ΜΠΑΣΚΕΤ

Πανιώνιος - Κύμη 89-93: ο ένας το χειροκρότημα, η άλλη τη νίκη

BASKET LEAGUE / ÐÁÍÉÙÍÉÏÓ - ÊÕÌÇ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ÐÁÍÉÙÍÉÏÓ - ÊÕÌÇ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Πανιώνιος έκανε τρομερή προσπάθεια και μοίρασε 21 ασίστ, όμως η Κύμη ήταν πιο γεμάτη και ικανή για να πάρει τη νίκη στη Νέα Σμύρνη (89-93) στην πρεμιέρα της Basket League 2018/19.

Η περσινή σεζόν δεν θα ξεχαστεί ποτέ στη Νέα Σμύρνη. Ο Πανιώνιος κατάφερε, έστω και με τη "βοήθεια" των Τρικάλων να μείνει στην πρώτη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ, βρέθηκε και φέτος στο χείλος της καταστροφής, έφτιαξε όμως roster, στάθηκε όρθια και μπήκε στην πρεμιέρα της Basket League με αισιοδοξία για κάτι καλό. Η αλήθεια είναι πως οι κυανέρυθροι πάλεψαν όσο μπορούσαν, όμως η Κύμη ήταν πιο έτοιμη, πιο γεμάτη και πιο ικανή για να πάρει τη νίκη (89-93) στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Ο ΝτεΒόν Γουάσινγκτον έκανε τρομερή δουλειά, ο Ρόντερικ Κάμφορ έβαλε το μεγάλο σουτ για το 80-84 στο 38' και οι γηπεδούχοι του Κρις Χουγκάζ (που ακόμη αναζητά την πρώτη νίκη της προπονητικής του καριέρας στην ελληνική Α1) έμειναν με το παράπονο για την τρομερή προσπάθειά τους που αντικατοπτρίζεται στις 21 ασίστ που μοίρασαν.

O MVP

Ο ΝτεΒόν Γουάσινγκτον δεν είναι το "όνομα" της Κύμης, στο κλειστό της Νέας Σμύρνης όμως ήταν αυτός που έκανε την περισσότερη και τη σημαντικότερη δουλειά για την ομάδα της Εύβοιας. Ο Αμερικανός σκόραρε 23 πόντους με 5/8 δίποντα, 4/4 τρίποντα και 1/1 βολή, μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκλεψε μια μπάλα και ήταν ξεκάθαρα ο πολυτιμότερος της αναμέτρησης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η τρομερή επίδοση του Πανιωνίου στο κομμάτι της δημιουργίας. Οι 21 ασίστ είναι ένας πραγματικά σπουδαίος αριθμός για μια ομάδα αυτού του επιπέδου, που έκανε μόλις δέκα λάθη, μα δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Μόλις δέκα τελικές πάσες είχε η Κύμη, με τον Σκοτ Σαγκς να μένει χαμηλά (7 πόντοι από 2/10 σουτ) στην πρώτη του εμφάνιση στο ελληνικό πρωτάθλημα, αλλά την ομάδα του να "επιβιώνει", δείγμα του πόσο γεμάτο είναι το ρόστερ της.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μπορεί η Κύμη να μπήκε καλύτερα στο ματς, μπορεί στο τέταρτο λεπτό (8-11) να είχαν σκοράρει οι τέσσερις από τους πέντε βασικούς της, όμως ο Πανιώνιος ήταν αυτός που κέρδισε τις εντυπώσεις. Έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 22-20, πριν ακολουθήσει ένα μικρό ξέσπασμα των φιλοξενούμενων που με ένα επί μέρους 3-11 σε τέσσερα λεπτά ανέκτησαν το προβάδισμα για να το κρατήσουν μέχρι το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι έμειναν κοντά χάρη στην αποτελεσματικότητά τους στις βολές (15/19), την ώρα που οι αντίπαλοί τους είχαν βρεθεί μόλις δύο φορές στη γραμμή, αλλά μετρούσαν έξι περισσότερα καλάθια κυρίως από ατομικές ενέργειες με τον Ουμπίλα να έχει 12 πόντους και να είναι ο κορυφαίος του παρκέ.

Ο Σίνγκλερ γύρισε στο δεύτερο μέρος αποφασισμένος να πάρει τον Πανιώνιο στις πλάτες του, το κατάφερε, το 56-50 στο 24' ενθουσίασε το κοινό, όμως η Κύμη απάντησε με ένα δικό επί μέρους 13-1 που την έβαλε στη θέση του οδηγού (57-63) λίγο πριν "βγει" το τρίτο δεκάλεπτο. Ήταν ένα κομβικό σημείο της αναμέτρησης, καθώς οι Νεοσμυρνιώτες έχασαν τη γη κάτω από τα πόδια τους και δεν είχαν στη συνέχεια άλλες δυνάμεις για να διεκδικήσουν τη νίκη. Οι 12 πόντοι του Γουάσινγκτον στο δεκάλεπτο ήταν αυτοί που έδωσαν το momentum στην ομάδα του Καστρίτη, η οποία κράτησε μια μικρή διαφορά και με κρίσιμο καλάθι του Κάμφορ στο 38' (80-84) κρατήθηκε μπροστά.

Ο Πανιώνιος έβρισκε συνεχώς λύσεις, μείωσε στους δύο (89-91) με βολές του Δίπλαρου στα 11 δευτερόλεπτα, όμως ο Μπολντς απάντησε με τον ίδιο τρόπο και κλείδωσε τη νίκη για την Κύμη.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Είχε αρκετό κόσμο το κλειστό της Νέας Σμύρνης, αν και οι άνθρωποι του Πανιωνίου περίμεναν πως θα γεμίσει. Δεν γέμισε καθώς οι οργανωμένοι οπαδοί συνεχίζουν την αποχή από τους αγώνες της ομάδας μπάσκετ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Δεσλής, Πουρσανίδης Κ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 43-44, 59-65, 89-93

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Χουγκάζ): Δίπλαρος 15 (1 τρίποντο, 10/10 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπέρι 19 (5/8 δίποντα, 9/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τέιλορ 12, Χάρις 8 (2), Σίνγκλερ 16 (3/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καμαριανός 4, Καμπερίδης, Μπράουν 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χουγκάζ 1, Τζονς 6

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μπολντς 12 (2), Χόρτον 9, Σαγκς 8 (2/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάμφορ 11 (1), Γουάσινγκτον 23 (5/8 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Πουλιανίτης, Τσιάρας, Στυλιανού 2, Μαραγκός 4, Τουντζιαράκης 9, Γερομιχαλός, Ουμπίλα 15 (3)

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 17/35 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 34/40 βολές, 35 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 9 επιθετικά), 21 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Κύμης: 22/43 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 19/29 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 11 επιθετικά), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Πανιώνιος θα ταξιδέψει στη Λήμνο για να αντιμετωπίσει τον Ήφαιστο το Σάββατο 13/10 στις 15:45, ενώ η Κύμη θα υποδεχθεί την Κυριακή 14/10 στις 19:00 τον Ολυμπιακό στη Χαλκίδα.