STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πανιώνιος - Ήφαιστος Λήμνου 76-93: Πικρό αντίο...

Ανώτερος στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, ο Ήφαιστος Λήμνου ανάγκασε τον Πανιώνιο να αποχαιρετήσει με ήττα (76-93) το ιστορικό κλειστό της οδού Αρτάκης.

Στο τελευταίο του ματς στο κλειστό της οδού Αρτάκης, ο Πανιώνιος δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Ηττήθηκε από τον Ήφαιστο (76-93), έπεσε στο 3-12 και συνεχίζει να παλεύει για την σωτηρία του και την παραμονή στη Basket League, την ώρα που η ομάδα της Λήμνου βρίσκεται πλέον στο 8-7 και με το ένα πόδι στα playoffs του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν τρομερή εμφάνιση στο πρώτο δεκάλεπτο, έχτισαν μια σπουδαία διαφορά και την συντήρησαν έως το φινάλε, παρά το μεγάλο ματς του Ντέβιον Μπέρι που πάντως δεν μπορούσε να κάνει τα πάντα.

Ο MVP

Τζέρι Σμιθ, το... παιδί του Ρικ Πιτίνο. Ασταμάτητος στο δεύτερο μέρος ο Αμερικανός γκαρντ, είδε τον Πανιώνιο να μαζεύει τη διαφορά στους τρεις πόντους και εκεί άρχισε να εκτελεί κατά ριπάς για να μην πιστέψουν οι κυανέρυθροι στην ανατροπή και την νίκη. 29:33 έμεινε στο παρκέ ο Σμιθ, για να σκοράρει 19 πόντους από 1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 8/8 βολές, να μαζέψει 3 ριμπάουντ, να μοιράσει 5 ασίστ, να κλέψει 2 μπάλες και να λειτουργήσει και ως πλέι μέικερ εν τη απουσία του τραυματία Μπρέιζελτον.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Απίθανη επίδοση οι 34 πόντοι του Ηφαίστου στο πρώτο δεκάλεπτο (8/11 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 6/10 βολές), απίθανη και οι 21 πόντοι του Ντέβιον Μπέρι στο πρώτο μέρος από 4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 6/9 βολές σε 18 λεπτά συμμετοχής. Ο Αμερικανός τελείωσε τον αγώνα με 32 πόντους από 18 σουτ, ουδείς συμπαίκτης του είχε περισσότερους από δέκα και κάπως έτσι μπορεί να καταλάβει κανείς για ποιον λόγο ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να δείξει ένα πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο σε ένα τόσο κρίσιμο και τόσο συναισθηματικό ματς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα του Ηφαίστου στο ματς! Μόλις στο πέμπτο λεπτό το σκορ ήταν 12-19 με την ομάδα της Λήμνου να έχει 8/8 σουτ (6/6 δίποντα και 2/2 τρίποντα), πριν χτίσει μια διαφορά 12 πόντων (19-31) προς τα τέλη της πρώτης περιόδου και την κλείσει με 16 πόντους στη ρακέτα για το 21-34. Ο Σον Έβανς έπαιξε όλο το δεκάλεπτο για να γράψει εννέα πόντους και έξι ριμπάουντ, την ίδια ώρα ο Πανιώνιος είχε 9/15 σουτ, αλλά και οκτώ φάουλ που έδωσαν εύκολους πόντους στους φιλοξενούμενους. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ήφαιστος κράτησε προβάδισμα 17 πόντων (31-48) στο 16' παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ στο εμπρός μέρος του γηπέδου και έκλεισε το πρώτο μέρος στο +11 (41-52) παρά τον εκπληκτικό Ντέβιον Μπέρι.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν μια καλή διαφορά στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου, ο Πανιώνιος πίεσε για να τη μαζέψει προς τα τέλη της και όντως την έριξε στους τρεις (57-63), εκεί όμως ο Τζέρι Σμιθ απάντησε με δύο τρίποντα για το 57-66, έβαλε ακόμη ένα για το 59-73 στο 31' και όταν σκόραρε και ο Γόντικας γκολ-φάουλ για το 62-78 στο 32', το ματς κρίθηκε οριστικα. Δύσκολο απόγευμα για τον μπασκετικό Πανιώνιο και για τον κόσμο του...

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Γέμισε το κλειστό της οδού Αρτάκης, στο τελευταίο του παιχνίδι πριν γκρεμιστεί. Ήταν ένα απόγευμα γεμάτο συναισθήματα για τους φίλους του Πανιωνίου, που σε αυτό το γήπεδο έζησαν μεγάλες στιγμές.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Σώμος, Διαμαντής

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-34, 41,52, 59-70, 76-93

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Παπαντωνίου 5 (2/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ελ-Αμίν 5 (2/8 σουτ), Ντόρσεϊ 5 (6 ριμπάουντ), Μπέρι 32 (6/11 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 11/15 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χάρις 8 (2), Καμαριανός 2, Καραμαλέγκος, Δίπλαρος, Καμπερίδης 7 (1), Τέιλορ 2, Χουγκάζ, Όστιν 10 (1)

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 13 (2), Έβανς 17 (7/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουίγκινς 12 (2), Σμιθ 19 (3), Φρεϊμάνις 10, Μανωλόπουλος 5 (1/6 τρίποντα), Μούρτος 3, Σταμάτης 5 (1), Γόντικας 9, Γαρέζος

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 19/45 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 14/27 βολές, 34 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 16 επιθετικά), 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου: 22/33 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 22/31 βολές, 35 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Πανιώνιος θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Άρη (2/2 στις 15:45), ενώ ο Ήφαιστος θα υποδεχθεί στη Λήμνο τον Ολυμπιακό (3/2 στις 15:30).