STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΠΑΟΚ - Χολαργός 80-73: Αγχώθηκε, αλλά νίκησε

EUROKINISSI

Ο ΠΑΟΚ απώλεσε διαφορά 22 πόντων κόντρα στον Χολαργο, αγχώθηκε στα τελευταία λεπτά, αλλά βρήκε τον τρόπο να πάρει τη νίκη με 80-73.

Ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε ένα πάρτι σε... θρίλερ. Ο "Δικέφαλος" απώλεσε διαφορά 22 πόντων κόντρα στον Χολαργό , είδε τους νεοφώτιστους να πλησιάζουν ακόμα και στους 6 πόντους στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, αλλά τελικά βρήκε τον τρόπο να πάρει τη νίκη με 80-73 για την 17η αγωνιστική της Basket League .

Με αυτό τον τρόπο ο ΠΑΟΚ βελτίωσε το ρεκόρ του στο 11-6 και συνεχίζει να ελπίζει ότι θα κερδίσει μία θέση στην πρώτη τετράδα, την ίδια στιγμή που ο Χολαργός έδειξε για ακόμα μία φορά ότι δεν αστειεύεται.

O MVP

Ο Λίνος Χρυσικόπουλος ήταν "καυτός" για τρεις περιόδους, ωστόσο τον τίτλο του MVP τον παίρνει στο νήμα ο Αντώνης Κόνιαρης. Ο νεαρός γκαρντ ήταν σταθερός σε όλο το παιχνίδι, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 9 πόντους, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα, κάνοντας λίγο-πολύ τα πάντα στο γήπεδο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο ΠΑΟΚ τελείωσε τον αγώνα με 10/21 τρίποντα, μένοντας πιστός στην... ταυτότητά του. Από την άλλη έχει ενδιαφέρον ότι ο Χολαργός είχε 14 ασίστ και 14 λάθη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Χολαργός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 9-3. Ο ΠΑΟΚ ωστόσο ισορρόπησε άμεσα τη κατάσταση και πέρασε μπροστά με 11-9, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, που βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 18-17.

Στην δεύτερη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να μην αφήνουν η μία την άλλη να ξεφύγει. Στο τέλος ωστόσο ο ΠΑΟΚ κατάφερε βγάζοντας μερικές καλές μαζεμένες άμυνες να πάρει το πάνω χέρι στο ματς και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 37-31.

Στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ είχε δύο ξεσπάσματα που τον βοήθησαν να ξεφύγει. Την αρχή έκανε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όταν με ένα μικρό ξέσπασμα ξέφυγε με 47-34. Ο Χολαργός θέλησε να αντιδράσει, ωστόσο μέχρι να καταλάβει τι συμβαίνει ο ΠΑΟΚ είχε νέο ξέσπασμα, εκτόξευσε την διαφορά στους 22 πόντους (66-44) και έκλεισε την τρίτη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 66-46.

Ο Χολαργός θέλησε να βγάλει αντίδραση στην τέταρτη περίοδο και αυτό έκανε. Σφίγγοντας την άμυνά τους, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αρχικά σε 52-66 και αργότερα σε 59-70 και 64-72, δείχνοντας έτοιμοι να κάνουν την ζημιά. Λίγο αργότερα μάλιστα η διαφορά έπεσε ακόμα και στους 6 πόντους (77-71), τον ΠΑΟΚ ωστόσο να κάνει στο τέλος τα... απαραίτητα για να πάρει τη νίκη.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το "Παλατάκι" ήταν μισογεμάτο, αλλά οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ είχαν παλμό.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Μαγκλογιάννης, Μπίκας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 37-31, 66-46, 80-73

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Ζάρας 5 (1), Χρυσικόπουλος 16 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κόνιαρης 9 (8 ασίστ, 3 κλεψιματα), Τέπιτς 11 (1), Τζέφερσον 3, Μαργαρίτης 7 (1), Τσόχλας 5 (1), Σχίζας 4, Γκάρετ 9, Γκος 11 (2)

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 5 (1), Γιάνκοβιτς 20 (2), Οκερέαφορ 13 (2), Αγκμπελέσε 4, Χόκινς 2, Κώττας 8 (8 ριμπάουντ), Καμπερίδης 3, Τάλτον 8 (2), Σκουλίδας, Καλαϊτζάκης 4, Ραλλάτος, Λαβ 6

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 17/34 δίποντα, 10/21 τρίποτνα, 16/22 βολές, 34 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 15 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο

Τα ομαδικά στατιστικά του Χολαργού: 16/37 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 20/23 βολές, 30 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 14 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Κύμη στις 9 Μαρτίου για την 18η αγωνιστική της Basket League. Την ίδια μέρα ο Χολαργός θα υποδεχθεί την ΑΕΚ.