ΠΑΟΚ - Ιωνικός 110-80: Σαρωτικός Δικέφαλος παραμονής

BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÉÙÍÉÊÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)
BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÉÙÍÉÊÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Τρομερή εμφάνιση έκανε ο ΠΑΟΚ, που διέλυσε τον αποκαρδιωτικό Ιωνικό Νικαίας στο Παλατάκι για να κάνει ένα βήμα προς την παραμονή του στην EKO Basket League (VIDEO).

Την πέμπτη φετινή του νίκη σε 16 αγώνες πήρε ο ΠΑΟΚ το απόγευμα του Σαββάτου (18/1), καθώς επικράτησε πολύ εύκολα του Ιωνικού (110-80) στο Παλατάκι για να κάνει ένα σημαντικό βήμα προς τον στόχο της παραμονής του στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ. Η ομάδα του Κώστα Χαραλαμπίδη δεν έδωσε δικαιώματα σε εκείνη της Νίκαιας, την σάρωσε από το πρώτο μέρος και πήγε στο 5-3 στο γήπεδό της για να βάλει φωτιά στην ουρά της βαθμολογίας. Όσο για τον Ιωνικό; Έπεσε στο 7-9, έπαιξε κακό μπάσκετ και δεν θα προκαλέσει ιδιαίτερη εντύπωση αν σύντομα μπει σε περιπέτειες και στη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο MVP

Ο Αντουέιν Γουίγκινς έχει αμφισβητηθεί πολύ στη διάρκεια της σεζόν, όμως συνεχίζει να παλεύει σε κάθε ματς σαν να είναι το τελευταίο του. Απέναντι στον Ιωνικό ο Αμερικανός σκόραρε 26 πόντους από 10/12 δίποντα και 6/7 βολές, μάζεψε έξι ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ, έκλεψε μια μπάλα και έκοψε ένα σουτ, δεν έκανε λάθος στα 22 λεπτά που έμεινε στο παρκέ και ήταν μακράν ο κορυφαίος της ομάδας του.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 10/16 τρίποντα έκλεισε ο ΠΑΟΚ το πρώτο μέρος (είχε 2/8 στο δεύτερο), με 67% στο δίποντο έκλεισε τον αγώνα την ώρα που ο Ιωνικός έκανε την προσπάθειά του στην επίθεση αλλά δεν υπήρχε αμυντικά. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τους 63 από τους 110 πόντους τους στον πάγκο, έβαλαν 40 στη ρακέτα, 28 από λάθη των αντιπάλων τους και άλλους 29 στον αιφνιδιασμό, για να μη βρεθούν ποτέ πίσω στο σκορ και να φτάσουν πολύ εύκολα στη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σαρωτικός από νωρίς, ο ΠΑΟΚ έχτισε προβάδισμα εννέα πόντων (15-6) στα μέσα της πρώτης περιόδου με τρίποντο του Μπεστ, έκλεισε στο 27-17 το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας 9/15 σουτ και εννέα πόντους στον αιφνιδιασμό, πριν οι Αμερικανοί (Σόρτερ, Σμιθ, Γουίγκινς, Νόουλς) πατήσουν το γκάζι για να εκτοξεύσουν τη διαφορά στους 21 (48-27 στο 15'). Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν αρκετή ποιότητα για να κοντράρουν τον ενθουσιασμό των γηπεδούχων και το 59-39 του ημιχρόνου έμοιαζε απόλυτα φυσιολογικό από τη στιγμή που οι Θεσσαλονικείς είχαν 10/16 τρίποντα (!) και 20 πόντους από τα λάθη των αντιπάλων τους.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει εντυπωσιακά ποσοστά και να παίζει και καλό μπάσκετ, η διαφορά συνέχισε να ανοίγει, έφτασε τους 34 (79-45 στο 25') και ο Ιωνικός δεν μπορούσε να κάνει τίποτα σωστά στο Παλατάκι. Το 90-53 στο τέλος της τρίτης περιόδου είχε, φυσικά, κρίνει την αναμέτρηση και το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν είχε πολύ κόσμο το Παλατάκι, σε ένα εύκολο όπως εξελίχθηκε ματς για τον ΠΑΟΚ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Ζαχαρής, Παγώνης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-17, 59-39, 90-53, 110-80

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Σμιθ 19 (2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα), Τσόχλας 6 (2), Μαργαρίτης 7, Μπεστ 15 (3/5 τρίποντα), Σαρικόπουλος (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράουν 9 (3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Χατζηνικόλας, Καραμανώλης, Ιατρίδης 2, Σόρτερ 20 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ασίστ), Γουίγκινς 26 (10/12 δίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Νόουλς 6

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κουταλιανός): Αρνέτ 7 (1), Μόμπλι 13 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπατής 2, Σχορτσανίτης, Σίμπσον 19 (2/5 δίποντα, 5/9 τρίποντα), Τζόουνς 11 (2), Σάφτεναρ 5 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κατούφας 7 (1), Κώττας 2, Δημάκος 5, Κάλαχαν 9 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 27/40 δίποντα, 12/24 τρίποντα, 20/23 βολές, 38 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 15/35 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 14/19 βολές, 27 ριμπάουντ (16 αμυντικά - 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο ΠΑΟΚ θα παίξει στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό (27/1 στις 19:30), ενώ ο Ιωνικός θα υποδεχθεί στο Φάληρο τον Άρη (26/1 στις 19:00).