STOIXIMAN BASKET LEAGUE

"Πάρτι" της Κύμης στην Αμαλιάδα, 73-59 τον Κόροιβο

Η εντυπωσιακή Κύμη στη 12η "στροφή" της Stoximan.gr Basket League κυριάρχησε απέναντι στον Κόροιβο, καθώς πήρε τη νίκη με 73-59 κι έκανε ακόμα ένα σημαντικό βήμα παραμονής.

Η Κύμη δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κόροιβο, τον οποίο με οδηγούς τον Γκάρι ΜακΓκι και τον Σωτήρη Μανωλόπουλο νίκησε με 73-59 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πλέον ανέβηκε στο 5-7, ενώ το σύνολο του Ντίνου Καλαμπάκου υποχώρησε στο 4-8.

H Kύμη βρίσκοντας ρυθμό από την άμυνά της κι έχοντας 4/7 τρίποντα στα πρώτα 8 λεπτά μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού, καθώς ξέφυγε με 9-22. Οι φιλοξενούμενοι μέσω της άμυνάς τους είχαν τον έλεγχο του ρυθμού, βρήκαν πόντους τόσο στο σετ παιχνίδι, όσο και στο τρανζίσιον κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +11 (13-24). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το... πόδι τους στο γκάζι ως και το 15΄, όταν προηγήθηκαν με 22-40. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 10-2 πλησίασαν σε 32-43 (18') πριν ο Μανωλόπουλος διαμορφώσει το 32-46 που πίσω από την γραμμή των 6.75 μέτρων που ήταν το σκορ του α' ημιχρόνου.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη συνέχισε να κυριαρχεί στη μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου, ενώ προηγήθηκε ακόμα και με 22 πόντους (32-54 στο 24' και 34-56 στο 26'). Οι γηπεδούχοι, όμως, με ένα μικρό ξέσπασμα μείωσαν σε 46-60 στο τέλος της τρίτης περιόδου διατηρώντας κάποιες ελπίδες για να κάνουν την ανατροπή. Η Κύμη, όμως, έδειξε γρήγορα το καλό της πρόσωπο, ξέφυγε με 49-68 στο 33' και φρόντισε να διατηρήσει σε απόσταση ασφαλείας τους αντιπάλους της ως και το τέλος της αναμέτρησης.

Ο MVP

Ο Γκάρι ΜακΓκι κυριάρχησε μέσα στο... ζωγραφιστό, όπως αποδεικνύεται και από το γεγονός πως ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας στη συγκομιδή του 10 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ είχε επίσης και 4 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος ήταν εκ των καλύτερων παικτών της Κύμης, καθώς σημείωσε 16 πόντους με 4/5 τρίποντα. Ο Κίντον ΝτιΚόζι έκανε νταμπλ - νταμπλ με 13 πόντους και 16 ριμπάουντ, αλλά η εμφάνισή του δεν ήταν αρκετή για τον Κόροιβο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Κύμη φρόντισε γρήγορα να αποσπαστεί με διψήφια διαφορά από τον Κόροιβο, ο οποίος απειλούσε μόνο με κάποια... ξεσπάσματα. Η Κύμη είχε σωστές επιλογές στην επίθεση, έμεινε συγκεντρωμένη στα αμυντικά της καθήκοντα κι έφτασε άνετα στη νίκη.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το κλειστό της Ηλιδας είχε κάποια άδεια καθίσματα, ενώ σε αυτό βρέθηκαν και μερικοί φίλοι της Κύμης. Οι φίλαθλοι των γηπεδούχων κατά την διάρκεια της αναμέτρησης δεν βρήκαν πολλές ευκαιρίες για να κάνουν αισθητή την παρουσία τους, καθώς η εξέλιξη του αγώνα δεν τους το επέτρεψε.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος-Σταματόπουλος-Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-24, 32-46, 46-60, 59-73

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Κάρσον 7 (1), Αντωνάκης, Κον 7 (1), Φλόρβιους 5, ΝτιΚόζι13 (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Πόσλεϊ 13 (4/13 σουτ), Μιλεντίγιεβιτς, Σκουλίδας 6 (2), Σπυριδωνίδης, Μπεκρής, Χάινς 8 (6 ριμπάουντ).

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 16 (4/5 τρίποντα), Οκερέαφορ 3 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ), ΜακΓκι 10 (12 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΜακΦάντεν 3 (0/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Σμιθ 17 (6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 8 (2), Τζόουνς 6 (2/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κάιζερ 5, Μπάρλος 7 (1), Εζόμο.

Ομαδικά στατιστικά Κοροίβου: 14/38 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 7/10 βολές, 38 ριμπάουντ (28+10), 13 ασίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά Κύμης: 18/34 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 7/10 βολές, 37 ριμπάουντ (31+6), 18 ασίστ, 10 λάθη, 7 κλεψίματα, 3 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Κόροιβος στην 13η "στροφή" της Stoiximan.gr Basket League θα ταξιδέψει στα Τρίκαλα για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα (20/1), ενώ η Κύμη θα υποδεχθεί την ΑΕΚ (20/1).