STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΠΑΟΚ - Προμηθέας 68-76: "Ξύπνησαν" στην 4η περίοδο οι Πατρινοί

Eurokinissi EUROKINISSI

Ο Προμηθέας έκανε αγγαρεία επί 30 λεπτά, αλλά ξύπνησε στην τέταρτη περίοδο και νίκησε τον ΠΑΟΚ 76-68, παίρνοντας την πρόκριση στους "4" της Basket League.

Ένα δεκάλεπτο αποδείχθηκε αρκετό. Έστω και το τελευταίο. Ο Προμηθέας έμοιαζε να κάνει αγγαρεία επί 30 λεπτά απέναντι στον αποδεκατισμένο ΠΑΟΚ των έξι επαγγελματιών παικτών, στο τέλος όμως πήρε εύκολα τη νίκη με 76-68, έκανε το 2-1 στην προημιτελική σειρά των playoffs της Basket League και έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στους "4".

Οι Κασελάκης (15), Λίποβι (12), Σαλούστρος (12) και Γκίκας (10) ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν από τον Προμηθέα, ο οποίος προκρίθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στους "4" των playoffs, παρότι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης έβλεπε την πλάτη των γηπεδούχων. Ο ΠΑΟΚ, από την άλλη, αν και παρατάχθηκε με έξι επαγγελματίες παίκτες, ολοκλήρωσε με ψηλά το κεφάλι μία χρονιά γεμάτη προβλήματα , όπως είπε και με δάκρυα στα μάτια ο Ηλίας Παπαθεοδώρου μετά το ματς.

ΟMVP

Ο Λεωνίδας Κασελάκης ήταν εξαιρετικός στο τέταρτο δεκάλεπτο και βοήθησε τον Προμηθέα να "ξυπνήσει" και να πάρει τη νίκη-πρόκριση. Ο 29χρονος πάουερ φόργουορντ πέτυχε 15 πόντους με 6/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα και είχε ακόμα 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 32'39''.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο ΠΑΟΚ ήταν η ομάδα με τα περισσότερα εύστοχα τρίποντα (9,7 μ.ό.) και το καλύτερο ποσοστό από την περίμετρο (38,0%) στην κανονική περίοδο. Χρειάστηκε πάντως 30 λεπτά και 15 άστοχα τρίποντα για να βάλει το πρώτο κόντρα στον Προμηθέα. Ο "δικέφαλος" ολοκλήρωσε το ματς με 2/20 και με τέτοια ποσοστά δεν θα μπορούσε να έχει τύχη μέχρι τέλους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο ΠΑΟΚ των πολλών προβλημάτων ήταν η ομάδα που έπαιζε με μεγαλύτερη διάθεση επί ένα ημίχρονο. Παρ' ότι η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου διέθετε μόνο έξι επαγγελματίες παίκτες, ήταν άκρως ανταγωνιστική και όχι μόνο δεν άφησε τον Προμηθέα να ξεφύγει ποτέ στο σκορ, αλλά ήταν και αυτή που είχε την περισσότερη ώρα τον έλεγχο στο ματς. Κάπως έτσι ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με το προβάδισμα (37-35), έπειτα από εννέα αλλαγές προβαδίσματος και πέντε ισοπαλίες.

Ο Προμηθέας φάνηκε να αφυπνίζεται στην τρίτη περίοδο και να παίζει με μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα, καθώς προηγήθηκε με 37-42 στο 23' χάρις σε ένα σερί 0-9. Ο ΠΑΟΚ δεν παράτησε πάντως το ματς και έκλεισε την περίοδο μπροστά στο σκορ (50-48). Το θέμα είναι ότι δεν άντεξε περισσότερο. Ο Προμηθέας μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο, έκανε ένα σερί 0-11 και ξέφυγε με 52-61 στο 35', ανεβάζοντας την διαφορά μέχρι και τους 13 πόντους (63-76) στο 39'.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Μόνο αγώνα playoffs δεν θύμιζε η εικόνα της PAOK Sports Arena. Στις κερκίδες δεν βρέθηκαν πάνω από 250 θεατές για τον τελευταίο φετινό -όπως εξελίχθηκε- αγώνα του ΠΑΟΚ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Σταματόπουλος, Μαλαμάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 37-35, 50-48, 68-76.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 2 (1/7 σουτ), Μαργαρίτης 11 (9 ριμπάουντ), Τέπιτς 4 (2/10 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 40 λεπτά), Γκος 17 (6/19 σουτ), Τζέφερσον 18 (6/8 δίποντα, 6/6 βολές, 13 ριμπάουντ), Τσόχλας 11 (1/6 τρίποντα), Ιατρίδης 2, Τανούλης 2, Κόνσουλας 1.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κασελάκης 15 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κατσίβελης 3 (1), Λίποβι 12 (2), Έλις 8 (7 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μπράουν 4, Σαλούστρος 12 (7 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης, Μέιερ, Χολ 5 (1), Παρκς 7 (10 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 20/43 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 22/26 βολές, 34 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 9 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 5 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 25/42 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 5/10 βολές, 46 ριμπάουντ (34 αμυντικά - 12 επιθετικά), 23 ασίστ, 3 κοψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων:Ο Προμηθέας προκρίθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στους "4" της Basket League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον νικητή της σειράς ΑΕΚ - Χολαργός. Ο ΠΑΟΚ μόλις ολοκλήρωσε την χρονιά του.

Photo credits: Eurokinissi