STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πανιώνιος - Λάρισα 74-71: Με την ψυχή στο στόμα οι κυανέρυθροι

BASKET LEAGUE / ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΛΑΡΙΣΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ  / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΛΑΡΙΣΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Προβάδισμα 16 πόντων πέταξε ο Πανιώνιος, στο τέλος όμως λύγισε τη Λάρισα που είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση. 20 περισσότερες βολές εκτέλεσαν οι κυανέρυθροι.

Την πέμπτη νίκη του σε 11 αγώνες της ΕΚΟ Basket League 2019/20 πήρε ο Πανιώνιος το απόγευμα του Σαββάτου (14/12) καθώς επικράτησε της Λάρισας (74-71) στο κλειστό του Παλαιού Φαλήρου και έκανε ακόμη ένα βήμα για την παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ. Δημήτρης Βεργίνης, Σαμάρντο Σάμουελς και Τίμοσλαβ Πέτροβιτς έκαναν τη διαφορά για τους κυανέρυθρους, την ώρα που οι Θεσσαλοί έβλεπαν τα γκαρντ τους να είναι πολύ άστοχα και τον Μπράντον Ρας να παλεύει σχεδόν μόνος στην επίθεση. Στο 3-8 πλέον η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, που συνεχίζει να βρίσκεται χαμηλά στη βαθμολογία της Α1.

O MVP

Σπουδαίος ο Δημήτρης Βεργίνης, που έμεινε 36 λεπτά στο παρκέ για να σκοράρει 19 πόντους από 2/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 3/4 βολές, να μαζέψει επτά ριμπάουντ, να μοιράσει τέσσερις ασίστ και να κλέψει μία μπάλα. Η εμπειρία του είναι πολύ σημαντική γι' αυτόν τον Πανιώνιο, που δεν είχε ενεργό τον τραυματία Φώτη Λαμπρόπουλο.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Μόλις 12 πόντους πέτυχε στη ρακέτα ο Πανιώνιος, που σούταρε καλά από την περιφέρεια (13/27) την ώρα που η Λάρισα είχε τέσσερα λιγότερα εύστοχα τρίποντα σε ίδιες προσπάθειες. Οι 21 ασίστ των γηπεδούχων είναι μια πολύ καλή επίδοση, σίγουρα όμως οι 12 άστοχες βολές χτυπούν στο μάτι. 20 λιγότερες εκτέλεσε η Λάρισα, που συνολικά έβαλε πέντε περισσότερα καλάθια από τους κυανέρυθρους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Σάμουελς να κάνει τη διαφορά από νωρίς, ο Πανιώνιος πέτυχε τον πρώτο μικρό στόχο του. Έχτισε ένα προβάδισμα επτά πόντων (13-6) στο πέμπτο λεπτό, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 21-16, είχε όμως 8/14 βολές την ώρα που η Λάρισα μετρούσε μόλις 1/2. Το ματς ήταν πιο σκληρό στη δεύτερη περίοδο, με τον Μπράντον Ρας να βοηθά τους Θεσσαλούς να μείνουν κοντά στο σκορ, να κλείσουν το πρώτο μέρος στο -2 (37-35) και να συνεχίσουν να διεκδικούν τη νίκη στο κλειστό του Φαλήρου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταπληκτικό για τους γηπεδούχους και καταστροφικό για τους φιλοξενούμενους. Το 27-13 της περιόδου οδήγησε στο +16 (64-48) για τον Πανιώνιο, με τον Βεργίνη και τον Πέτροβιτς να κάνουν θραύση και τον Αγγέλου να μη βρίσκει λύσεις στον δικό του πάγκο μέχρι τα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου. Εκεί το δίδυμο Χίκι - Μπερχανεμέσκελ μάζεψε τη διαφορά στους πέντε (66-61 στο 36'), με τον Πανιώνιο να έχει μόλις δύο πόντους σε έξι λεπτά και να φλερτάρει με την αυτοκτονία. Στο φινάλε ο Χάρις είχε την ευκαιρία να στείλει με τρίποντο το ματς στην παράταση, αστόχησε όμως και οι γηπεδούχοι επιβίωσαν.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Λίγος κόσμος βρέθηκε στο κλειστό του Φαλήρου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Μπήτης, Παντελίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-16, 37-35, 64-48, 74-71

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γαβριήλ): Ντουρέν 3 (1), Βεργίνης 19 (2/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Καμαριανός 1, Σάμουελς 19 (5/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/11 βολές, 8 ριμπάουντ), Πάσαλιτς 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΜακΓκιλ 4 (1 τρίποντα, 6 ασίστ), Λι, Πέτροβιτς 13 (3), Καμπερίδης 5 (1)

ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Χίκι 6(3/12 σουτ, 5 ασίστ), Ρας 15 (2/3 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπερχανεμέσκελ 17 (3/5 τρίποντα), Χάρις 6 (0/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παρκς 10 (5/6 δίποντα), Χείλαρης, Τσιλούλης 3 (1), Φλόιντ 5, Παπαντωνίου 9 (2/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 9/23 δίποντα, 13/27 τρίποντα, 17/29 βολές, 34 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 7 επιθετικά), 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 18/40 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 8/9 βολές, 38 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 12 επιθετικά), 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Πανιώνιος θα παίξει, ως φιλοξενούμενος, στο Φάληρο με τον Ιωνικό (21/12 στις 15:45), ενώ η Λάρισα θα υποδεχθεί την ΑΕΚ (22/12 στις 19:15).