STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΠΑΟΚ - Ίκαρος Χαλκίδας 88-74

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Ικαρο στο "Παλατάκι" με σκορ 88-74, σε ένα ματς που δεν υπήρχε βαθμολογικό ενδιαφέρον για τον "Δικέφαλο". Υποβιβάστηκε το σύνολο του Θανάση Γιαπλέ.

Τι κι αν ήταν βαθμολογικά αδιάφορος ο ΠΑΟΚ (πριν το σημερινό ματς είχε εξασφαλίσει την τέταρτη θέση); Ο "Δικέφαλος" πήρε την νίκη απέναντι στον Ικαρο με σκορ 88-74 και πλέον ετοιμάζεται για τα πλέι οφ.

Η ομάδα του Γιαπλέ είχε σαφώς πιο μεγάλο κίνητρο για το ροζ φύλλο αγώνα αφού ήθελε συνδυασμό αποτελεσμάτων για να παραμείνει στην Basket League OΠΑΠ (συγκεκριμένα ήθελε "διπλό" στο "Παλατάκι" και ήττες των Πανελεσινιακού και Ηλυσιακού), αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που πήρε τελικά την νίκη. Να σημειωθεί πως ο Ικαρος πλέον αποχαιρετά την κατηγορία καθώς υποβιβάστηκε. Αντίπαλος του ΠΑΟΚ στα πλέι οφ θα είναι η Ν. Κηφισιά που νίκησε εκτός έδρας τον Πανελευσινιακό.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Μαρκ Πέιν ήταν πολύ καλός στο παιχνίδι και ιδιαίτερα αποτελεσματικός. Τελείωσε το ματς με 20 πόντους και "έδωσε" πολλά στον "Δικέφαλο".

Εκεί κρίθηκε

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ έκανε το μεγάλο βήμα για την νίκη. Στο α' δεκάλεπτο το σκορ ήταν 20-18, στο β' όμως ο "Δικέφαλος" "πάτησε" γκάζι, προηγήθηκε ακόμη και με 23 πόντους (54-31) και στο 20' το σκορ ήταν 54-36. Ετσι οι φιλοξενούμενοι δεν... προλάβαιναν να "γυρίσουν" το ματς.

Ο αριθμός

Πριν το σημερινό ματς ο Ντι Τζέι Κούπερ χρειαζόταν 9 ασίστ για να ξεπεράσει τον Νταμίρ Μουλαομέροβιτς και να γράψει ιστορία ως ο παίκτης του ΠΑΟΚ με τις περισσότερες ασίστ σε μία σεζόν. Ο Αμερικανός έβγαλε εις πέρας αυτήν την αποστολή και έκανε αυτό το σπουδαίο ρεκόρ.

O αγώνας

Στο ξεκίνημα του ματς ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα (5-2) αλλά με πέντε σερί πόντους του Ασκα, ο Ικαρος προηγήθηκε με 5-7 στο 4'. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι μπροστά (9-11 στο 7'), ο "Δικέφαλος" δεν είχε σωστές επιλογές επιθετικά και το σύνολο του Γιαπλέ έφτασε στο +5 (11-16). Με δύο σερί τρίποντα του Κασελάκη, ο "Δικέφαλος" πήρε κεφάλι στο σκορ (17-16) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 20-18.

Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά επτά πόντων (26-19) και η αυτή "πήγε" στους 10 με τρίποντο του Δέδα (31-21 στο 13'). Ο Κούπερ έκανε το 34-22 και ο Δέδας ήταν ο "υπεύθυνος" για 40-24. Οι "ασπρόμαυροι" συνέχιζαν να είναι... μακριά από τους φιλοξενούμενους, ο Πέιν με πολύ ωραίο κάρφωμα "έγραψε" το 46-28 και στο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν στο +19 (54-35).

Ο Ικαρος μείωσε σε 56-41 στο 23' και η διαφορά εξακολουθούσε να είναι στους 15 πόντους (58-43), κάτι που έκανε τον Σούλη Μαρκόπουλο να ζητήσει τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο -13 (60-47), αλλα ο ΠΑΟΚ... φόρτσαρε και έφτασε στο +18 (66-48, με τον Γιάννη Γκαγκαλούδη στην συνέχεια να τραυματίζεται και να αποχωρεί υποβασταζόμενος). Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 69-51.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ουσιαστικά διαδικαστικού χαρακτήρα αφού ο Ικαρος δεν έδειχνε ικανός να απειλήσει τον ΠΑΟΚ. Στο 32' το σκορ ήταν 73-56 ενώ ο Πέιν έκανε το 75-58 στο 33'. Ο Ασκα διαμόρφωσε το 75-62 στο 34', ο Δέδας έδωσε αέρα 18 πόντων (80-62) και το ματς ολοκληρώθηκε με 88-74.

Δεκάλεπτα: 20-18, 54-35, 69-51, 88-74.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 20(2), Κούπερ 8(2), Χαραλαμπίδης, Τσόχλας 3(1), Τσαιρέλης 14, Δέδας 14(4), Μαργαρίτης 6, Καλλές 1, Μπόγρης 8, Κασελάκης 8(2), Λιάπης 6(1), Κόνιαρης.

Iκαρος Χαλκίδας (Γιαπλές): Ρόμπερτσον 23(5), Aσκα 18(1), Μανωλόπουλος, Σάτον 14, Γκαγκαλούδης 5, Σπανός, Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Ρίτσαρντς 10(1), Μπέμπης 2.