STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πανιώνιος - Ηλυσιακός 69-64

Ο Πανιώνιος νίκησε στο κλειστό της Νέας Σμύρνης τον Ηλυσιακό με 69-64, ο οποίος πάλεψε μέχρι το τέλος. Εξαιρετική εμφάνιση από τον ΜακΚόλουμ.

Ο Πανιώνιος κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ηλυσιακού στο κλειστό της Νέας Σμύρνης με 69-64 για την έβδομη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, όμως στα τελευταία δέκα λεπτά οι Νεοσμυρνιώτες επέστρεψαν και πήραν το θετικό αποτέλεσμα.

Ο πρωταγωνιστής

Ο ΜακΚόλουμ ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι εξαιρετικός για την ομάδα του Πανιωνίου, καθώς σημείωσε 29 πόντους, έχοντας 9/9 βολές, 7/13 βολές, 2/3 τρίποντα, μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ.

Ο αριθμός του ματς

Ο Ηλυσιακός ηττήθηκε, όμως ο Καυκής μοίρασε στο παιχνίδι 6 ασίστ.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα ο Ηλυσιακός που είχε το προβάδισμα στο σκορ για 30 λεπτά, πέτυχε τρεις πόντους από βολές μέχρι το 39ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Καυκής σημείωσε το πρώτο καλάθι της ομάδας 45 δευτερόλεπτα πριν τελειώσει το παιχνίδι (μείωσε σε 65-61).

Ο αγώνας:

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και κατάφεραν με κάρφωμα του Στέφενς να προηγηθούν με 13-11 στο έκτο λεπτό του αγώνα. Ο Άντερσον πέτυχε το 15-11 για να κάνει ο Μίλμπουρν το 15-14 και να μειώσει για τον σύλλογο της Νέας Σμύρνης. Στο όγδοο λεπτό ο Σμιθ με εύστοχο σουτ τριών πόντων πέτυχε το 20-16 για να κλείσει τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με 23-18, έπειτα από δύο εύστοχες βολές του ΜακΚόλουμ.

Στην δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα με τον Λάνγκφορντ να μειώνει σε 23-32, ενώ ο Ντούβνιακ να κάνει το 28-34. Ο Κυρίτσης έκανε το 30-37 με δύο βολές για να διαμορφώσει ο Ντούβνιακ το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια (32-37). Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους, κλείνοντας τελικά το δεκάλεπτο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων, έπειτα από καλάθι του Κυρίτση, ο οποίος και μείωσε το σκορ για τον σύλλογο της Νέας Σμύρνης.

Στα τελευταία δέκα λεπτά ο Πανιώνιος κατάφερε να ισορροπήσει και φτάσει τελικά στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον Ηλυσιακό με 69-64.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 32-37, 52-56, 69-64.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 29 (2), Σταμάτης, Ντούβνιακ 15 (1), Κάρτερ 2, Μίλμπουρν 10 (2), Αθανασούλας, Σκορδίλης 2, Καββαδάς 1, Λάνγκφορντ 5, Σίμτσακ, Κυρίτσης 4 (1), Σαλούστρος 1.

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 13(1), Αντωνάκης 3(1), Σμιθ 7(1), Χατζής 6, Δορκοφίκης 2, Στέφενς 15(1), Ιωάννου 4, Τζουγκαράκης, Μποντζ 6, Άντερσον 8(1).