ΜΠΑΣΚΕΤ

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 68-78: Ερυθρόλευκο ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο

BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)
BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Ανώτερος ο Ολυμπιακός, πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και επικράτησε του ΠΑΟΚ σε ένα πολύ όμορφο και ανταγωνιστικό ντέρμπι στο "Παλατάκι" της Θεσσαλονίκης. Στο 10-1 οι Πειραιώτες, στο 6-5 ο Δικέφαλος του Βορρά.

Η ήττα από την Νταρουσάφακα πόνεσε τον Ολυμπιακό, όμως οι Πειραιώτες στάθηκαν γρήγορα στα πόδια τους, ταξίδεψαν στη Θεσσαλονίκη και νίκησαν τον ΠΑΟΚ (78-68) για την 11η αγωνιστική της Basket League 2018/19.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ πήγε στο 10-1, οι Θεσσαλονικείς έπεσαν στο 6-5 με αυτή τη δεύτερη εντός έδρας ήττα τους την τρέχουσα περίοδο. Το ξέσπασμα των ερυθρόλευκων στην τέταρτη περίοδο, όταν βρέθηκαν στο -2 από το τρίποντο του Τέπιτς, ήταν εντυπωσιακό και με τους Στρέλνιεκς - Πρίντεζη - Σπανούλη - Μιλουτίνοβ να κάνουν τη διαφορά, έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα λίγες μέρες πριν τα ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ για τη EuroLeague και το ελληνικό πρωτάθλημα.

Πόνεσε τους Θεσσαλονικείς η απουσία του τραυματία Ντάριους Γκάρετ, φάνηκε άλλωστε και από την τεράστια διαφορά στο κομμάτι των ριμπάουντ. Ο Γιανίκ Μορέιρα πάλεψε όσο μπορούσε, ο Βαγγέλης Μαργαρίτης ήταν μάλλον ανέτοιμος και ο Ηλίας Παπαθεοδώρου κοιτάζει ήδη το ματς της επόμενης αγωνιστικής με τον Κολοσσό στη Ρόδο.

Ο MVP

Σε τρομερή κατάσταση ο Γιώργος Πρίντεζης, που έπαιξε 33 λεπτά για να σκοράρει 19 πόντους με 8/14 σουτ, να μαζέψει 9 ριμπάουντ και να μοιράσει 6 ασίστ. Κυρίαρχος και ο Νίκολα Μιλουτίνοβ με 17 πόντους από δέκα σουτ, 13 ριμπάουντ. Αυτοί οι δύο μοιράζονται το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

3/10 δίποντα είχε ο Ολυμπιακός στην πρώτη περίοδο, την οποία ο ΠΑΟΚ έκλεισε χωρίς λάθος! Ο Φιλ Γκος έκλεισε το πρώτο μέρος με 5/5 τρίποντα, ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 2/2 βολές, 16 τρίποντα σε 36 προσπάθειες είχαν μαζί οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος. Ο Ολυμπιακός κέρδισε κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ (47-28), είχε 25 τελικές πάσες για δέκα λάθη και πήρε τη νίκη με 11 εκτελεσμένες βολές λιγότερες από τον αντίπαλό του που πέταξε επτά από αυτές στο καλάθι των αχρήστων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Καλό το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο ματς, με τον Τέπιτς και τον Χρυσικόπουλο να πληγώνουν τον Ολυμπιακό. Ο Φιλ Γκος ήταν όμως που έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στους Πειραιώτες, καθώς τα δύο τρίποντά του έστειλαν τη διαφορά στους έξι (13-7), πριν οι Πρίντεζης - Τουπάν - Γουίλιαμς-Γκος τη ροκανίσουν ερχόμενοι από τον πάγκο για το 19-16 της πρώτης περιόδου. Στη δεύτερη το ματς ήταν πολύ πιο ποιοτικό. Γουίλιαμς-Γκος και Παπανικολάου έβαλαν δύο τρίποντα για το 20-22 στο 13', ο Φιλ Γκος απάντησε με δύο δικά του μακρινά σουτ για το 26-22 στο 14' κι ο Σπανούλης έβαλε ακόμα δύο για το 26-28. Τα timeouts των δύο προπονητών οδηγούσαν σε μικρά ξεσπάσματα, με το σκορ να πηγαίνει ψηλά και τους Πειραιώτες να αισθάνονται πιο άνετα σε αυτό το τέμπο. Το 35-41 του πρώτου μέρους αποδείκνυε του λόγου το αληθές.

Γκος και Στρέλνιεκς αστόχησαν στα πρώτα τους σουτ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Σπανούλης όμως έβαλε τρίποντο για το 38-44 που κράτησε τον ΠΑΟΚ σε μια απόσταση. Ο Παπανικολάου έστειλε με μακρινό σουτ τη διαφορά στους εννέα (40-49), όμως οι γηπεδούχοι δεν τρόμαξαν. Πίεσαν στην άμυνα, πήραν τρίποντο του Κόνιαρη, μείωσαν στους τρεις (48-51) με επί μέρους σκορ 8-2, για να απαντήσει ο Πρίντεζης με δύο δίποντα που έστειλαν την ομάδα του στο +7 (48-55). Και πάλι όμως οι Θεσσαλονικείς είχαν τις απαντήσεις, εκμεταλλεύθηκαν τα διαδοχικά άστοχα σουτ του Γουίλιαμς-Γκος και με βολές του Μαργαρίτη έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -1 για να οδηγήσουν το ματς σε... θρίλερ για γερά νεύρα.

Ο Τέπιτς άνοιξε την τέταρτη περίοδο με τρίποντο από την αριστερή γωνία για το 57-55, για να ακολουθήσει ένα σερί 0-11 του Ολυμπιακού με τον Πρίντεζη στον ρόλο του ηγέτη. Το 57-66 στο 34' και το 59-70 στο 35' (γκολ-φάουλ του Μιλουτίνοβ και βολή του Τουπάν σε τεχνική ποινή στον πάγκο του ΠΑΟΚ) έδωσαν στους Πειραιώτες ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης, μια νίκη που τελικά πήραν χωρίς να προβληματιστούν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Σχεδόν κατάμεστο ήταν το "Παλατάκι", που είχε όμορφη, γιορτινή ατμόσφαιρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Σώμος, Ανδρικόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 35-41, 54-55, 68-78

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 4 (2/10 σουτ), Κόνιαρης 3 (1), Τέπιτς 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκος 16 (5/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μορέιρα 16 (6/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Ζάρας, Μαργαρίτης 2, Σχίζας, Αθηναίου 3 (1), Χάτσερ 7, Τζόουνς 7 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοβ, Σπανούλης 10 (0/2 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μιλουτίνοβ 17 (7/10 δίποντα, 3/4 βολές, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Παπανικολάου 6 (2), Στρέλνιεκς 14 (2), Πρίντεζης 19 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπόγρης, Μάντζαρης (0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 6 (0/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Τουπάν 6 (1), ΛεΝτέι

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 12/26 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 14/21 βολές, 28 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 5 επιθετικά), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/35 δίποντα, 12/34 τρίποντα, 8/10 βολές, 47 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 18 επιθετικά), 25 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο ΠΑΟΚ θα παίξει στις 5/1 (15:15) στο Βενετόκλειο με τον Κολοσσό Ρόδου, ενώ ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί στις 6/1 (19:30) την ΑΕΚ στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.