Κολοσσού H Hotels και επέστρεψε στις επιτυχίες ύστερα από ένα μικρό διάλειμμα μίας αγωνιστικής, καθώς πήρε τη νίκη με 73-70 επί των "θαλασσί" κι έχοντας για πρωταγωνιστή τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο έμεινε αήττητο στην έδρα του. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πλέον ανέβηκε στο 9-2, ενώ οι φιλοξενούμενοι για τους οποίους ξεχώρισε ο Δημήτρης Μαυροειδής - υποχώρησαν στο 2-8.

Ο MVP

Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος από την αρχή της αναμέτρησης έδειξε πως είχε κέφια, καθώς σημείωσε 11 πόντους στην πρώτη περίοδο. Ο αρχηγός του Περιστερίου εντέλει ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας στην συγκομιδή του 23 πόντους με πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας (4/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/4 βολές), 5 ριμπάόυντ, 2 ασίσιτ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 4 λάθη σε 34:12 συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Δημήτρης Μαυροειδής έδωσε πολλές λύσεις στην ομάδα του μέσα από την ρακέτα, καθώς σημείωσε 24 πόντους (9/13 δίποντα, 6/8 βολές), 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη και 2 κοψίματα σε 27:51 συμμετοχής.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι τρέχοντας σερί 12-0 από το 2' ως το 6' ξέφυγαν με 14-4 και φρόντισαν να μείνουν σε θέση οδηγού ως το τέλος. Η συμπλήρωση των 10΄βρήκε την ομάδα του Αργύρη Πεδουάλη να προηγείται με 23-11, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο διατήρησε σταθερά το προβάδισμα παρά το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 25-20 (14') με ένα... ξέσπασμα του Κάρτερ.

Το Περιστέρι, όμως, βρήκε τις λύσεις κι έκλεισε την πρώτο ημίχρονο στο +12 (38-26), ενώ στην τρίτη περίοδο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν τον τρόπο να σταματήσουν την αντεπίθεση των φιλοξενούμενών τους και στην συμπλήρωση των 30΄ ήταν μπροστά με 55-46. Το Περιστέρι στο 33΄ βρέθηκε στο +17 (66-49), αλλά κάπου εκεί άρχισε η προσπάθεια της τελευταίας αντεπίθεσης των φιλοξενούμενων . Ο Κολοσσός με τον Πίνκστον κατέβασε γρήγορα την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων (66-58, 35:30), ενώ συνεχίζοντας με το ίδιο μοτίβο βρέθηκε ως και το -2 (70-68). Ο Μπράουνινγκ, όμως χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ στον Βασιλόπουλο, ο οποίος είχε 1/2 βολές, ο Κολοσσός δεν έκανε φάουλ κι εντέλει οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 73-70.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Οι φίλοι του Περιστερίου που βρέθηκαν στο "Α. Παπανδρέου" είδαν την ομάδα τους να επιστρέφει στα θετικά αποτελέσματα και να ολοκληρώνει νικηφόρα τις υποχρεώσεις της για το 2018, ενώ φρόντισαν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στο γήπεδο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου-Συμεωνίδης-Καλογερόπουλος Φ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-11, 38-26, 55-46, 73-70

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 23 (4), Χάροου 3 , Γκρέι 15 (1/8 τρίποντα), Σίρκο 4 , Ντάνιελ 9 , Μουράτος, Σκορδίλης 8, Φιλιππάκος 2, Αγραβάνης, Μπέντιλ 2, Κάλαχαν 7 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Φλεβαράκης): Γεωργάκης, Ντιγκς, Μπράουνινγκ 4, Γκιμπς 14 (2), Πίνστον 13 (1), Μαυροειδής 24 (15 ριμπάουντ), Γεωργαλλής, Τσούπκοβιτς 2, Δημάκος 1, Κάρτερ 5 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου Βικος Cola: 22/35 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 11/19 βολές, 26-7 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 14 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά Κολοσσού Η Hotels: 19/37 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 17/22 βολές, 31-12 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 18 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Το Περιστέρι στην 12η "στροφή" της Basket League θα υποδεχθεί το Ρέθυμνο Cretan Kings (5/1,17:30), ενώ ο Κολοσσός θα φιλοξενήσει τον ΠΑΟΚ (5/1, 15:15).

Photo credits: Eurokinissi