STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΠΑΟΚ - Περιστέρι 87-73: Τα κουρέλια τραγουδούν ακόμη

BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÐÅÑÉÓÔÅÑÉ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)
BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÐÅÑÉÓÔÅÑÉ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Εκπληκτικός στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ γύρισε το ματς και νίκησε το Περιστέρι στο "Παλατάκι" (87-73) για την 13η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Είναι ταλαιπωρημένος, έχει αγωνιστικά και οικονομικά προβλήματα, είναι όμως ο ΠΑΟΚ, ένας οργανισμός με στεγανά που ακόμη και στις δύσκολες εποχές του ξέρει να "επιβιώνει". Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου επικράτησε του Περιστερίου (87-73) στο "Παλατάκι" για τη 13η αγωνιστική της Basket League, πήγε στο 8-5 και έριξε εκείνη του Αργύρη Πεδουλάκης στο 10-3, μία νίκη πάνω από την ΑΕΚ που μετά την επικράτησή της επί του Κολοσσού ανέβηκε στο 9-4 και υποδέχεται το επόμενο Σάββατο την έκπληξη της φετινής χρονιάς στο ΟΑΚΑ.

Τρομερό το τρίτο δεκάλεπτο του ΠΑΟΚ που είχε 11/11 σουτ για να σκοράρει 31 πόντους, σπουδαίοι για έναν ακόμη αγώνα οι Φιλ Γκος - Γουίλιαμ Χάτσερ που τράβηξαν το περισσότερο κουπί και κουβάλησαν την ομάδα τους στο θετικό αποτέλεσμα. Πάλεψε ο Ράιαν Χάροου για το Περιστέρι, που όμως δεν ήταν ανταγωνιστικό όταν οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και τώρα θα πρέπει να πάει στο ΟΑΚΑ για να παίξει την τρίτη θέση με αντίπαλο την ΑΕΚ του Τζόρνταν Θίοντορ.

Ο MVP

Φιλ Γκος, ο... ατσαλάκωτος! Ο Αμερικανός καθάρισε τον αστράγαλό του και παίζει και πάλι μπάσκετ πολύ υψηλού επιπέδου. Απέναντι στο Περιστέρι έβαλε 24 πόντους με 4/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 4/8 βολές, πήρε δύο ριμπάουντ, μοίρασε τρεις ασίστ και έκανε μόλις ένα λάθος σε 29:15 συμμετοχής. Ξεκάθαρα ο MVP του φετινού ΠΑΟΚ ο 35χρονος γκαρντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ το τρίτο δεκάλεπτο του ΠΑΟΚ, που πέτυχε 31 πόντους με 3/3 βολές, 5/5 δίποντα και 6/7 τρίποντα, για να δεχθεί 15 και να πάει από το -7 στο +9.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τα τρίποντα των Γκρέι - Χάροου έδωσαν στο Περιστέρι ψυχολογία νωρίς στο ματς, μαζί και το δικαίωμα να πάρει τον ρόλο του οδηγού. Συνεχώς σε εκείνον του κυνηγού ο ΠΑΟΚ, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -5 (16-21), βρέθηκε και στο -12 (21-33 στο 13') όταν ο Μουράτος κι ο Κάλαχαν ανέλαβαν δράση, απάντησε όμως με ένα επί μέρους 12-1 για να μαζέψει τη διαφορά και να ισορροπήσει το ματς χάρη στους Χάτσερ - Μαργαρίτη. Και πάλι οι φιλοξενούμενοι αντέδραψαν άψογα, με αποτέλεσμα να κρατήσουν τα ηνία έως το ημίχρονο (35-42), πριν ακολουθήσει το ξέσπασμα των γηπεδούχων.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εκπληκτικό για τον ΠΑΟΚ, καθώς οι παίκτες του Παπαθεοδώρου πέτυχαν 31 πόντους με 3/3 βολές, 5/5 δίποντα και 6/7 τρίποντα (το άστοχο ήταν στο φινάλε του δεκαλέπτου, πολύ πίσω από το κέντρο), με αποτέλεσμα να γυρίσουν τον αγώνα τούμπα και να βρεθούν στο 30' στο +9 (66-57). Κόνιαρης και Γκος έβαλαν από ένα τρίποντο για το 74-60 στο 33' και κάπου εκεί οι Θεσσαλονικείς κλείδωσαν τη νίκη, παρά τις προσπάθειες των Χάροου - Μπέντιλ να τους πιέσουν περισσότερο.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολύ "θερμή" η ατμόσφαιρα στο Παλατάκι, με τον κόσμο να παίζει τον δικό του ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Τσαρούχα, Μάλαμας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 35-42, 66-57, 87-73

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 9 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαργαρίτης 16 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Τέπιτς, Χάτσερ 16 (2/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζόουνς 12 (4/6 τρίποντα), Ζάρας, Χρυσικόπουλος, Σχίζας, Αθηναίου, Γκάρετ 10 (5/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκος 24 (4/6δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 5 (1/9 σουτ, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάροου 18 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Γκρέι 6 (2), Αγραβάνης 5 (1), Ντάνιελ 9, Μουράτος 9, Σκορδίλης 2, Φιλιππάκος, Μπεντίλ 9 (1), Σίρκο 3, Κάλαχαν 7 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 15/27 δίποντα, 16/31 τρίποντα, 9/14 βολές, 32 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 7 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστέριου: 12/26 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 22/26 βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο ΠΑΟΚ θα παίξει στο Ρέθυμνο στις 19/1 (15:45), ενώ το Περιστέρι θα πάει στο ΟΑΚΑ για να αντιμετωπίσει την ΑΕΚ την ίδια μέρα στις 17:00.