STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πανιώνιος - Ίκαρος 89-54

Ο Πανιώνιος ανέβασε ταχύτητα από το ξεκίνημα και εξαφανίστηκε από τα μάτια του Ικάρου από τα πρώτα λεπτά, πριν φτάσει στο 89-54, για την 21η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Ο Πανιώνιος επέστρεψε στις νίκες, σε ό,τι αφορά τα εντός έδρας παιχνίδια για τη Basket League ΟΠΑΠ, με το 89-54 επί του Ικάρου.

Ο πρωταγωνιστής

Ο ΜακΚόλουμ (15π., 5/10 διπ., 1/5 τριπ., 2/2 βολές, 2-1 ριμπ., 3 ασίστ, 2 κλεψ.) με τον Μίλμπουρν έθεσαν το ρυθμό και για την ακρίβεια το 12-0 (3.20) με το οποίο προηγήθηκε ο Πανιώνιος. Έκτοτε όχι μόνο δεν έχασε το προβάδισμα, αλλά ούτε καν απειλήθηκε. Ο Κάρτερ πήρε τη σκυτάλη στην τρίτη περίοδο (τελείωσε με 13π., με 4/5 διπ., 1/2 τριπ., 2/3 βολές, 3-2 ριμπ., 2 ασίστ) και ο Κυρίτσης το φινάλε (12π.).

Ο αριθμός

Οι "κυανέρυθροι" ήταν καλύτεροι σε όλα. Το... χάιλαϊτ τους ενδεχομένως να ήταν τα μόλις 4 λάθη που είχαν έως το 30' (τελείωσαν με 9). Στα τρίποντα είχαν ένα θέμα, αλλά το κάλυψαν με όλα τα άλλα που εμφάνισαν. Στη λίστα ήταν και οι 8/11 αιφνιδιασμοί.

Πού κρίθηκε

Στη διαφορά επιπέδου.

Για να διασφαλίσουν οι γηπεδούχοι πως θα κάνουν τη ζωή τους πιο εύκολη, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, με το επί μέρους 23-7 της πρώτης περιόδου να είναι ενδεικτικό αυτού που συνέβη (οι Μίλμπουρν και ΜακΚόλουμ έδωσαν την ώθηση). Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν τους πρώτους πόντους στο 4.10 (12-3 με έμμεσο τρίποντο του Σούτον) και έως το 31-15 του Βουγιούκα (13.30), μόνο οι Άσκα και Σούτον είχαν δώσει εντός παιδιάς.

Το μόνο που δεν είχε το παιχνίδι του Πανιωνίου στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν το τρίποντο, τρόπος με τον οποίον ξεκίνησε η β' περίοδος (δια χειρός Μίλμπουρν, 26-7). Όταν ο ΜακΚόλουμ έκανε τρία τα εύστοχα σουτ από τα 6.75 (σε 10 προσπάθειες), το σκορ έγινε 37-17 (16.10'').

Για την ιστορία, ο Σούτον πρόσφερε στην παρέα του το πρώτο τρίποντο (ο ίδιος έφτασε τους 11π.), στο 19' (43-23) και έπειτα από 10 αποτυχημένες προσπάθειες. Οι "κυανέρυθροι" είχαν έως την ανάπαυλα 12/20 βολές (11/18 στη β' περίοδο), 11/21 διπ. και 3/12 τριπ., 18-8 ριμπ., 3 λάθη και 11 ασίστ. Οι Χαλκιδαίοι μέτρησαν 6/10 βολές, 7/17 διπ. και 1/11 τριπ., συν 15-3 ριμπ., 8 λάθη και 2 ασίστ.

Το 24-12 της τρίτης περιόδου μάλλον αποκαλύπτει την πάσα αλήθεια (έως το 67-35). Αν θέλετε κάποιες περισσότερες λεπτομέρειες, οι γηπεδούχοι δοκίμασαν 23 σουτ και οι φιλοξενούμενοι 9, με τον Πανιώνιο να φτάνει στο 30' έχοντας μόλις 4 λάθη (οι του Ικάρου είχαν 12). Τεράστια διαφορά υπήρχε και στα ριμπάουντ (26-14 vs. 21-3).

Όταν ο Κυρίτσης έκανε οκτώ τους πόντους του (με πέντε σερί) η διαφορά έφτασε στους 40 πόντους (79-39, 34.20''). Έως το 37' ο Σφαιρόπουλος είχε χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες του και όλοι είχαν σκοράρει. Πλην του Μισέλ που πάτησε τελικά, στο παρκέ, στο τελευταίο δίλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 43-23, 67-35, 89-54.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 15, Σταμάτης 15, Μοτσενίγος 2, Ντούβνιακ 11, Κάρτερ 13, Μίλμπουρν 10, Αθανασούλας 4 (6 ριμπ., 4 ασίστ), Μπατής 4, Σκορδίλης 4, Μισέλ, Σίμτσακ 9 (9 ριμπ.), Κυρίτσης 12.
Ίκαρος (Γιαπλές): Γούντολ 2, Άσκα 12, Μανωλόπουλος 5, Σούτον 22 (13 ριμπ.), Γκαγκαλούδης 5, Σπανός 2, Τολιόπουλος 4, Βουγιούκας 2, Δεμερτζής, Ρίτσαρντς, Μπέμπης.