ΜΠΑΣΚΕΤ

Πανιώνιος - ΠΑΟΚ 69-73: Γκος - Χρυσικόπουλος τον γλίτωσαν από τη "γκέλα"

Πιο έμπειρος, πιο γεμάτος, πιο ικανός στα κρίσιμα, ο ΠΑΟΚ λύγισε την αντίσταση του Πανιωνίου στο κλειστό της οδού Αρτάκης με τους Φιλ Γκος - Λίνο Χρυσικόπουλο να κάνουν τη διαφορά.

Την έκτη νίκη του σε 10 αγώνες στη Basket League 2018/19 πήρε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε του Πανιωνίου (73-69) στο κλειστό της οδού Αρτάκης. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δικαίωσε τα προγνωστικά, έπαιξε όσο χρειαζόταν και με μικρά ξεσπάσματα έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι σε έναν μαχητικό αντίπαλο που όμως δεν βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση και έχασε και τον βασικό του πόιντ γκαρντ.

Πάλεψε με τρομερό πείσμα ο Ντέβιον Μπέρι για τους γηπεδούχους, που έχασαν νωρίς στο ματς τον Νώντα Παπαντωνίου και γνώρισαν την έβδομη ήττα τους σε δέκα αγώνες, για να παραμείνουν στα... χαμηλά της κατηγορίας, στην προσπάθεια που κάνουν να μείνουν σε αυτή. Κορυφαίοι των νικητών ο Λίνος Χρυσικόπουλος κι ο Φιλ Γκος που έπαιξε αν και ανέτοιμος, με τον Έλληνα φόργουορντ να εκμεταλλεύεται τα μισ-ματς και τον Αμερικανό να πετυχαίνει κρίσιμα τρίποντα.

Ο MVP

Ο Λίνος Χρυσικόπουλος δεν ξεκίνησε καλά το ματς, είχε άστοχα σουτ, λάθη, κακές αποφάσεις, ωστόσο η απόδοσή του ανέβηκε στο δεύτερο μέρος. Ο Έλληνας φόργουορντ εκμεταλλεύθηκε τα μισ-ματς, σκόραρε 15 πόντους με 5/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 2/2 βολές, μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε μια ασίστ, έκοψε ένα σουτ και κάλυψε έτσι τα έξι λάθη που έκανε στα 36 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Ο Κερκυραίος έχει ανέβει φέτος επίπεδο και το αποδεικνύει με κάθε ευκαιρία.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Επτά λάθη είχε ο Πανιώνιος στην πρώτη περίοδο, αριθμός πολύ μεγάλος για αγώνα απέναντι σε τέτοιο αντίπαλο. Κι ο ΠΑΟΚ, βέβαια, είχε μόλις 4/13 δίποντα στο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το σαραντάλεπτυο με 3/23 τρίποντα και μόλις οκτώ τελικές πάσες, με τον Τζόι Ντόρσεϊ να μένει στον έναν πόντο και να μη δίνει βοήθειες στην ομάδα του.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με γκρίνια προς τους διαιτητές, με λάθη και άστοχες προσπάθειες ξεκίνησε το ματς. Το σκορ στο τέταρτο λεπτό ήταν 2-4, όμως Χάτσερ και Τέπιτς βρήκαν γρήγορα ρυθμό για να κρατήσει ο ΠΑΟΚ το προβάδισμα από τους δέκα δικούς τους πόντους. Ο Αμερικανός πίεσε σε όλο το γήπεδο, έκλεψε μπάλες, "κέρδισε" το διάστρεμμα του Παπαντωνίου που γύρισε τον αστράγαλό του στο πόδι του άσου του ΠΑΟΚ και το 13-17 της πρώτης περιόδου ήταν εν πολλοίς αποτέλεσμα των επτά λαθών των γηπεδούχων. Η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε προς το καλύτερο στη συνέχεια, ο Πανιώνιος πέτυχε 11 πόντους από το 10' έως το 13' με τον Μπέρι και τον Όστιν να γράφουν το 26-22, όμως ο ΠΑΟΚ έμεινε συγκεντρωμένος και με ψυχραιμία ανέκτησε το προβάδισμα (35-40) στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Ο Οικονόμου ρίσκαρε στην έναρξη της τρίτης περιόδου, κράτησε τον Μπέρι στο παρκέ παρά το γεγονός ότι ο Αμερικανός είχε τέσσερα φάουλ και δικαιώθηκε. Ο ηγέτης του Πανιωνίου σκόραρε τρίποντο και γκολ-φάουλ για το 41-40 στο 22', όμως ακολούθησε ένα ξέσπασμα του ΠΑΟΚ που έτρεξε ένα σερί 9-0 σε τρία λεπτά για το 41-49 με τον Τζαμάλ Τζόουνς να κάνει τη διαφορά. Αυτή η μικρή διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, πριν οι γηπεδούχοι πιέσουν στις αρχές της τέταρτης, μειώσουν στους δύο (52-54) και δώσουν νέο ενδιαφέρον στο ματς. Το timeout του Παπαθεοδώρου οδήγησε σε 0-5 από τους Χρυσικόπουλο - Τέπιτς για το 52-59, όμως ο Πανιώνιος δεν παράτησε την προσπάθεια, μείωσε στους τρεις (60-63 και 63-66), πήρε αντιαθλητικό στο 1:41 με τη διαφορά στους πέντε, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο καθώς ο Χάτσερ έβαλε τις κρίσιμες βολές και κράτησε τον ΠΑΟΚ σε απόσταση άνω της μίας κατοχής.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν γέμισε το κλειστό της οδού Αρτάκης, είχε όμως αρκετό κόσμο, είχε αρκετή γκρίνια προς τους τρεις διαιτητές, είχε και μερικούς που ξέφυγαν. Ένας μάλιστα έφτυσε τον διαιτητή Αναστόπουλο στο 19', με αποτέλεσμα εκείνος να καταγράψει το περιστατικό στο φύλλο αγώνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Τσαρούχα, Κάρδαρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-17, 35-40, 48-54, 69-73

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Παπαντωνίου, Ντόρσεϊ 1 (6 ριμπάουντ σε 13:03), Μπέρι 25 (7/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάρις 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Σίνγκλερ 4 (2/9 σουτ), Καραμαλέγκος, Δίπλαρος 7 (1/9 σουτ), Καμπερίδης 2, Τέιλορ 9, Όστιν 14 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή)

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 15 (1), Κόνιαρης 8 (2), Τέπιτς 8 (2), Τζόουνς 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μορέιρα 6, Ζάρας, Αθηναίου, Γκάρετ 7 (6 ριμπάουντ), Χάτσερ 11 (1), Γκος 11 (3)

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 22/39 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 16/20 βολές, 38 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 13 επιθετικά), 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 16/39 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 11/16 βολές, 39 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 15 επιθετικά), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Πανιώνιος θα παίξει το Σάββατο 29/12 στις 19:00 με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, ενώ ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί την Κυριακή 30/12 στις 17:00 τον Ολυμπιακό στο "Παλατάκι".